Jaką mokrą karmę wybrać dla psa?

Jaką mokrą karmę wybrać dla psa?

Zdrowy pies to taki, który ma zapewnione pożywienie, którego potrzebuje. Dając psu odpowiednie składniki w odpowiednich proporcjach, możemy uniknąć częstych wizyt u weterynarza. Warto zatem wiedzieć jaki pokarm będzie najlepszy dla naszego pupila. Przeczytaj, na co zwracać uwagę przy wyborze mokrej karmy dla psa i jakie składniki nie powinny tam się znaleźć.

Jak wybierać mokrą karmę?

Najistotniejszą informacją jest skład. Pamiętaj, że pierwszy składnik na liście to ten, którego w produkcie procentowo jest najwięcej. Pies to zwierze mięsożerne. Dlatego też im więcej mięsa w jego pożywieniu, tym lepiej. Mokra karma dla psa powinna zawierać dużą ilość mięsa – to podstawa.

Świetnym dodatkiem do karmy są warzywa. Wspomagają one proces trawienia. Są one źródłem błonnika. Mają zbawienny wpływ na układ trawienny czworonoga.

Karmy przystosowane są także do wieku i potrzeb psa. Warto się także tym kierować w wyborze odpowiedniego pożywienia. Najlepsza mokra karma dla psa to taka, która dobrana została pod jego indywidualne potrzeby. W razie wątpliwości zawsze możesz zapytać weterynarza, która karma będzie najlepsza dla twojego czworonoga.

Co nie powinno znaleźć się w karmie dla psa?

Zboża – kukurydza, pszenica, soja. Na rynku znajdziemy wiele mokrych karm, które posiadają te produkty w swoim składzie. Nie jest to jednak naturalny pokarm dla psa. Karma ze zbożami to karma najniższej jakości. Zboża stanowią wypełniacz i czynnik poprawiający strukturę karmy.

Dodatkowo gluten pszeniczny jest silnie uczulający. Unikajmy zatem karmy ze zbożem w składzie. Lepszym wyborem jest ryż. Jest on łatwo przyswajalny. Dostarcza zwierzakowi węglowodanów, które są źródłem energii oraz włókna pokarmowego.

Opakowanie i dawkowanie

Mokre karmy pakowane są do:

  • puszek;
  • tacek;
  • saszetek.

Najwygodniejsze są saszetki oraz tacki. Nie musimy porcjować jedzenia, dzięki czemu nałożenie pokarmu do miski zajmie nam najwyżej minutę – takie rozwiązanie pomoże wydzielić idealną porcję oraz zaoszczędzić trochę czasu. Pamiętaj jednak, że saszetki są drogie. Mogą poważnie nadwyrężyć domowy budżet.

Domowe zwierzaki często cierpią na nadwagę. Odpowiednie wydzielenie posiłku jest zatem kluczowe. Podawaj swojemu zwierzakowi nie więcej niż potrzeba. Na saszetce jest podana optymalna ilość pożywienia dla czworonoga. Problem pojawia się, jeżeli łączysz suchą karmę z mokrą karmą – musisz pamiętać wtedy, żeby odpowiednio zbilansować pokarm. Pamiętaj, żeby nie ulegać naciskom psa. Staraj się nie dawać mu pokarmu pomiędzy posiłkami.

Sucha czy mokra karma – która lepsza?

Sucha karma jest popularną metodą żywienia. Produkt jest treściwy, kaloryczny, ekonomiczny oraz wygodny do podawania. Jeżeli zdecydujemy się na taki rodzaj karmy, warto sprawdzić jak wybrać suchą karmę dla psa.

Można zdecydować się na jeden rodzaj karmy – przy czym należy pamiętać, że sucha karma zawiera mało wody – trzeba więc zadbać o podanie zwierzakowi odpowiedniej ilości płynu. Dodatkowo kaloryczność suchej karmy wzmaga problemy z nadwagą.

Mokra karma jest zaś kosztowna. Dlatego najlepiej jest zróżnicować dietę i podawać oba rodzaje pożywienia. Takie rozwiązanie jest najlepsze. Przy czym gwałtowna zmiana w diecie pupila może spowodować problemy trawienne, a nawet zaburzenia odżywiania. Jeżeli chcemy urozmaicić pożywienie psa, a do tej pory karmiliśmy go tylko suchą karmą, zmiany wprowadzajmy stopniowo.

Organizm zwierzaka musi się przystosować. Pamiętaj o tym, jeżeli chcesz urozmaicić jego dietę. Bądź konsekwentny i podawaj zwierzakowi posiłki regularnie. 

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wybrać suchą karmę dla psa?
Jeżeli chcesz, aby twój psiak żył zdrowo i szczęśliwie musisz zadbać o zdrową i dostosowaną do jego potrzeb dietę. W sklepach zoologicznych i na półkach w supermarketach wybór jest bardzo duży – zakup karmy to nie lada...
Jak wygląda adopcja psa?
Myślisz nad adopcją zwierzaka, ale masz wątpliwości, czy dasz radę dobrze wychować pupila? Zanim podejmiesz decyzję, odpowiedz na kilka ważnych pytać. Decyzja o adopcji psa ze schroniska nie może być pochopna. Zastanów...
Najlepsza opieka nad zwierzętami – jak wybrać odpowiedniego weterynarza?
Psy, koty, króliki, chomiki i wiele innych zwierząt domowych traktujemy jako swoich przyjaciół. Dbamy o nie, a w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych chcemy zapewnić im jak najlepszą opiekę. Jest to możliwe...
Znajdź weterynarzy