Materiał Partnera
Prześwietlamy psy i koty – czyli badanie RTG zwierząt w rękach lekarza weterynarii Janusza Grabca

Prześwietlamy psy i koty – czyli badanie RTG zwierząt w rękach lekarza weterynarii Janusza Grabca

Zdrowie domowego pupila, zarówno psa jak i kota, to dla każdego właściciela niezwykle istotna kwestia. Dlatego też tak ważny jest tu właściwy tryb życia i odżywianie zwierzęcia, ale także regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, gdzie niezwykle istotną rolę w rozpoznaniu wszelkich nieprawidłowości odgrywa szeroko pojęta diagnostyka. Warto przy tym pamiętać, że jednym z ważniejszych badań wykorzystywanych w diagnostyce zwierząt jest badanie RTG, które wykonane przez specjalistę, takiego jak lekarz weterynarii Janusz Grabiec, wydatnie zwiększa ilość informacji o stanie zdrowia naszego pupila.

Promieniowanie dające wiedzę

Promienie rentgenowskie to jedno z najważniejszych narzędzi obrazowania medycznego dla weterynarzy, w tym także dla lekarza weterynarii Grabiec Janusz. Nie należy bowiem zapominać, że badanie RTG, czyli potocznie rentgen, to prześwietlenie, które wykorzystuje wiązkę promieniowania rentgenowskiego (rodzaj promieniowania jonizującego), polegające na krótkotrwałym napromieniowaniu odpowiednich obszarów ciała zwierzęcia w celu zobrazowania zmian i nieprawidłowości wewnątrz organizmu, gdzie zróżnicowana zdolność tkanek do pochłaniania promieniowania jest podstawą uzyskania zdjęcia RTG.

Badanie rentgenowskie wykonywane w gabinecie weterynaryjnym Janusza Grabca, jest bezbolesne oraz nieinwazyjne i przeprowadza się je w podobnych sytuacjach jak u ludzi, jednakże w przypadku zwierząt, zdjęcia RTG niezbędne są najczęściej w przypadku:

  • chorób układu krążenia,
  • chorób układu oddechowego – np. w przypadku dolegliwości ze strony płuc lub oskrzeli,
  • zmian w obrębie układu ruchu – złamania, niedowłady kończyn, problemy ze stawami (dysplazja) lub inne kłopoty z poruszaniem się,
  • chorób układu pokarmowego - brak apetytu, biegunka, wymioty czy zaparcia,
  • chorób układu moczowego – kamienie w pęcherzu moczowym,
  • ryzyka pojawienia się w organizmie zwierzęcia ciał obcych,
  • potrzeby zdiagnozowania chorób układu ruchu młodych zwierząt,
  • ustalenie liczebność miotu powyżej 45 dnia ciąży.

Warto również pamiętać, że promienie rentgenowskie mogą też zobrazować guzy i zmiany nowotworowe zagrażające zdrowiu i życiu zwierzęcia. Rentgen daje także możliwość dokładnego zapoznania się z położeniem czy kształtem narządów oraz występującymi w nich zmianami.

Badanie RTG w rękach specjalistów

W przeciwieństwie do człowieka badanie RTG zwierząt, choć bezbolesne i nieinwazyjne, jest dla czworonogów dość stresogennym zabiegiem. Dlatego też w gabinecie weterynaryjnym Janusza Grabca, aby uniknąć zbędnego naświetlania właścicieli zwierząt oraz aby ograniczyć stres i ruchliwość zwierząt, a także by uzyskać prawidłowe projekcje prześwietlenia, zwierzęta mogą być poddane uspokojeniu farmakologicznemu (sedacji). Jeśli jednak nie ma takiej możliwości niezbędna przy badaniu może okazać się pomoc opiekunów, których zadaniem będzie przytrzymanie zwierzęcia w odpowiedniej pozycji. Dodatkowo należy również pamiętać o przyprowadzeniu pupila na czczo (8-12 godzin od ostatniego posiłku) i zdjęciu wszelkich przedmiotów z ciała (np. obroży).

Rentgen to niezwykle wszechstronne badanie, które doświadczonym weterynarzom takim jak Janusz Grabiec, pomaga wykluczać rozmaite schorzenia oraz stawiać zarówno wstępne, jak i ostateczne diagnozy, a niekiedy stanowi także element w procesie leczenia jako narzędzie do oceny jego postępów (np. sprawdzenia zrostu kości).

Kategorie
Warto przeczytać
Jak chronić zwierzęta przed kleszczami?
Ochrona zwierzęcia przed kleszczami to obowiązek właściciela. Kleszcze przenoszą choroby, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia czworonoga. Warto poznać metody, dzięki którym twoje zwierzę może uniknąć...
Nużeniec u psa. Groźna choroba skóry czworonogów
Twój pies ma zaczerwienioną skórę? Zauważyłeś u niego wyłysienia? To może być nużyca – choroba wywoływana przez bytujące w skórze zwierzęcia pasożyty. W zależności od postaci, jaką przybierze, nużeniec u psa może...
Jak leczyć dysplazję u psa?
Twój pies zaczyna mieć poważne kłopoty z poruszaniem? Masz wrażenie, że pupil stał się mniej aktywny? Nie czekaj i jak najszybciej zgłoś się na wizytę do weterynarza. Być może są to pierwsze objawy dysplazji. Dowiedz...
Znajdź weterynarzy