Jak wyrobić paszport dla psa?

Jak wyrobić paszport dla psa?

Posiadanie zwierzaka to duża odpowiedzialność, także w wakacje. Wyjeżdżasz na urlop i chcesz zabrać swojego pupila ze sobą? Na terenie Europy spokojnie możesz podróżować z domowym czworonogiem, który posiada ważny paszport. Co znajduje się w takim dokumencie? Gdzie wyrobić paszport dla psa i ile on kosztuje? Sprawdź nasz poradnik.

W jakich sytuacjach potrzebny jest paszport dla psa?

Paszport dla psa to dokument, który umożliwia zidentyfikowanie naszego zwierzaka w momencie przekraczania granicy kraju. Znajdziemy w nim informacje o szczepieniach, badaniach i zabiegach, jakie przeszedł nasz pies a także dane jego opiekuna, które mogą okazać się przydatne w przypadku, gdy nasz czworonożny przyjaciel zgubi się podczas wakacji. Paszport jest ważny do końca życia zwierzaka.

Paszport dla psa jest wymagany podczas podróży po Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Monako, San Marino i Liechtensteinie. Bez niego nie możemy podróżować ze swoim pupilem. Jeśli planujemy podróż poza granicę Unii lub do Wielkiej Brytanii, Malty, Szwecji czy Irlandii, koniecznie sprawdźmy dodatkowe wymagania, które musimy spełnić, by cieszyć się wakacjami z naszym zwierzakiem.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Z wydawanie paszportów odpowiadają lecznice weterynaryjne. Aby sprawdzić, czy placówka w naszej okolicy ma do tego prawo, wejdźmy na stronę Krajowej Izby Weterynaryjnej. Tam znajdziemy informację o tym, którzy weterynarze są uprawnieni do wydania takiego dokumentu.

Zanim nasz psiak otrzyma paszport, konieczne będzie nadanie mu numeru identyfikacyjnego. Zwierzę zostanie oznakowane za pomocą elektronicznego czipu, który wszczepiany jest pod skórę. Jeśli nasz pupil posiada czytelny tatuaż, możemy zrezygnować z czopowania (chyba że przepisy danego kraju mówią inaczej).

Po wszczepieniu czipu pamiętajmy o tym, by zgłosić numer zwierzaka w paru internetowych bazach danych. Wówczas w przypadku, gdy nasz pupil zgubi drogę do domu, łatwo będzie nam go odnaleźć.

Ze względu na termin poszczególnych szczepień, paszportu nie wyrobimy szczeniakowi, który nie ukończył jeszcze trzech miesięcy. Pamiętajmy również, że niektóre szczepienia mogą zacząć działać dopiero po upływie kilkunastu dni, dlatego podróż ze zwierzakiem powinniśmy zaplanować nieco wcześniej.

Ile kosztuje paszport dla psa?

Koszt wydania paszportu dla psa wynosi 100 złotych. Do tej kwoty musimy jednak doliczyć opłatę za usługi dodatkowe, takie jak:

  • czipowanie (50-100 złotych w zależności od miasta),
  • niezbędne szczepienia (szczepienia przeciw nosówce i parwowirozie to wydatek około 55 złotych, szczepienie przeciwko wściekliźnie kosztuje 25-30 złotych, szczepionka wieloskładnikowa – 60-85 złotych),
  • przeprowadzone badania kliniczne (70-100 złotych),
  • badania serologiczne (około 30 złotych).

Jak przygotować zwierzę do podróży?

Jeśli wyjeżdżamy na urlop z psem, wyrobienie dokumentów to nie wszystko. Powinniśmy również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie zwierzaka podczas podróży, spakowanie niezbędnych akcesoriów, takich jak miski czy pokarm oraz apteczki, w której znajdą się preparaty na kleszcze i inne leki. Przeczytaj, jak przygotować zwierzę przed wyjazdem.

Kategorie
Warto przeczytać
Kiedy konieczna jest wizyta u weterynarza?
Jeśli jesteś właścicielem zwierzęcia, z pewnością nie raz będziesz u weterynarza. Wizyta będzie konieczna w przypadku takich zabiegów jak szczepienie czy kastracja. Do odwiedzenia lekarza powinny cię również skłonić...
Jak leczyć dysplazję u psa?
Twój pies zaczyna mieć poważne kłopoty z poruszaniem? Masz wrażenie, że pupil stał się mniej aktywny? Nie czekaj i jak najszybciej zgłoś się na wizytę do weterynarza. Być może są to pierwsze objawy dysplazji. Dowiedz...
Jak rozpoznać i leczyć panleukopenię, czyli koci tyfus
Twój kot jest osowiały, nie ma apetytu, a w dodatku pojawiła się u niego ostra biegunka? Nie czekaj, tylko jak najszybciej udaj się do najbliższego weterynarza. Być może te niepokojące objawy świadczą o rozwoju...
Znajdź weterynarzy