Pomeranian. Charakter i pielęgnacja szpica miniaturowego

Pomeranian. Charakter i pielęgnacja szpica miniaturowego

Szpice miniaturowe, czyli pomeraniany, to urocze pieski do towarzystwa coraz częściej widywane na ulicach. Ich znakiem rozpoznawczym jest obfita sierść, a także wesołe usposobienie. Szpice uwielbiają się bawić i dokazywać. Przeczytaj, czym charakteryzuje się ta rasa, dla kogo będzie najlepsza i o czym pamiętać podczas wychowania pieska. Dowiedz się, jak pielęgnować pomeraniana.

Jak wygląda szpic miniaturowy?

Pomeranian to rasa zaliczana do grupy szpiców. Psy te wywodzą się z Azji i państw Europy Wschodniej. To typowe psy ozdobne. Osiągają od 13 do 22 cm wzrostu, a ich waga najczęściej nie przekracza 3 kg.

Pyszczek pomeraniana jest stosunkowo krótki, zakończony małym noskiem. Piesek ma odstające uszy i prostą, dość szorstką sierść, która wokół szyi staje się bujna. Umaszczenie szpica może być kremowe, rudo-pomarańczowe lub czarne. Popularne są również pomeraniany z białą sierścią. Uroku pieskowi dodaje zakręcony, jedwabisty ogon.

Szpic miniaturowy – zdrowie i pielęgnacja

Sierść pomeraniana jest łatwa w pielęgnacji, o dbamy o nią regularnie, najlepiej dwa razy w tygodniu. Szatę pieska powinno się szczotkować szczotką ze sztywnego włosia. W okresie linienia pomeraniana należy wykąpać w ciepłej wodzie, aby pozbyć się martwego włosa. Raz na miesiąc, dwa miesiące warto zaplanować wizytę u dobrego groomera.

Aby zadbać o zdrowie pieska, należy regularnie kontrolować jego uszy, oczy, uzębienie oraz pazury. Pomeraniany mają skłonność do odkładania się kamienia na zębach i chorób stomatologicznych. Pazury trzeba trzeba przycinać dwa, trzy razy w miesiącu.

Szpic miniaturowy jest raczej zdrową rasą, jednak warto pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza i obowiązkowych szczepieniach. Najczęstsze choroby pomeranianów to między innymi: dysplazja stawów biodrowych, alergia (pokarmowa lub kontatowa), padaczka oraz choroby oczu (zaćma, suchość rogówki i spojówek).

Szpic miniaturowy – charakter

Pomeraniany mają wesołe usposobienie i żywy temperament. Są ruchliwe, ciekawskie i chętne do zabawy. Lubią być w centrum uwagi i potrafią zwrócić na siebie uwagę. Bacznie obserwują otoczenie za oknem i chętnie poinformują właściciela, że sąsiad właśnie wyszedł właśnie z klatki schodowej.

To zwierzęta pewne siebie i odważne. Lubią mieć własne zdanie. Na ogół są towarzyskie i przyjazne wobec innych zwierząt. Bez problemu dogadują się z kotami i chętnie przebywają w grupie innych psów. Ze względów bezpieczeństwa należy jednak pamiętać, aby psy te były podobnej wielkości do naszego pupila. 

Psy tej rasy szybko przywiązują się do swojego opiekuna – najlepiej stale towarzyszyłyby właścicielowi. Są serdeczne i życzliwe wobec wszystkich domowników. Najlepiej nadają się do średnio aktywnych rodzin ze starszymi dziećmi, które nie wyrządzą im krzywdy i będą potrafiły się nimi opiekować.

Gdzie sprawdzi się szpic miniaturowy?

Pomeraniany łatwo adaptują się do każdych warunków. Psy tej rasy dobrze będą się czuły zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, że są to dość szczekliwe psy, co może szybko stać się przyczyną konfliktów z sąsiadami. Szpice miniaturowe są aktywne, ale nie wymagają długich spacerów. Równie chętnie wylegują się na kanapie i przytulają z właścicielem.

Właściciel pomeraniana nie może być nerwowy i zapracowany, powinien za to wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością, a także okazywać mu wiele miłości i akceptacji. Piesek tej rasy będzie idealnym towarzyszem dla osoby, która spędza dużo czasu w domu a także dla osoby starszej.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak uspokoić psa w Sylwestra?
Już niedługo Sylwester. Niestety ostatnia noc w roku to nie tylko świetna zabawa i podziwianie pokazu kolorowych fajerwerków. Dla wielu zwierząt to wyjątkowo stresujący czas. Jesteś właścicielem czworonoga, u którego...
Jak znaleźć najlepszy GPS dla psa?
Jeżeli twój pies lubi czasami wymknąć się z domu na długie niezobowiązujące wycieczki albo zdarza mu się beztrosko biegać za innymi zwierzakami i lekceważy sobie niepokoje właściciela, a ty siedzisz w domu, tracąc nerwy...
Parwowiroza u psa. Czy psi tyfus jest groźny?
Parwowiroza to groźna choroba wirusowa psów, która najczęściej atakuje szczeniaki przed 6 miesiącem życia. To niebezpieczne schorzenie rozwija się bardzo szybko i w ciągu kilku dni może doprowadzić nawet do śmierci...
Znajdź weterynarzy