Jak leczyć koci katar?

Jak leczyć koci katar?

Chociaż dla ludzi katar jest niegroźną chorobą, w przypadku kotów jest to poważna infekcja dróg oddechowych, która może skończyć się poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią. Jak objawia się ta choroba? Na czym polega leczenie kataru u kotów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak możesz uchronić swojego pupila przed zachorowaniem.

Co to jest koci katar?

Koci katar jest chorobą górnych dróg oddechowych, obejmującą tchawicę, krtań, nos, pyszczek i spojówki kota. Najczęściej chorują na nią małe kotki. Jest ona wywoływana przez wirus FHV-1 i FVV, który przenoszony jest w wydzielinie z nosa, gardła i worków spojówkowych zarażonego zwierzęcia nawet przez 3 miesiące. Znajduje się on również w kale i moczu zwierząt, dlatego do zarażenia może dojść bardzo łatwo. Co ważne, chorobę może spowodować również kontakt z przedmiotami i meblami dotykanymi przez inne koty – kuwetami, klatkami czy miskami.

Jak objawia się katar u kotów?

Objawy kociego kataru są różne w zależności od siły, z jaką wirus zaatakował zwierzaka oraz od tego, w jakim wieku i jakiej kondycji jest kot.  Chorobę najczęściej zwiastuje:

 • przewlekłe kichanie i prychanie
 • ropny wyciek z oczu, widoczność trzeciej powieki
 • początkowo wodnisty, a następnie ropny wyciek z nosa
 • podwyższona lub obniżona temperatura ciała
 • problemy z przyjmowaniem pokarmu
 • brak apetytu
 • infekcja mięśni i stawów (częściej u młodych kotów)
 • ślinotok

W zależności od tego, jaki wirus zaatakował kota, mogą wystąpić również:

Przy zakażeniu herpesvirusem:

 • zapalenie jamy nosowej
 • zapalenie pochwy, szyjki macicy i okresowa utrata płodności
 • zapalenie spojówki, wrzód rogówki

Przy zakażeniu calicivirusem:

 • zapalenie jamy ustnej i dziąseł
 • zapalenie oskrzeli i płuc
 • problemy z oddychaniem, które mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia

Jak leczyć koci katar?

Przebieg leczenia kociego kataru jest uzależniony od stanu zwierzęcia, charakteru objawów i ewentualnych powikłań. Podczas choroby najważniejsze jest łagodzenie dolegliwości za pomocą antybiotyków i witamin. Należy również regularnie usuwać ropną wydzielinę z oczu i nosa, aby zapobiec możliwej utracie wzroku. Kota najlepiej jest umieścić w wilgotnym i cichym pomieszczeniu, które ułatwi mu oddychanie i zmniejszy odwodnienie organizmu.

Ze względu na osłabienie węchu chorego zwierzaka należy karmić pokarmem o intensywnym zapachu. Jeśli wystąpiło owrzodzenie jamy ustnej, kotu możemy podać pokarm półpłynny. Najważniejsze jest, aby zwierzę jadło. Jeśli kot odmawia przyjmowania posiłków, może być konieczne założenie sondy doprzełykowej.

Zwierzęciu powinno się podawać dobrane przez weterynarza leki – środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybiotyki i krople do oczu. Leczenie kociego kataru wspomogą również środki wzmacniające odporność i rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych.

Jeśli katar u kota przebiega łagodnie, leczenie trwa od 7 do 10 dni. Potem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, należy izolować kota od innych zwierząt przez okres około 3 miesięcy.

Jak zapobiegać chorobie?

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania lub nawrotu choroby, zalecane są szczepienia ochronne. Kocięta najlepiej szczepić w 8-12 tygodniu życia. Następnie dawkę należy powtórzyć po upływie roku, a kolejne podawać co 3 lata. Częściej powinno się szczepić zwierzęta żyjące w większym stadzie – hodowli czy schronisku. Dzięki podaniu szczepionki zwierzęta chorują rzadziej, a objawy choroby są dużo łagodniejsze.

Bardzo ważna w profilaktyce kociego kataru jest również higiena i przestrzeganie zasad czystości. U kotów domowych najlepiej jest ograniczyć kontakt z rzeczami przynoszonymi z dworu – butami czy ubraniami. Jeśli dojdzie do zachorowania, zwierzę powinno mieć własną kuwetę, miskę i posłanie, z którym zdrowe osobniki nie będą miały styczności. Po każdym kontakcie z chorym należy również dokładnie myć ręce i zmieniać ubranie.

Kategorie
Warto przeczytać
TOP 5 akcesoriów dla psów na lato
Wakacje to idealny czas na długie spacery i wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Wysokie temperatury mogą jednak przeszkadzać naszym milusińskim. Dowiedz się, jakie akcesoria dla psów ochronią pupila przed upałem,...
Kiedy konieczna jest wizyta u weterynarza?
Jeśli jesteś właścicielem zwierzęcia, z pewnością nie raz będziesz u weterynarza. Wizyta będzie konieczna w przypadku takich zabiegów jak szczepienie czy kastracja. Do odwiedzenia lekarza powinny cię również skłonić...
Jak opiekować się królikiem?
Przed zakupem królika należy zdać sobie sprawę, że każde zwierzę ma potrzeby, a zadaniem właściciela jest zapewnienie odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Zadbany królik to szczęśliwy i zdrowy królik, który może żyć przez...
Znajdź weterynarzy