Kleszcz u psa – jak go rozpoznać?

Kleszcz u psa – jak go rozpoznać?

Kleszcze powodują choroby, których objawy nie są widoczne od razu. Dlatego w okresie letnim musimy uważnie obserwować sierść czworonogów. Pasożyty najczęściej pojawiają się w miejscach wilgotnych i zacienionych – pod uszami i obrożą, pod ogonem, między palcami i pod pachą psa. Podpowiadamy, jak rozpoznać kleszcza u psa i jak ochronić zwierzę przed jego atakiem.

Jak rozpoznać kleszcza u psa?

Kleszcze budzą się do życia wiosną i są aktywne aż do początku jesieni. Mogą one zaatakować zwierze nie tylko w lesie, ale również w parku czy na łące, dlatego po długim spacerze w takim otoczeniu warto dokładnie obejrzeć sierść czworonoga. Jak wygląda kleszcz? Początkowo kleszcza nie jest łatwo zauważyć. Przypomina on małe czarne ziarenko sezamu o średnicy około 3 mm. Z czasem może jednak urosnąć nawet do 1 cm. Pasożyta należy szukać w miejscach ciemnych i wilgotnych – pod uszami, obrożą, ogonem czy między palcami.

Jeśli znaleźliśmy kleszcza u psa, należy go jak najszybciej usunąć – najlepiej zrobić to za pomocą pęsety lub specjalnego lassa dostępnego w aptece. W żadnym wypadku nie należy używać do tego środków chemicznych, alkoholu oraz tłuszczy. Pasożyta wyjmujemy ruchem obrotowym, uważając, aby nie zacisnąć pęsety na jego ciele, gdyż może to spowodować wprowadzenie szkodliwych substancji pod skórę zwierzęcia. Miejsce po kleszczu należy zdezynfekować. Jeśli kleszcz urwie się w pół, najlepiej jest udać się do weterynarza. Do specjalisty warto pójść także wtedy, gdy boimy się samodzielnie wyciągać pajęczaka.

Bardzo ważne jest, aby po zauważeniu kleszcza szybko zainterweniować. Jeśli wyciągniemy go przed upływem doby, choroba odkleszczowa nie zdąży rozwinąć się w ciele zwierzęcia.

Objawy chorób odkleszczowych

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby, których objawy nie muszą pojawić się od razu. Jak rozpoznać, że nasz pies został zarażony? Na pewno powinny nas zmartwić takie objawy, jak:

 • wysoka gorączka
 • wymioty
 • senność
 • brak apetytu
 • czerwone zabarwienie moczu
 • depresja
 • apatia
 • krwawe wybroczyny
 • duszności
 • powiększenie węzłów chłonnych

Jeśli zauważymy je u psa, powinniśmy jak najszybciej udać się do lecznicy weterynaryjnej. Może to być babeszjoza, która nieleczona może doprowadzić do śmierci czworonoga nawet w kilka dni! Jej objawy nie pojawiają się od razu. Są widoczne przeważnie po 1-3 tygodniach od ugryzienia kleszcza. Psy, u których znaleziono kleszcza, mogą również zachorować na anaplazmozę, boreliozę, europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu i dilofilariozę. Objawy tych chorób również pojawiają się dopiero po jakimś czasie.

Jak chronić zwierzę przed kleszczami?

Na rynku jest dostępnych kilka produktów, które mogą nam pomóc w skutecznej walce z kleszczami. Są to między innymi:

 • tabletki na kleszcze dla psa – smakowe tabletki zazwyczaj podaje się razem z pokarmem. Działają one około 3 miesiące
 • obroża przeciw kleszczom – obroże przeciw kleszczom uwalniają specjalną substancję, która „rozchodzi się po psie” i zapobiega atakom pasożytów. Dobrej jakości obroża działa około 7-8 miesięcy.
 • krople na kleszcze dla psa – krople na kleszcze aplikuje się na skórę czworonoga za pomocą pipety. Preparat tworzy „otoczkę” na ciele zwierzęcia, uniemożliwiając żerowanie pasożyta. Kropli należy używać raz w miesiącu.
 • odstraszacze ultradźwiękowe – specjalne urządzenia wysyłają ultradźwięki, które blokują narząd Hallera używany przez kleszcze do namierzania żywiciela. Urządzenie można zawiesić np. na obroży. Działa ono około 8-10 miesięcy.
Kategorie
Warto przeczytać
Jak znaleźć najlepszy GPS dla psa?
Jeżeli twój pies lubi czasami wymknąć się z domu na długie niezobowiązujące wycieczki albo zdarza mu się beztrosko biegać za innymi zwierzakami i lekceważy sobie niepokoje właściciela, a ty siedzisz w domu, tracąc nerwy...
Jak leczyć dysplazję u psa?
Twój pies zaczyna mieć poważne kłopoty z poruszaniem? Masz wrażenie, że pupil stał się mniej aktywny? Nie czekaj i jak najszybciej zgłoś się na wizytę do weterynarza. Być może są to pierwsze objawy dysplazji. Dowiedz...
Jak przygotować zwierzę do podróży?
Wyjeżdżasz na wakacje? Nie zostawiaj zwierzaka ze znajomymi – zabierz go ze sobą! Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, wyjeżdżając za granicę ze swoim pupilem. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane, co zabrać ze sobą w...
Znajdź weterynarzy