Materiał Partnera
Dlaczego warto zaczipować swojego psa?

Dlaczego warto zaczipować swojego psa?

W niektórych krajach europejskich istnieje konieczność czipowania zwierząt domowych. W Polsce praktyka ta, póki co, jest dobrowolna. Niestety tylko niewielka część właścicieli psów decyduje się na profesjonalne oznakowanie swojego pupila. Głównie robi się to w przypadku zwierząt rasowych, pochodzących z zarejestrowanych hodowli. Dlaczego warto wszczepić czip swojemu psu? Czy wiąże się to dla niego z jakimkolwiek zagrożeniem?

Czipowanie zwierząt – dlaczego jest tak ważne?

Czasem wydaje nam się, że założenie psu obroży z wygrawerowanym imieniem pupila i naszymi danymi kontaktowymi to najlepszy sposób na zapewnienie mu bezpieczeństwa, w razie, gdyby zwierzak się zgubił. I rzeczywiście często zdarza się, że to wystarczy. Jednocześnie w wielu przypadkach metoda ta jest zawodna. Obrożę zawsze można zdjąć i wyrzucić, co ma miejsce w sytuacji, gdzie pies pada ofiarą porywacza. Niestety, ale kradzież psów, zwłaszcza tych rasowych, jest powszechnym zjawiskiem.

Czip ma jeszcze jedno ważne zastosowanie – chroni zwierzęta przed bezdomnością. W jaki sposób? Na świecie jest wiele nieodpowiedzialnych osób, które biorą pod swoją opiekę psa. Bywa, że miłość właściciela do pupila kończy się wtedy, gdy ten przestaje być szczeniakiem. Wówczas zwierzę ląduje na ulicy lub w najlepszym przypadku oddawane jest do schroniska. Zwykle właściciel pozostaje bezkarny, ponieważ nie da się go zidentyfikować. W przypadku, gdy pies ma wszczepiony czip, znalezienie i ukaranie właściciela to tylko kwestia czasu.

Jak wygląda procedura założenia czipa?

Jak wyjaśnia weterynarz z Gabinetu Dolittle – czipowanie polega na wszczepieniu psu pod skórę mikroprocesora. Zwykle umiejscawia się go na szyi lub między łopatkami. Zabieg ten jest mało inwazyjny i bezpieczny dla pupila. Wykorzystuje się do niego cienką igłę, której średnica jest tylko odrobinę większa od narzędzia, którym wykonuje się zastrzyki. Każdy czip przypisany ma unikalny 15-cyfrowy numer, na podstawie którego można pozyskać dane na temat opiekuna psa. Informacje z mikroprocesora odczytywane są przy pomocy specjalnego czytnika.

 Numer czipa wprowadzany jest do bazy danych Safe-Animal, w której przechowuje się go przez kilkadziesiąt lat. Rejestracji psa w systemie dokonuje weterynarz.  Warto dodać, że zabieg czipowania jest jednorazowy i nie wiąże się z dużym wydatkiem. Taka usługa w przychodni weterynaryjnej kosztuje od 60 do 100 zł. Warto poświęcić tę kwotę, mając na względzie bezpieczeństwo naszego pupila. W momencie, gdy pies ucieknie z posesji lub spłoszy się na spacerze, szansa na jego znalezienie będzie znacznie większa, niż gdyby zwierzę było oznakowane.

Opracowanie:
Wrocław, Osobowicka 99
tel. 693 117 611
Kategorie
Warto przeczytać
Jak opiekować się chomikiem?
Jeżeli szukasz alternatywy dla psa lub kota w mieszkaniu, chomik jest idealnym pomysłem. Te niewielkich rozmiarów zwierzątko jest przyjaznym kompanem. Zanim wybierzesz się do sklepu zoologicznego, aby wybrać chomika,...
Jak chronić zwierzęta przed kleszczami?
Ochrona zwierzęcia przed kleszczami to obowiązek właściciela. Kleszcze przenoszą choroby, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia czworonoga. Warto poznać metody, dzięki którym twoje zwierzę może uniknąć...
Najczęstsze choroby u kotów. Co zagraża twojemu pupilowi?
Twój kot podejrzanie się zachowuje? Zauważyłeś u niego objawy choroby? Sprawdź, jakie schorzenia najczęściej występują u tych zwierzaków. Podpowiadamy, jak rozpoznać chorobę u kota i na jakie zachowanie zwrócić...
Znajdź weterynarzy