Kiedy konieczna jest wizyta u weterynarza?

Kiedy konieczna jest wizyta u weterynarza?

Jeśli jesteś właścicielem zwierzęcia, z pewnością nie raz będziesz u weterynarza. Wizyta będzie konieczna w przypadku takich zabiegów jak szczepienie czy kastracja. Do odwiedzenia lekarza powinny cię również skłonić niepokojące objawy – kaszel, wydzielina z nosa i zmiany na skórze zwierzaka. Twój pupil jest zdrowy? Jesteś szczęściarzem! Pamiętaj jednak, żeby na wizytę kontrolną chodzić przynajmniej raz do roku.

Pierwsza wizyta

Pierwszy raz powinieneś udać się do weterynarza kilka dni po tym, jak zwierzak zaaklimatyzuje się w nowym otoczeniu. Jak wygląda wizyta? Na początku zwierzę jest ważone. Weterynarz uważnie ogląda jego czaszkę, nozdrza oraz zęby – pozwala to wykryć ewentualne schorzenia. Następnie sprawdzany jest stan skóry, uszu i długość pazurów. Lekarz mierzy również temperaturę, osłuchuje klatkę piersiową i liczy uderzenia serca.

Podczas pierwszej wizyty weterynarz przeprowadza także wywiad z właścicielem czworonoga. Pyta o sposób żywienia, pochodzenie zwierzaka i sprawdza jego książeczkę zdrowia. Na jej podstawie i na podstawie przeprowadzonych badań ustala również kalendarz szczepień i kolejnych wizyt.

Szczepienia zwierząt

Terminowe przestrzeganie kalendarza szczepień ustalonego podczas pierwszej wizyty jest bardzo ważne. Niezaszczepienie pupila może wiązać się z niebezpieczeństwem nie tylko dla jego zdrowia, ale także zdrowia właściciela.

Szczepionki, które oferuje przychodnia weterynaryjna, są najczęściej skojarzonymi, co oznacza, że jeden zastrzyk pomoże uchronić przed kilkoma chorobami. Kiedy szczepić psa? Jeśli twój przyjaciel pierwszą dawkę (przeciwko nosówce, parwowirozie, leptospirozie i kaszlu kenelowym) otrzymał po ukończeniu 9 tygodnia życia, następne muszą zostać podane pomiędzy 12 a 14 tygodniem i powtórzone po około 14-28 dniach. Raz w roku konieczne jest również szczepienie psa na wściekliznę.

W przypadku kotów terminarz wygląda podobnie – początkowa seria szczepień przypada na 9 tydzień. Następnie musi zostać powtórzona po upływie 3-4 tygodni. Pomiędzy 9 a 12 tygodniem a następnie co 1-3 lata kota szczepimy na panleukopenię i wirusowe zakażenie dróg oddechowych. Gdy zwierzę skończy 3-4 miesiące, można podać mu szczepionkę na wściekliznę. W przypadku kotów nie jest ona obowiązkowa, ale na pewno nie zaszkodzi.

Kastracja i sterylizacja

Sterylizacja i kastracja to zabiegi chirurgiczne, które powodują u zwierzęcia nieodwracalną bezpłodność. Polegają one na usunięciu narządów rodnych – jajników, jajowodów i macicy w przypadku samic oraz jąder i najądrzy w przypadku samców. Są one całkowicie bezpieczne dla zwierzęcia i można je przeprowadzić w każdym wieku.

Dlaczego kastracja i sterylizacja jest ważna? Te zabiegi nie tylko zapobiegają niechcianym miotom, ale też chronią przed groźnymi chorobami – nowotworem prostaty i gruczołów mlekowych, ropomaciczem i ciążą urojoną. Ponadto wykastrowany samiec jest spokojniejszy i nie wdaje się w bójki z innymi psami.

Czipowanie psów i kotów

Jeśli planujesz wyjechać ze swoim pupilem za granicę, będziesz musiał go zaczipować. Jest to operacja, która polega na wszczepieniu w okolicę szyi lub między łopatki zwierzęcia specjalnego, umieszczonego w kapsułce mikroprocesora. Zabieg jest bezbolesny i oferuje go współcześnie prawie każdy gabinet weterynaryjny.

Umieszczony w ciele czworonoga czip posiada specjalny numer, za pomocą którego zwierzę może być zidentyfikowane. Jest to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób zabierających pupila na wakacje, lecz także wszystkich, którym zależy na bezpieczeństwu zwierzęcia. Czip pomaga bowiem w szybkim odnalezieniu zwierzaka, gdy się zgubi.

Podejrzane objawy

Czasami do wizyty u weterynarza zmuszają nas nie tylko obowiązkowe zabiegi, ale również niepokojące zmiany w wyglądzie i zachowaniu zwierzęcia. Co powinno nas zaniepokoić?

  • apatia – zwierzę wydaje się przybite, jest spokojniejsze, niż zazwyczaj, nie chce się bawić
  • brak apetytu lub wprost przeciwnie – zwiększone łaknienie lub pragnienie
  • wymioty i biegunka
  • ropny wyciek z narządów płciowych lub nosa
  • dyszenie niepoprzedzone stresującą sytuacją lub dużym wysiłkiem fizycznym
  • kulawizna
  • spadek masy ciała i zmiana w wyglądzie sierści i skóry
  • nadmierne oddawanie lub zatrzymanie moczu i zmiana jego barwy

W przypadku zauważenia takich objawów koniecznie udaj się do najbliższej przychodni weterynaryjnej. Niektóre choroby są wyleczalne tylko wtedy, gdy właściciel zareaguje odpowiednio szybko. Niezwłoczna wizyta może uratować zwierzęciu życie.

Kategorie
Warto przeczytać
Zalety weterynaryjnych wizyt domowych
Jeśli stan naszego zwierzaka na to pozwala, wizytę weterynaryjną możemy przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Jeżeli nasz pupil będzie wymagał leczenia lub szeregu badań, wówczas konieczna będzie wizyta w przychodni...
Jak przygotować psa na wizytę w przychodni weterynaryjnej?
Pierwsza wizyta u weterynarza to trudna chwila zarówno dla czworonoga, jak i dla jego właściciela. Niektórzy porównują ją do pierwszej wizyty dziecka u dentysty. Jest kilka sprawdzonych metod, jak przygotować młodego...
Obroża antyszczekowa. Jak to działa?
Szczekanie u psa jest jednym z podstawowych sposobów komunikowania emocji. Psy mogą szczekać w różnych sytuacjach: w obliczu niebezpieczeństwa, ze smutku, ale także z radości. Przygarniając czworonoga, trzeba pamiętać o...
Znajdź weterynarzy