Materiał Partnera
Behawiorysta zwierzęcy - kto to taki?

Behawiorysta zwierzęcy - kto to taki?

Psychologią zwierząt zajmuje się behawiorysta zwierzęcy. To specjalista, który pomaga zdiagnozować przyczynę problemów z zachowaniem domowych czworonogów oraz radzi, w jaki sposób się z nimi uporać. Do behawiorysty zwierzęcego trzeba udać się m.in. w przypadku problemów z socjalizacją zwierzęcia, napadów agresji, problemów z zachowywaniem czystości w mieszkaniu oraz innych problemów, które nas niepokoją.

Skąd się biorą zaburzenia behawioralne?

Nasze zwierzęta także mogą mieć problemy. Są one skutkiem działania różnych czynników m.in. naszych zaniedbań i nieprawidłowości, które związane są z ich wychowaniem oraz socjalizacją. W szczególności na zaburzenia behawioralne cierpią zwierzęta, które pochodzą z nieprofesjonalnych hodowli, zostały zbyt wcześnie odłączone od matki i mają za sobą traumatyczne przeżycia. Problemy behawioralne mogą też wynikać z przesadnego „uczłowieczania” zwierząt i braku konsekwencji, które w negatywny sposób wpływają na efekty ich wychowania oraz psychikę. Właściciele zwierząt domowych m.in. psów i kotów często uważają, że problemy z ich pupilem wynikają ze złośliwości czworonoga. Nie jest to prawdą, bo zwierzę obserwuje i uczy się zachowania od swojego właściciela. Behawiorysta zwierzęcy potrafi zdiagnozować przyczynę problemu oraz wskazuje możliwe sposoby jego rozwiązania, które zawsze wymagają pracy z czworonogiem oraz przestrzegania zaleceń specjalisty i konsekwencji w działaniu. Czasami przyczyną problemów z zachowaniem zwierząt może być choroba, dlatego warto wybrać behawiorystę, który jest jednocześnie weterynarzem.

Behawiorysta zwierzęcy jest odpowiednikiem ludzkiego psychologa. W sytuacji nawracających problemów z domowymi pupilami warto odwiedzić jego gabinet i zasięgnąć porady, którą może pomóc uporać się z częstymi zaburzeniami behawioralnymi oraz naprawić relacje pomiędzy człowiekiem i czworonogiem. Bardzo często problemy behawioralne pojawiają się u psów – wyjaśnia ekspert z firmy Gabinet weterynaryjny Dolittle z Wrocławia.

Kiedy warto wybrać się do behawiorysty zwierzęcego? 

Behawiorysta zwierzęcy jest osobą, do której warto udać się ze swoim pupilem w sytuacji, gdy sprawia on różne problemy, a jego zachowanie odbiega od zachowania innych zwierząt. Do częstych zaburzeń behawioralnych psów i kotów zalicza się m.in.:

  • niszczenie mebli i innego wyposażenia mieszkania pod nieobecność właściciela,
  • lęk separacyjny,
  • uporczywe wycie psów i nieustanne miauczenie kotów,
  • załatwianie potrzeb fizjologicznych w mieszkaniu tuż po spacerze,
  • zachowania agresywne w stosunku do domowników i innych zwierząt,
  • przesadną obronę zasobów legowiska, miski lub zabawek,
  • apatię, która nie jest związana z chorobą,
  • nadpobudliwość,
  • lęk przed otoczeniem.

Behawiorysta po przeprowadzeniu wywiadu z właścicielem czworonoga wskazuje możliwe przyczyny występowania zaburzeń oraz radzi, jak wyeliminować niepożądane zachowania w sposób, który nie wpłynie negatywnie na psychikę zwierzęcia i nie pogłębi istniejących problemów.

Kategorie
Warto przeczytać
Jakie legowisko wybrać dla psa?
Zwierzak potrzebuje miejsca do odpoczynku. Czy wiesz, że psy śpią średnio około 12 godzin na dobę? To sporo czasu. Mimo że wiele czworonogów uwielbia wylegiwać się na kanapie albo w łóżku właściciela, warto zapewnić...
Jak uspokoić psa w Sylwestra?
Już niedługo Sylwester. Niestety ostatnia noc w roku to nie tylko świetna zabawa i podziwianie pokazu kolorowych fajerwerków. Dla wielu zwierząt to wyjątkowo stresujący czas. Jesteś właścicielem czworonoga, u którego...
Jak przygotować psa na wizytę w przychodni weterynaryjnej?
Pierwsza wizyta u weterynarza to trudna chwila zarówno dla czworonoga, jak i dla jego właściciela. Niektórzy porównują ją do pierwszej wizyty dziecka u dentysty. Jest kilka sprawdzonych metod, jak przygotować młodego...
Znajdź weterynarzy