Jak opiekować się królikiem?

Jak opiekować się królikiem?

Przed zakupem królika należy zdać sobie sprawę, że każde zwierzę ma potrzeby, a zadaniem właściciela jest zapewnienie odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Zadbany królik to szczęśliwy i zdrowy królik, który może żyć przez długie lata. Sprawdź, jak powinna wyglądać królicza dieta. Dowiedz się, co powinno znaleźć się w klatce naszego pupila i jaka jest średnia długość życia królika.

Co jedzą króliki?

Podstawą diety królika powinna być zielenina – postarajmy się dostarczyć naszemu zwierzakowi liści malin, winogron czy sałaty. Sprawdzą się również mlecze, cykoria, szpinak, pokrzywa, koperek oraz natka.

 Należy pamiętać, że siano stanowi także świetne źródło błonnika. Co więcej, siano oraz twarde gałązki sprawią, że zęby królika będą utrzymane w dobrym stanie. O uzębienie trzeba szczególnie dbać, gdyż królicze zęby cały czas rosną. Profilaktyka domowa jest ważna – jej uzupełnieniem powinny być regularne wizyty u weterynarza, który w razie potrzeby przytnie za długie zęby.

Raz na tydzień warto podać smakołyk w postaci jabłka czy marchewki – chociaż w diecie powinna znaleźć się większa liczba warzyw niż owoców.  Pożywienie powinno być jak najbardziej różnorodne – dopiero wtedy będziemy mieć pewność, że zwierzę dostaje wszystko to, czego potrzebuje. Nie należy dawać królikowi słodyczy oraz pieczywa – może mu to poważnie zaszkodzić.

Każdy składnik powinien być świeży i dokładnie umyty, a później osuszony – wilgotny pokarm często powoduje wzdęcia. Niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu jest woda. Zwierzę powinno mieć do niej stały dostęp – nie wymaga ona regulowania.

Jak wyposażyć klatkę dla królika?

Najpierw powinno się zadbać o wielkość klatki dla królika – im większa klatka, tym lepiej dla naszego pupila. Zwierzęta te uwielbiają intensywny ruch – mają dużo energii. Zamknięcie ich w ciasnym pomieszczeniu sprawi, że będą czuły się bardzo niekomfortowo. Powinny one mieć także możliwość, przynajmniej raz dziennie, pobiegać po mieszkaniu. Należy przy ty zadbać o zabezpieczenie kabli i pilnować zwierzątko, które lubi ostrzyc zęby na wszystkim, co znajduję się w jego zasięgu wzroku.

Zabawy pomogą stymulować jego układ nerwowy i ruchowy. Zabawa rozwija zwierzę – dzięki niej mniej ono choruje i jest szczęśliwsze. Warto zatem, zamiast jednego królika kupić dwa –  pamiętajmy jednak przy tym o sterylizacji.

Dobrze jest jak zwierzę ma osobną kuwetę. Można królika przyzwyczaić do tego, aby załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne w jednym miejscu. Idealnym wypełnieniem do kuwety jest drewniany lub celulozowy żwirek.

Paśnik jest elementem obowiązkowym każdej klatki. Włożone tam siano pozostaje świeże na dłużej, a co ważniejsze będzie czyste – króliki lubią je podsikiwać, dlatego też nie nadaje się ono na wyścielenie do klatki. Na spód klatki można podłożyć stary ręcznik czy kocyk. Można także zrezygnować z wyścielenia.

Jeżeli chodzi o wodę, nie ma większej różnicy pomiędzy poidełkiem a miseczką. Codziennie należy myć naczynie i uzupełniać wodę. Pamiętaj, że akwarium nie jest dobrym miejscem na trzymanie królika – nie ma ono odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Ile lat żyją króliki?

Duży wpływ na długość życia pupila ma odpowiednia pielęgnacja oraz karmienie – pamiętaj, że zwierzaka nie należy przekarmiać. Średnia długość życia może oscylować pomiędzy 8 a 10 lat. Często zdarza się, że króliki domowe dożywają nawet 13 czy 15 lat. Przed kupnem należy dokładnie zastanowić się, czy mamy warunki, aby trzymać królika w domu. Zakup zwierzaka to odpowiedzialna decyzja, która wymaga przemyślenia.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wybrać suchą karmę dla psa?
Jeżeli chcesz, aby twój psiak żył zdrowo i szczęśliwie musisz zadbać o zdrową i dostosowaną do jego potrzeb dietę. W sklepach zoologicznych i na półkach w supermarketach wybór jest bardzo duży – zakup karmy to nie lada...
Lecznica dla ssaków dużych i małych oraz ptaków
Na terenie Polski działa wiele ośrodków weterynaryjnych zajmujących się profilaktyką i leczeniem dużych ssaków – mowa tutaj głównie o psach i kotach. Znacznie mniej jest specjalistów oferujących również pomoc medyczną...
Jak leczyć nosówkę u psa?
Nosówka to jedna z najgroźniejszych chorób psów. Jej wirus już w kilka dni atakuje najważniejsze narządy zwierzęcia, powodując dolegliwości ze strony układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego. W skrajnym przypadku...
Znajdź weterynarzy