Najczęstsze choroby u kotów. Co zagraża twojemu pupilowi?

Najczęstsze choroby u kotów. Co zagraża twojemu pupilowi?

Twój kot podejrzanie się zachowuje? Zauważyłeś u niego objawy choroby? Sprawdź, jakie schorzenia najczęściej występują u tych zwierzaków. Podpowiadamy, jak rozpoznać chorobę u kota i na jakie zachowanie zwrócić szczególną uwagę. Pamiętaj, że odpowiednia reakcja i pomoc lekarza weterynarii może pomóc w szybkim uporaniu się zwierzaka z chorobą. Zadbaj o swojego pupila!

Choroby układu pokarmowego

Do jednych z najczęściej pojawiających się u kotów chorób należą dolegliwości układu pokarmowego, takie jak biegunka u kota, zatrucia czy pasożyty u kota. Układ pokarmowy zwierzaka może ucierpieć również na skutek tworzenia się tzw. pilobezoarów, czyli efektów zalegających kłaczków. W przypadku tych ostatnich szybka reakcja może zapobiec operacji i ochronić zwierzę przed podobnymi problemami w przyszłości.

Coraz częściej pojawiają się u kotów także alergie – wówczas musimy znaleźć czynnik drażniący układ pokarmowy i wyeliminować go z diety zwierzaka.

Otyłość

Aż 40% schorzeń kotów jest spowodowanych przez otyłość. Dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej diety zwierzęcia i kontrolowanie jego wagi. Jak kontrolować wagę kota? Bardzo ważne jest, aby nie pozwolić zwierzęciu na objadanie się. W domu należy ustalić pory karmienia i dokładnie wymierzać posiłki. Zwierzę musi mieć także zapewnione dużo ruchu.

Jeśli waga twojego kota jest zbyt wysoka, konieczna będzie wizyta u weterynarza, który stworzy dla niego indywidualny plan żywienia. Jest to bardzo ważne, ponieważ obciążony układ pokarmowy osłabia stawy i układ krwionośny zwierzęcia. Może być również przyczyną cukrzycy.

Choroby układu moczowego

Układ moczowy kotów jest bardzo wrażliwy, dlatego jednym z najczęstszych schorzeń tych zwierzaków jest SUK, czyli zapalenie pęcherza moczowego u kota. Koty chorują również na kamicę nerkową i niewydolność nerek.

Co powoduje schorzenia tego typu? Przyczyny dolegliwości są różne – są to między innymi uwarunkowania genetyczne, zatrucia, przebyte choroby oraz niedożywienie i nieprawidłowa dieta kota. Wpływ na powstanie choroby ma również odwodnienie, dlatego koniecznie pilnuj, aby twój pupil pił dużo wody.

Jeśli podejrzewasz u swojego zwierzaka chorobę układu moczowego (np. wówczas, gdy ten oddaje krwawy mocz), szybko zgłoś się do specjalisty, który wdroży odpowiednią dietę i leczenie.

Choroby górnych dróg oddechowych

U kota mogą pojawić się również choroby układu pokarmowego. Objawiają się one jak zwykłe przeziębienie – u zwierzaka możemy zauważyć wówczas katar, kichanie, problemy z oddychaniem i zapalenie spojówek.

Należy pamiętać, że przeziębienie u kota nie powinno być lekceważone. Po pierwsze – nieleczone może spowodować powikłania, po drugie – może się okazać, że jest to koci katar, który jest bardzo groźną chorobą.

Jeśli twój pupil kicha i prycha i podejrzewasz u niego infekcję, zdecyduj się na wizytę u specjalisty. Dobry weterynarz postawi diagnozę, a w razie potrzeby wypisze odpowiednie leki. Pamiętaj, że szczególnie dla młodych kotków choroby układu oddechowego mogą być bardzo groźne.

Choroby zakaźne

Na choroby zakaźne narażone są przede wszystkim koty wychodzące, ale może się zdarzyć, że infekcja zaatakuje również zwierzaka, który przebywa w domu. Wirusy mogą zostać bowiem przyniesione np. na butach domowników. Choroby zakaźne mogą mieć różny przebieg – nawet śmiertelny.

Jedną z infekcji zakaźnych, które spotykamy u kotów, jest panleukopenia, która objawia się m.in. osłabieniem zwierzaka i ropnym wyciekiem z nosa. Powoduje ona ostre zapalenie przewodu pokarmowego. W przypadku młodych kotów wskaźnik śmiertelności z powodu tej choroby wynosi aż 75%! Starsze osobniki często przechodzą infekcję bezobjawowo lub bardzo łagodnie.

Inną chorobą wirusową jest białaczka u kota. Jej objawem jest m. in. brak apetytu, wymioty oraz biegunka. Białaczka jest chorobą nieuleczalną, ale pomoc weterynarza w tym przypadku jest konieczna, jeśli chcesz złagodzić objawy choroby i pomóc swojemu zwierzakowi.

Kategorie
Warto przeczytać
Nużeniec u psa. Groźna choroba skóry czworonogów
Twój pies ma zaczerwienioną skórę? Zauważyłeś u niego wyłysienia? To może być nużyca – choroba wywoływana przez bytujące w skórze zwierzęcia pasożyty. W zależności od postaci, jaką przybierze, nużeniec u psa może...
Szczepienie psa – na co warto zaszczepić swojego pupila?
Szczepienia psów, podobnie jak u człowieka, pozwalają uchronić zwierzęta przed groźnymi chorobami i komplikacjami, które są z nimi związane. Powinniśmy o nich pamiętać już od pierwszych tygodni życia naszego pupila i...
Jak znaleźć najlepszy GPS dla psa?
Jeżeli twój pies lubi czasami wymknąć się z domu na długie niezobowiązujące wycieczki albo zdarza mu się beztrosko biegać za innymi zwierzakami i lekceważy sobie niepokoje właściciela, a ty siedzisz w domu, tracąc nerwy...
Znajdź weterynarzy