Co poradzić na zapalenie spojówek u psa?

Co poradzić na zapalenie spojówek u psa?

Masz wrażenie, że twój pupil ma problemy ze wzrokiem, zbyt często pociera okolice oczu lub ciągle ociera się o meble? Być może pies cierpi z powodu zapalenia spojówek. Przeczytaj artykuł i poznaj typowe objawy zapalenia. Dowiedz się, jak leczyć zapalenie spojówek u psa i jak możesz mu pomóc domowymi sposobami. Nie czekaj i czym prędzej umów się na wizytę do weterynarza.

Jakie są przyczyny zapalenia spojówek?

Przyczyn zapalenia spojówek u psa może być naprawdę sporo. Zapalenie może wywołać zarówno alergia, np. atopowe zapalenie skóry, jak i choroby o podłożu wirusowym, grzybiczym lub bakteryjnym, np. nosówka, herpeswiroza, chlamydofiloza. W niektórych przypadkach może dojść do grudkowego zapalenia spojówek.

Warto pamiętać, że zapalenie może mieć charakter ostry, jak i wynikać z pewnych predyspozycji – niektóre rasy, takie jak boksery, buldogi czy pekińczyki, są szczególnie narażone na powracanie dolegliwości.

Często przyczyną zapalenia są wady anatomiczne, np. podwinięcie powieki lub dwa rzędy rzęs, które drażnią spojówkę, a także niewystarczająca produkcja łez. Pies ma wtedy objawy tzw. suchego oka, które dotyczą szczególnie wybranych ras psów, m.in. angielskich cocker spanieli, pudli, jamników i pekińczyków.

Czynnikiem, który sprzyja powstawaniu zapalenia spojówek są również urazy mechaniczne, np. zbyt mocne drapanie powieki łapą, lub kontakt z drażniącymi substancjami chemicznymi lub uczulenie na podawane leki. Przyczyną stanu zapalnego może być również obecność ciała obcego w oku. Weterynarze wskazują, że drażniące mogą być nawet drobinki kurzu lub zalegający piasek.

Jakie są objawy zapalenia spojówek u psa?

Pierwszym objawem zapalenia spojówek u psa jest zwykle gęsta wydzielina z oczu w postaci śluzu, a nawet ropy. Wydzielina może gromadzić się pod powiekami. Gęstej wydzielinie towarzyszy też świąd i zaczerwienienie oczu. W wielu przypadkach pojawia się także bolesna opuchlizna, która zaczyna utrudniać prawidłowe widzenie. Wielu właścicieli zauważa, że pies mruży powieki i ociera głową o różne przedmioty. Pies odczuwa dyskomfort i zaczyna się drapać, co prowadzi do zaognienia zapalenia i łysienia okolic oczu.

Jak leczyć zapalenie spojówek u psa?

Sposoby leczenia zapalenia spojówek u psa mogą być różne i zależą zwykle od podłoża choroby. O tym, jaką metodę wybrać, musi zadecydować lekarz weterynarii na podstawie postawionej diagnozy, więc wizyta w lecznicy jest nieunikniona.  

Jeśli przyczyną są wady anatomiczne, jedynym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie operacji chirurgicznej. W takim przypadku łagodzenie objawów nic nie zmieni, a dopiero wyeliminowanie czynnika drażniącego przyniesie oczekiwane skutki.

W przypadku gdy przyczyną są bakterie, niezbędne jest podanie antybiotyku oraz wspomagających leków przeciwzapalnych, które zmniejszają dokuczliwą opuchliznę. Lekarz przepisuje wtedy specjalne krople do oczu dla psa na zapalenie spojówek, które są łatwe w aplikacji i nie kosztują wiele. Zwykle krople podaje się przez 14 dni kilka razy w ciągu dnia w zależności od zaleceń lekarza. Nie wolno pomijać dawek i obserwować zmiany. W przypadku szybkiej poprawy nie odstawiaj od razu kropel, lecz podawaj zgodnie z wytycznymi weterynarza.

Jak pomóc psu domowymi sposobami?

Domowe sposoby nigdy nie mogą zastąpić leczenia, ale na pewno pomogą szybciej wrócić do formy naszemu pupilowi. Przede wszystkim dbaj o higienę wokół oczu, by nie doprowadzić do gromadzenia się ropy i sklejania rzęs. Zaparz rumianek, herbatę lub inne zioła, wystudź płyn i przemywaj wywarem okolice oczu. Możesz wykorzystać też płyn fizjologiczny lub krople ze świetlika dostępne w każdej aptece.

Jeśli przyczyną zapalenia spojówek jest nieprawidłowa produkcja filmu łzowego, musisz zadbać o właściwie nawilżenie oka. W tym celu możesz wkraplać sztuczne łzy lub aplikować maść do oczu.

Kategorie
Warto przeczytać
Najlepsza opieka nad zwierzętami – jak wybrać odpowiedniego weterynarza?
Psy, koty, króliki, chomiki i wiele innych zwierząt domowych traktujemy jako swoich przyjaciół. Dbamy o nie, a w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych chcemy zapewnić im jak najlepszą opiekę. Jest to możliwe...
Jak opiekować się chomikiem?
Jeżeli szukasz alternatywy dla psa lub kota w mieszkaniu, chomik jest idealnym pomysłem. Te niewielkich rozmiarów zwierzątko jest przyjaznym kompanem. Zanim wybierzesz się do sklepu zoologicznego, aby wybrać chomika,...
Jak wybrać suchą karmę dla psa?
Jeżeli chcesz, aby twój psiak żył zdrowo i szczęśliwie musisz zadbać o zdrową i dostosowaną do jego potrzeb dietę. W sklepach zoologicznych i na półkach w supermarketach wybór jest bardzo duży – zakup karmy to nie lada...
Znajdź weterynarzy