Jak chronić zwierzęta przed upałem?

Jak chronić zwierzęta przed upałem?

Upał jest uciążliwy nie tylko dla człowieka. Na przegrzanie szczególnie narażone są zwierzęta, które trudniej znoszą wysokie temperatury. Odpowiedzialność za ich zdrowie ponoszą właściciele, dlatego warto wiedzieć, jak pomóc pupilowi ochłodzić się w trakcie ciepłych letnich dni. Pamiętajmy, że przegrzanie organizmu jest bardzo groźne i może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Dowiedz się, jak ochronić psa w trakcie upałów i co robić, gdy zauważymy u niego objawy przegrzania.

Jakie zwierzęta są szczególnie narażone na przegrzanie?

Zwierzęta, w przeciwieństwie do człowieka, są stałocieplne, dlatego trudniej znoszą wysokie temperatury i są bardziej narażone na udar słoneczny. Na przegrzanie szczególnie narażone są zwierzęta młode i  te w podeszłym wieku, a także ciężarne samice. Na zdolność organizmu do skutecznej wymiany ciepła wpływa również nadwaga, choroby układu sercowo-naczyniowego i osłabienie organizmu np. w trakcie choroby. Jednak nawet jeśli nasz pupil jest okazem zdrowia, zadbajmy o to, by w trakcie upałów czuł się dobrze.

Jak chronić psa przed upałem?

Jak chronić psa przed upałem

Nigdy nie zostawiaj psa zamkniętego w samochodzie

W czasie upału auto szybko nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Bez względu na to, czy włączysz klimatyzację lub uchylisz okno takie postępowanie może zakończyć się tragicznie. Jeśli wiesz, że będziesz musiał zostawić pupila w aucie, unikaj zabierania go na przejażdżkę. Pamiętaj, że według obowiązujących przepisów osoba, która zauważy psa zamkniętego w nagrzanym samochodzie ma prawo do stłuczenia szyby i wypuszczenia zwierzęcia.

Zapewnij zwierzęciu dostęp do świeżej wody

W domu pilnuj, aby woda w misce była zmieniana kilka razy dziennie i zawsze była świeża. Idąc z psem na spacer, weź ze sobą butelkę i miskę, do której będziesz mógł nalać wody w dowolnym momencie, gdy zauważysz, że pies jest spragniony. Wodą możesz również zmoczyć futro zwierzęcia.

Unikaj spacerów podczas upałów i chodzenia z psem po nagrzanych powierzchniach

Latem długość spaceru powinna być dostosowana do panującej na zewnątrz temperatury, dlatego długie spacery najlepiej zaplanować na godziny poranne i wieczorne. Podczas wyprowadzania psa pamiętajmy o tym, że w czasie upałów asfalt nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur, co grozi oparzeniem opuszek. Lepszym pomysłem jest spacer po trawniku.

Nie zakładaj kagańca, w którym pies nie ma możliwości dyszenia

Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na opuszkach łap, dlatego głównym systemem chłodzenia ich organizmu jest specyficzne ziajanie. Wówczas pies wywiesza język i głęboko oddycha, dzięki czemu pozbywa się nadmiaru ciepła z organizmu. Kaganiec, który utrudnia otworzenie pyska, uniemożliwia psu ziajanie, dlatego podczas upału nie zakładajmy go w ogóle, a jeśli musimy - wybierzmy taki, który pozwala na swobodne otworzenie pyska. Pamiętajmy też, aby od czasu do czasu go zdejmować, by pupil mógł napić się wody.

Zapewnij zwierzakowi chłodne miejsce do odpoczynku

Latem nasze mieszkanie również się nagrzewa, dlatego, jeśli mamy taką możliwość, zasłońmy okna. Zorganizujmy również pupilowi zacienione miejsce do odpoczynku. Koło kojca możemy ustawić wiatrak, który będzie chłodził zwierzę. W domu możemy mu również zafundować chłodzącą kąpiel. 

Jak rozpoznać przegrzanie u zwierzęcia?

Nawet jeśli dbasz o to, by twój pupil dobrze się czuł w czasie letnich dni, regularnie obserwuj jego zachowanie. Przegrzanie u zwierząt objawia się nadmierną ospałością, rozdrażnieniem i otumanieniem. Martwić powinien nas ciężki oddech pupila i czerwona lub szarawa barwa języka i warg. O przegrzaniu świadczy również przyspieszenie akcji serca – tętno możemy sprawdzić na wewnętrznej stronie uda zwierzaka. Prawidłowe powinno wynosić około 70-100 uderzeń na minutę u dużych psów oraz 90-160 u zwierząt małych ras. Jeśli zauważymy u zwierzaka powyższe objawy lub jeśli dojdzie do utraty przytomności, jak najszybciej udajmy się do weterynarza. Pamiętajmy, że stan przegrzania organizmu postępuje bardzo szybko i jeśli nie chcemy, aby naszemu przyjacielowi stała się krzywda, musimy jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty.

Czekając na lekarza, możemy udzielić psu pierwszej pomocy. W tym celu ułóżmy go na boku, otwórzmy delikatnie pysk i wyjmijmy język, aby nie zasłaniał on wejścia do gardła. Jeśli drogi oddechowe zwierzęcia są drożne, możemy przystąpić do chłodzenia zwierzęcia. Połóżmy mu na głowie i szyi zwilżoną szmatkę i stopniowo polewajmy chłodną wodą, zaczynając od klatki piersiowej, a kończąc na kończynach. Gdy zwierzak jest przytomny, podajmy mu miskę z wodą, jednak nie zmuszajmy do picia.

Kategorie
Warto przeczytać
Badania obrazowe i laboratoryjne w weterynarii – kiedy są niezbędne?
W dzisiejszych czasach coraz częściej zwierzęcia domowego nie traktuje się wyłącznie jak pupila. Dla wielu z nas jest to pełnoprawny członek rodziny, dla którego pragniemy jak najlepszej opieki medycznej. Medycyna...
Jak wygląda adopcja psa?
Myślisz nad adopcją zwierzaka, ale masz wątpliwości, czy dasz radę dobrze wychować pupila? Zanim podejmiesz decyzję, odpowiedz na kilka ważnych pytać. Decyzja o adopcji psa ze schroniska nie może być pochopna. Zastanów...
Czym wyróżnia się york?
York przypomina słodką maskotkę, jednak pozory mogą mylić. Psy tej rasy wyróżnia mocny temperament oraz energiczne i wesołe usposobienie. Yorkshire terier to pies pewny siebie, który może zawładnąć życiem właściciela,...
Znajdź weterynarzy