Materiał Partnera
Obroża antyszczekowa. Jak to działa?

Obroża antyszczekowa. Jak to działa?

Szczekanie u psa jest jednym z podstawowych sposobów komunikowania emocji. Psy mogą szczekać w różnych sytuacjach: w obliczu niebezpieczeństwa, ze smutku, ale także z radości. Przygarniając czworonoga, trzeba pamiętać o tym, że dźwięk szczekania stanie się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Dlatego chcąc uniknąć wynikających z tego powodu kłopotów, warto zdecydować się na rasę o mniejszej skłonności do szczekania.

Zanim kupisz obrożę antyszczekową

Szczekanie staje się poważnym problemem zwykle wtedy, gdy zostawiamy psa samego w mieszkaniu. Odgłosy wydawane przez zwierzę są zwykle uciążliwe dla sąsiadów, którzy prędzej czy później zgłaszają skargi. Co robić w takiej sytuacji?

Pierwszym krokiem w kierunku wyciszenia psa podczas nieobecności właściciela w domu powinno być przyzwyczajenie pupila do takiej sytuacji. Pies pozostawiony sam sobie nie szczeka ze złośliwości – przyczyną takiego zachowania jest zwykle lęk i poczucie samotności. Dlatego zanim sięgniesz po obrożę antyszczekową, spróbuj oswoić psa z sytuacją rozłąki.

Trening wyjść powinien być poprzedzony dłuższym spacerem z czworonogiem. W czasie spędzanym wspólnie poza domem powinieneś poświęcać psu dużo uwagi, bawić się z nim i trenować podstawowe komendy. Po powrocie do mieszkania przygotuj się do samodzielnego wyjścia i pożegnaj się z psem krótkim, rzeczowym „czekaj!”. Jeżeli zamknąwszy za sobą drzwi usłyszysz szczekanie i wycie, wróć do domu, ale nie zwracaj się do psa – twoja obojętność będzie sygnałem, że jego zachowanie nie jest poprawne. Jeśli tego typu ćwiczenia nie przynoszą rezultatów przez dłuższy czas, warto rozważyć zakup treningowej obroży antyszczekowej.

Jak działa obroża antyszczekowa?

Obroża antyszczekowa jest pomocą treningową, a nie rozwiązaniem na stałe. Jej zadaniem jest pomoc w oduczeniu czworonoga szczekania i wycia podczas twojej nieobecności w domu. Jak dokładnie działa takie urządzenie?

Każda obroża antyszczekowa wyposażona jest w czujnik, który wychwytuje drgania krtani i poziom głośności dźwięków wydawanych przez psa. Kiedy poziom drgań lub głośności przekracza dopuszczalny pułap, obroża emituje impulsy odczuwalne przez zwierzę. W ten sposób pies jest automatycznie karcony za niewskazane zachowanie, kiedy właścicieli nie ma w pobliżu.

Rodzaj impulsu emitowanego przez obrożę zależy od jej modelu. Najlepsze urządzenia, np. obroże treningowe REGMAG, dają możliwość stopniowania impulsów, np. od sygnału dźwiękowego, przez wibrację, aż po krótki impuls elektryczny. Dobra obroża powinna mieć możliwość regulacji siły impulsu lub możliwość pełnego wyłączenia tej ostatniej funkcji.

Podczas wyboru obroży antyszczekowej upewnij się, że urządzenie automatycznie wyłączy się, jeśli czworonóg nie przestanie szczekać. To ważne, ponieważ w sytuacji, gdy pies nie zrozumie przyczyny występowania impulsów, zbyt duża ich ilość mogłaby pogorszyć jego samopoczucie i dalsze zachowanie.

Jak używać obroży  antyszczekowej?

Obroży antyszczekowej należy używać umiejętnie i z rozwagą. Po pierwsze, sięgaj po nią wyłącznie wtedy, gdy jest potrzebna, czyli kiedy wychodzisz z domu. Po drugie, zanim pozostawisz w domu psa w nowej obroży, zadbaj o jej prawidłowe ustawienie i sprawdź, jak zwierzę reaguje na jej działanie.

Zanim założysz psu obrożę, dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Znajdziesz tam informacje na temat sposobu konfiguracji urządzenia. Po założeniu obroży antyszczekowej sprawdź, jak twój pupil reaguje na impulsy, zaczynając od najsłabszych. O tym, że obroża działa, świadczyć będzie zachowanie psa. W reakcji na impuls zwierzak powinien otrzepać się, nastroszyć uszy lub zmienić zachowanie w inny sposób. Jeśli pies nie zareagował na impuls w ogóle, spróbuj zwiększyć jego siłę.

Może się jednak zdarzyć tak, że impuls elektryczny z obroży będzie dla psiaka za mocny. I w tym przypadku zorientujesz się po zachowaniu czworonoga. Jeśli pies jest wystraszony lub podenerwowany, drży na całym ciele, ucieka bądź przeciwnie, przestaje się poruszać, obroża nie przyniesie pożądanych efektów.

Jeśli jednak pierwsze próby z obrożą przebiegły pomyślnie, przejdź do właściwego szkolenia. Załóż pupilowi obrożę i wyjdź, pamiętając – jak przy podstawowym treningu – o bardzo krótkim pożegnaniu. Po niedługim czasie wróć. Zanim wejdziesz do mieszkania, zwróć uwagę na to, czy pies szczeka. Jeśli nie – pochwal go, natomiast jeśli szczeka – ignoruj go. Po pewnym czasie stosowania spróbuj wrócić do pozostawiania psa w domu bez obroży. Prawdopodobnie zwierzę zdążyło już zrozumieć, że nie powinno hałasować podczas twojej nieobecności.

Kategorie
Warto przeczytać
Szczepienie psa – na co warto zaszczepić swojego pupila?
Szczepienia psów, podobnie jak u człowieka, pozwalają uchronić zwierzęta przed groźnymi chorobami i komplikacjami, które są z nimi związane. Powinniśmy o nich pamiętać już od pierwszych tygodni życia naszego pupila i...
Najlepsza opieka nad zwierzętami – jak wybrać odpowiedniego weterynarza?
Psy, koty, króliki, chomiki i wiele innych zwierząt domowych traktujemy jako swoich przyjaciół. Dbamy o nie, a w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych chcemy zapewnić im jak najlepszą opiekę. Jest to możliwe...
Dlaczego kastracja zwierząt jest ważna?
Kastracja to rutynowy zabieg, który ma na celu uczynienie zwierzęcia bezpłodnym. Niewiele osób jednak wie, że daje on jeszcze inne korzyści. Zabieg kastracji nie tylko chroni przed groźnymi chorobami, ale też korzystnie...
Znajdź weterynarzy