Pomeranian. Charakter i pielęgnacja szpica miniaturowego

Pomeranian. Charakter i pielęgnacja szpica miniaturowego

Szpice miniaturowe, czyli pomeraniany, to urocze pieski do towarzystwa coraz częściej widywane na ulicach. Ich znakiem rozpoznawczym jest obfita sierść, a także wesołe usposobienie. Szpice uwielbiają się bawić i dokazywać. Przeczytaj, czym charakteryzuje się ta rasa, dla kogo będzie najlepsza i o czym pamiętać podczas wychowania pieska. Dowiedz się, jak pielęgnować pomeraniana.

Jak wygląda szpic miniaturowy?

Pomeranian to rasa zaliczana do grupy szpiców. Psy te wywodzą się z Azji i państw Europy Wschodniej. To typowe psy ozdobne. Osiągają od 13 do 22 cm wzrostu, a ich waga najczęściej nie przekracza 3 kg.

Pyszczek pomeraniana jest stosunkowo krótki, zakończony małym noskiem. Piesek ma odstające uszy i prostą, dość szorstką sierść, która wokół szyi staje się bujna. Umaszczenie szpica może być kremowe, rudo-pomarańczowe lub czarne. Popularne są również pomeraniany z białą sierścią. Uroku pieskowi dodaje zakręcony, jedwabisty ogon.

Szpic miniaturowy – zdrowie i pielęgnacja

Sierść pomeraniana jest łatwa w pielęgnacji, o dbamy o nią regularnie, najlepiej dwa razy w tygodniu. Szatę pieska powinno się szczotkować szczotką ze sztywnego włosia. W okresie linienia pomeraniana należy wykąpać w ciepłej wodzie, aby pozbyć się martwego włosa. Raz na miesiąc, dwa miesiące warto zaplanować wizytę u dobrego groomera.

Aby zadbać o zdrowie pieska, należy regularnie kontrolować jego uszy, oczy, uzębienie oraz pazury. Pomeraniany mają skłonność do odkładania się kamienia na zębach i chorób stomatologicznych. Pazury trzeba trzeba przycinać dwa, trzy razy w miesiącu.

Szpic miniaturowy jest raczej zdrową rasą, jednak warto pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza i obowiązkowych szczepieniach. Najczęstsze choroby pomeranianów to między innymi: dysplazja stawów biodrowych, alergia (pokarmowa lub kontatowa), padaczka oraz choroby oczu (zaćma, suchość rogówki i spojówek).

Szpic miniaturowy – charakter

Pomeraniany mają wesołe usposobienie i żywy temperament. Są ruchliwe, ciekawskie i chętne do zabawy. Lubią być w centrum uwagi i potrafią zwrócić na siebie uwagę. Bacznie obserwują otoczenie za oknem i chętnie poinformują właściciela, że sąsiad właśnie wyszedł właśnie z klatki schodowej.

To zwierzęta pewne siebie i odważne. Lubią mieć własne zdanie. Na ogół są towarzyskie i przyjazne wobec innych zwierząt. Bez problemu dogadują się z kotami i chętnie przebywają w grupie innych psów. Ze względów bezpieczeństwa należy jednak pamiętać, aby psy te były podobnej wielkości do naszego pupila. 

Psy tej rasy szybko przywiązują się do swojego opiekuna – najlepiej stale towarzyszyłyby właścicielowi. Są serdeczne i życzliwe wobec wszystkich domowników. Najlepiej nadają się do średnio aktywnych rodzin ze starszymi dziećmi, które nie wyrządzą im krzywdy i będą potrafiły się nimi opiekować.

Gdzie sprawdzi się szpic miniaturowy?

Pomeraniany łatwo adaptują się do każdych warunków. Psy tej rasy dobrze będą się czuły zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, że są to dość szczekliwe psy, co może szybko stać się przyczyną konfliktów z sąsiadami. Szpice miniaturowe są aktywne, ale nie wymagają długich spacerów. Równie chętnie wylegują się na kanapie i przytulają z właścicielem.

Właściciel pomeraniana nie może być nerwowy i zapracowany, powinien za to wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością, a także okazywać mu wiele miłości i akceptacji. Piesek tej rasy będzie idealnym towarzyszem dla osoby, która spędza dużo czasu w domu a także dla osoby starszej.

Kategorie
Warto przeczytać
Najczęstsze choroby u kotów. Co zagraża twojemu pupilowi?
Twój kot podejrzanie się zachowuje? Zauważyłeś u niego objawy choroby? Sprawdź, jakie schorzenia najczęściej występują u tych zwierzaków. Podpowiadamy, jak rozpoznać chorobę u kota i na jakie zachowanie zwrócić...
Jakie rasy psów są najlepsze dla aktywnych osób?
Jeżeli lubisz aktywnie spędzać czas, potrzebujesz psa, który dotrzyma ci kroku. Wybór odpowiedniej rasy sprawi, że będziesz miał idealnego towarzysza do biegania, długich spacerów lub górskich wędrówek. Decydując się na...
Dlaczego kastracja zwierząt jest ważna?
Kastracja to rutynowy zabieg, który ma na celu uczynienie zwierzęcia bezpłodnym. Niewiele osób jednak wie, że daje on jeszcze inne korzyści. Zabieg kastracji nie tylko chroni przed groźnymi chorobami, ale też korzystnie...
Znajdź weterynarzy