Materiał Partnera
Dodatki ozdobne do nagrobków. Co może zaoferować zakład kamieniarski?

Dodatki ozdobne do nagrobków. Co może zaoferować zakład kamieniarski?

Od samotnego krzyża, przez skromną płytę nagrobną, po monumentalny pomnik cmentarny – sposobów na oznaczenie miejsca pochówku jest wiele, a tradycja upamiętniania naszych bliskich zmarłych w miejscu ich spoczynku sięga czasów starożytnych. Jak wyglądają współczesne nagrobki z kamienia? Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

Kamienne nagrobki tworzone z granitu

Nagrobek musi być jednocześnie piękny, by oddać należną cześć zmarłemu i trwały, by nie ulegać niszczącemu wpływowi deszczu, mrozu i ostrego słońca. Właśnie dlatego nagrobki najczęściej wykonuje się z granitu – kamienia naturalnego, który charakteryzuje się dużą twardością, jest nienasiąkliwy, nie odbarwia się pod wpływem promieniowania UV, a jego powierzchnia po starannej obróbce jest łatwa w czyszczeniu. Chociaż praca w granicie nie jest łatwa, najlepsi kamieniarze tworzą nie tylko proste płyty nagrobne, ale też bardziej skomplikowane formy i ciekawe faktury (płyty szczotkowane, polerowane, piaskowane itd.).

Klasyczny nagrobek z granitu zbudowany jest z kilku podstawowych elementów: płyty nakrywowej, tablicy napisowej (na której umieszcza się tekst i ewentualnie zdjęcie lub grawerowany rysunek), cokołu i ramy. Wokół nagrobka można wykonać dodatkową okładzinę kamienną, która wyrówna teren wokół pomnika, co podnosi jego estetykę i dodatkowo ułatwia sprzątanie na cmentarzu. Największe możliwości pod względem wykończenia artystycznego dają oczywiście płyty nakrywowa i napisowa.

Jakie dodatki do nagrobków oferują zakłady kamieniarskie?

O tym najlepiej przekonać się na konkretnym przykładzie. Zakład ASD Kamieniarstwo Osobowice we Wrocławiu podchodzi do pracy w granicie z artystycznym zapałem; dlatego w jego portfolio znajdziemy nagrobki wykonywane w przeróżnych technikach. Tablicę napisową może zdobić tradycyjny tekst z liter piaskowanych, kutych, okuwanych lub ze stali nierdzewnej i zdjęcie (na porcelanie albo w krysztale) lub wycinana grafika (np. w formie krzyża).

Wspomniany zakład kamieniarski dysponuje nowoczesnym sprzętem i doskonałą znajomością technik obróbki kamienia, co pozwala fachowcom na wykonywanie ambitnych projektów – takich, które wymagają pracy z detalem. Kamieniarze tworzą więc również mniejsze elementy dekoracyjne, w tym:

  • lampiony,
  • misy,
  • wazony,
  • narożniki,
  • serca,
  • poduszki,
  • książki,
  • papirusy.

Styl nagrobka oraz wybór stałych dekoracji kamiennych zawsze uzależniony jest od oczekiwań klienta. Nawet jeśli w portfolio zakładu nie ma pomnika odpowiadającego twoim wyobrażeniom, kamieniarze na pewno będą w stanie go wykonać.

 

 

Kategorie
Warto przeczytać
Zakład Pogrzebowy Styks – Jak zorganizować poczęstunek dla krewnych i znajomych zmarłego?
Stypę organizuje się co najmniej z dwóch powodów. Na ceremonię pogrzebową zwykle przyjeżdżają znajomi i rodzina zmarłego z różnych zakątków kraju, bywa, że także z zagranicy. Konsolacja to forma ugoszczenia ich po...
Godne pożegnanie zmarłego bliskiego z domem pogrzebowym Kalla!
Dzisiejsza branża funeralna wyróżnia się swoją nowoczesnością, której źródło tkwi jednak w wielowiekowym tradycjonalizmie. Żegnanie zmarłej nam bliskiej osoby, musi być przeprowadzone w sposób godny i według...
Jak dobrać kamień na nagrobek?
Wybór nagrobka nie jest łatwy, szczególnie w tym trudnym czasie, po śmierci bliskiej osoby. W dzisiejszych czasach zakłady pogrzebowe oferują naprawdę szereg rozwiązań, które można dopasować do indywidualnych potrzeb....
Znajdź zakłady pogrzebowe