Materiał Partnera
Zalety weterynaryjnych wizyt domowych

Zalety weterynaryjnych wizyt domowych

Jeśli stan naszego zwierzaka na to pozwala, wizytę weterynaryjną możemy przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Jeżeli nasz pupil będzie wymagał leczenia lub szeregu badań, wówczas konieczna będzie wizyta w przychodni weterynaryjnej. Zwierzęta, które badane są w warunkach domowych, czują się o wiele bezpieczniej, a kontakt z weterynarzem jest bardziej bezpośredni niż w lecznicy.

Ograniczenie stresu zwierzęcia

Niewątpliwą zaletą weterynaryjnych wizyt domowych jest odczuwanie o wiele mniejszego stresu zwierzęcia niż w gabinecie lekarskim. Psy, jak i koty są bardzo wrażliwe na zapachy, które są obecne w klinice. Mowa tutaj o zapachu innych zwierząt, zapachu leków, sprzętów czy karm. To wszystko powoduje, że nasz pupil jest zestresowany i zdezorientowany. Stres może wynikać również z dotychczasowych przykrych doświadczeń z wcześniejszych wizyt u weterynarza, które powodują, że zwierzę staje się niespokojne i agresywne. Wiele psów i kotów boi się również samego transportu w samochodzie czy w klatce do lecznicy oraz samego czekania na wizytę w poczekalni razem z innymi zwierzakami. Duży problem z transportem występuje również, gdy mamy starszego i dużego schorowanego psiaka, którego ciężko jest umieścić w samochodzie. Wówczas wizyta domowa okazuje się niezastąpiona, gdyż zwierzę może zostać zbadane na swoim własnym łóżku. Z weterynaryjnych wizyt domowych możemy skorzystać w wielu klinikach w naszym mieście.  Podstawowy zakres usług weterynaryjnych to standardowe badanie, pobieranie krwi, usługi dentystyczne, szczepienia, opieka paliatywna, eutanazja czy mikroczipowanie. Większe zabiegi są przeprowadzane na miejscu w klinikach weterynaryjnych.

Jak przygotować zwierzaka do weterynaryjnej wizyty domowej?

Bardzo ważne, aby po wezwaniu lekarza weterynarii zachować spokój, gdyż zwierzę wyczuwa nasz nastrój i przez to zaczyna się denerwować, co może wpłynąć na pogorszenie jego objawów chorobowych czy zwiększenie bólu. Zadbajmy, aby otoczenie, w którym przebywa nasz pupil, było komfortowe oraz sprzyjało odpoczynkowi. Miejsce musi umożliwiać również przeprowadzenie procedur medycznych.

Nie zapominajmy, aby przy każdej wizycie lekarza weterynarii mieć przy sobie książeczkę zdrowia zwierzaka z ostatnimi szczepieniami i odrobaczeniami oraz wynikami badań. Ważne, aby poinformować lekarza również o przyjmowanych przez zwierzaka lekach. Warto przygotować też duży koc lub ręcznik oraz obowiązkowo kaganiec, obrożę oraz smycz – dowiadujemy się w rozmowie z lekarzem weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie.

Zadbajmy także o to, aby do czasu przyjazdu weterynarza przenieść zwierzaka w ciche i ciemne miejsce o odpowiedniej temperaturze. Pamiętajmy, żeby nie podawać leków pupilowi na własną rękę, gdyż organizm może inaczej na nie zareagować. 

Kategorie
Warto przeczytać
Kleszcz u psa – jak go rozpoznać?
Kleszcze powodują choroby, których objawy nie są widoczne od razu. Dlatego w okresie letnim musimy uważnie obserwować sierść czworonogów. Pasożyty najczęściej pojawiają się w miejscach wilgotnych i zacienionych – pod...
Co poradzić na zapalenie spojówek u psa?
Masz wrażenie, że twój pupil ma problemy ze wzrokiem, zbyt często pociera okolice oczu lub ciągle ociera się o meble? Być może pies cierpi z powodu zapalenia spojówek. Przeczytaj artykuł i poznaj typowe objawy...
Jakie rasy psów są najlepsze dla aktywnych osób?
Jeżeli lubisz aktywnie spędzać czas, potrzebujesz psa, który dotrzyma ci kroku. Wybór odpowiedniej rasy sprawi, że będziesz miał idealnego towarzysza do biegania, długich spacerów lub górskich wędrówek. Decydując się na...
Znajdź weterynarzy