Jak leczyć dysplazję u psa?

Jak leczyć dysplazję u psa?

Twój pies zaczyna mieć poważne kłopoty z poruszaniem? Masz wrażenie, że pupil stał się mniej aktywny? Nie czekaj i jak najszybciej zgłoś się na wizytę do weterynarza. Być może są to pierwsze objawy dysplazji. Dowiedz się, czym charakteryzuje się to schorzenie i jak rozpoznać dysplazję u psa. Poznaj metody leczenia i zapobiegania tej groźnej chorobie.

Co to jest dysplazja?

Dysplazja, w tym przede wszystkim dysplazja stawu biodrowego, jest dziedzicznym schorzeniem, które charakteryzuje się nieprawidłowościami w obrębie stawu biodrowego. W wyniku choroby dochodzi do przemieszczania się głowy kości udowej i zwichnięć. Konsekwencją jest zniekształcenie i zwyrodnienie stawu biodrowego. Rzadziej spotyka się dysplazję stawu łokciowego.

Jakie są przyczyny dysplazji u psów?

Weterynarze wskazują, że jedną z przyczyn dysplazji u psów jest obciążenie genetyczne. Szczeniaki dziedziczą schorzenie po rodzicach, jednak pojawienie się choroby nie zależy tylko od genów. Choroba dotyka zwykle psy dużych ras (m.in. labradory, boksery, dogi, owczarki, pittbulle, w tym także mieszańce), jednak nie zawsze jest to regułą.

Wpływ na wystąpienie objawów mogą mieć również czynniki zewnętrzne, takie jak zbyt szybki wzrost czy nadmierne spożycie wapnia. Należy pamiętać, że wapń mogą suplementować właściciele karmiący psy domowym jedzeniem. Podawanie zbilansowanej gotowej karmy zapewnia odpowiednią ilość wapnia, wiec dodatkowe suplementy są zbędne, a wręcz mogą być szkodliwe dla czworonoga.

Kolejnym czynnikiem, który może nasilać objawy dysplazji, to otyłość zwierzęcia, dlatego zawczasu zadbaj o odpowiednią dietę i optymalną ilość ruchu. W tej kwestii warto zachować umiar, by nie zmuszać szczeniaka do zbyt intensywnej aktywności, która może przyczynić się do urazów i zmian zwyrodnieniowych.

Jak rozpoznać dysplazję u psa?

Pierwsze objawy dysplazji u psa mogą być bardzo łagodne i trudne do uchwycenia przez właściciela. Najczęściej pojawiają się w pierwszym roku życia, gdy szczeniak intensywnie rośnie. U niektórych psów pierwsze symptomy mogą jednak wystąpić znacznie później.

Jak rozpoznać pierwsze objawy? Czy dysplazja u psa boli? Tak, zwyrodnienie objawia się bólem i kłopotami z poruszaniem. Pies dotknięty dysplazją zaczyna mieć problemy z chodzeniem, szczególnie po intensywnym wysiłku. Odczuwa dyskomfort, więc staje się mniej aktywny, niechętnie wchodzi po schodach, często przysiada, ma kłopoty ze wstawaniem. Wtedy niezbędna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym.

Weterynarz na podstawie wywiadu zleci wykonanie prób klinicznych i badań radiologicznych. Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze postawienie diagnozy, ponieważ dysplazja stawu biodrowego u psa rozwija się wraz z wiekiem. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach zdjęcie RTG może pokazać zmiany zwyrodnieniowe, tymczasem pies nie będzie miał poważnych objawów. I odwrotnie – pies ma kłopoty z poruszaniem, natomiast zdjęcie nie wykazuje znaczących nieprawidłowości.

Jak leczyć dysplazję u psa?

Leczenie dysplazji u psa polega na podawaniu leków lub przeprowadzeniu operacji. Rozpoznane objawy można złagodzić i zatrzymać rozwój choroby. Po pierwsze, należy pamiętać o odpowiedniej diecie i ograniczyć aktywność psa. Jeśli pies jest już otyły, należy dążyć do redukcji jego wagi. Ruch powinien przebiegać pod kontrolą właściciela. Zadbaj, by pies w czasie spaceru poruszał się na równym podłożu, unikaj śliskich powierzchni. Szczególnie zalecane jest pływanie, które nie obciąża stawów.

Weterynarz może zalecić podawanie niesterydowych leków przeciwzapalnych. Niektórzy stosują również niekonwencjonalne metody i zalecają akupunkturę. Jeśli i te metody zawodzą, niezbędna może okazać się operacja i późniejsza rehabilitacja.

Jak zapobiegać dysplazji?

Przede wszystkim nie doprowadzaj do nadwagi czworonoga. Otyłość to pierwszy krok do problemów ze stawami i poruszaniem, więc zatroszcz się o zbilansowaną dietę. Poza tym nie zmuszaj szczeniaka do nadmiernej aktywności, by zminimalizować ryzyko kontuzji. Obserwuj swojego pupila i w razie wątpliwości wykonaj niezbędne badania, które pozwolą ocenić stan zdrowia zwierzaka. Lekarze przypominają, że jeśli decydujesz się na kupno psa, zawsze wybieraj zaufane hodowle. 

Kategorie
Warto przeczytać
Pomeranian. Charakter i pielęgnacja szpica miniaturowego
Szpice miniaturowe, czyli pomeraniany, to urocze pieski do towarzystwa coraz częściej widywane na ulicach. Ich znakiem rozpoznawczym jest obfita sierść, a także wesołe usposobienie. Szpice uwielbiają się bawić i...
Kleszcz u psa – jak go rozpoznać?
Kleszcze powodują choroby, których objawy nie są widoczne od razu. Dlatego w okresie letnim musimy uważnie obserwować sierść czworonogów. Pasożyty najczęściej pojawiają się w miejscach wilgotnych i zacienionych – pod...
Jak opiekować się psem jesienią?
Jesień to trudny okres nie tylko dla ludzi, zwierzęta również odczuwają spadek energii, pogorszenie nastroju, stają się bardziej senne. Wprawdzie budowa anatomiczna i fizjologia psów sprawia, że ich organizmy są dużo...
Znajdź weterynarzy