Materiał Partnera
ABC diagnostyki najczęstszych chorób bydła

ABC diagnostyki najczęstszych chorób bydła

Hodowla zdrowych zwierząt gospodarskich jest opłacalna, dlatego należy uważać, aby stado nie zaczęło chorować. Wszelkie schorzenia mogą doprowadzić do dużych strat w gospodarstwie. Na zdrowie bydła mają wpływ przede wszystkim predyspozycje genetyczne, żywienie oraz warunki bytowe. Przyczyn chorób może być jednak więcej, przez co nie zawsze możliwe jest zapobieganie. Najważniejsza okazuje się jednak właściwa diagnostyka chorób bydła.

Odpowiednia diagnostyka schorzeń bydła jest istotna z tego względu, że wiele chorób rozprzestrzenia się bardzo szybko, przez co stado może upaść. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy kontrolować stan zdrowia zwierząt gospodarskich i reagować na wszelkie niepokojące objawy. Wdrożenie właściwego leczenia jest możliwe, gdy choroba zostanie dobrze zdiagnozowana. W tym celu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zbada zwierzę i na tej podstawie określi rodzaj schorzenia.

Na jakie choroby najczęściej cierpi bydło?

Bydło może zachorować na schorzenia, które powodują delikatne, szybko mijające objawy lub poważnie cierpieć i być narażone nawet na śmierć. Z tego powodu tak ważne jest reagowanie na wszelkie niepokojące objawy związane z zachowaniem zwierząt. Pracownik laboratorium weterynaryjnego Vet Lab Group mówi o częstej chorobie bydła: Mastitis to bolesne schorzenie krów, które może doprowadzić do poważnych skutków w organizmie zwierząt, a nawet do ich upadku. Odpowiednio wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna, dlatego tak istotna jest właściwa diagnostyka. Zapalenie gruczołu mlekowego najczęściej objawia się podwyższoną temperaturą, zaczerwienieniem skóry, stwardnieniem tkanek, zmianą barwy oraz konsystencji mleka.

Częstym problemem w hodowli bydła jest również wirus BVD, który może doprowadzić do wirusowej biegunki zwierząt lub choroby błon śluzowych. Aby odpowiednio zdiagnozować schorzenie, wykorzystuje się technikę Real Time PCR. Gdy bydło zarazi się tym wirusem, nagle spada jego odporność, pojawiają się inne infekcje, a także problemy z płodnością. Wczesne wykrycie schorzenia pozwala na jego całkowite wyleczenie.

Inne choroby bydła

Wymienione wyżej schorzenia to jedne z najczęstszych, ale nie jedynych chorób, jakie mogą zaatakować zwierzęta gospodarskie. Właściwa diagnostyka chorób bydła pozwala również rozpoznać:

  • choroby układu oddechowego (BRD),
  • brucelozę,
  • babeszjozę,
  • zakaźne zapalenie nosa i tchawicy (IBR),
  • zanokcicę,
  • wirusową biegunkę bydła i chorobę błon śluzowych,
  • gąbczastą encefalopatię,
  • chorobę guzowatej skóry bydła.
Kategorie
Warto przeczytać
Znaczenie diagnostyki obrazowej w weterynarii
Diagnostyka obrazowa odgrywa ogromną rolę w medycynie weterynaryjnej. Badania te są nieinwazyjne i bezbolesne. Narzędzia wykorzystywane do obrazowania to m.in. RTG, USG, czy tomografia komputerowa. Dzięki nim lekarz...
Hodowla świnki morskiej – o czym musisz pamiętać?
Marzysz o własnym zwierzaku, ale pies to dla ciebie zbyt duża odpowiedzialność? Przeczytaj, dlaczego warto hodować świnkę morską! Te słodkie stworzenia należą do najpopularniejszych domowych pupili. Serca hodowców...
Pomeranian. Charakter i pielęgnacja szpica miniaturowego
Szpice miniaturowe, czyli pomeraniany, to urocze pieski do towarzystwa coraz częściej widywane na ulicach. Ich znakiem rozpoznawczym jest obfita sierść, a także wesołe usposobienie. Szpice uwielbiają się bawić i...
Znajdź weterynarzy