Przegląd samochodu – zadbaj o auto przed zimą

Przegląd samochodu – zadbaj o auto przed zimą

Zima to trudny czas dla kierowców. Zastanawiasz się, jak przygotować samochód do kapryśnej pogody i siarczystych mrozów? Zobacz, co skontrolować, by nieoczekiwana awaria nie zaskoczyła cię na drodze. Zadbaj wcześniej o stan auta i dotrzyj bezpiecznie do celu. Poznaj poradnik dla kierowcy, co sprawdzić kroku po kroku. Umów się na przegląd samochodowy i zapewnij bezpieczną jazdę sobie i swojej rodzinie.

Skontroluj stan akumulatora i alternatora

Przed zimą konieczne jest dokładne sprawdzenie samochodu. Przede wszystkim skontroluj akumulator, który jest narażony na obciążenie w czasie minusowych temperatur. Umów się na wykonanie testu u mechanika.

Ważne są zarówno sprawność baterii, jak i układu ładowania. W tym celu trzeba skontrolować napięcie na zaciskach. Specjalista sprawdzi też instalację elektryczną. W czasie siarczystych mrozów, gdy samochód nie jest używany, specjaliści zalecają, by trzymać baterię w ciepłym miejscu.

Przed pojawieniem się pierwszych zimowych dni naładuj akumulator. W wersji klasycznej uzupełnij elektrolit wodą destylowaną, natomiast w wersjach bezobsługowych szczególnie zimą warto kontrolować obudowę. Zielone światło informuje o odpowiednim naładowaniu baterii, czarne oznacza, że czas na podłączenie do prostownika i doładowanie, natomiast białe to znak, że niezbędna jest wymiana.

Kolejny ważny element to alternator, który odpowiada za ładowanie akumulatora. Skontroluj stan alternatora w warsztacie samochodowym. Mechanik sprawdzi szczotki i pasek napędowy. Kontrola napięcia paska jest konieczna przed zimą. 

Sprawdź świece

W samochodach z silnikiem Diesla warto przed zimą wybrać się do warsztatu samochodowego i skontrolować, czy świece żarowe właściwie się nagrzewają i czy konieczna jest ich wymiana. Gdy dojdzie do przepalenia świecy, w mroźne dni będziesz mieć problem z włączeniem silnika.

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu z silnikiem benzynowym, upewnij się, kiedy należy wymienić świece zapłonowe. Warto zrobić to już w czasie zimowego przeglądu samochodowego, szczególnie gdy zbliża się czas wymiany zalecany przez producenta.

Wymień opony na zimowe

Przed sezonem zimowym niezbędna jest wymiana opon na zimowe, które zapewnią bezpieczeństwo i krótszą drogę hamowania. Skontroluj też stan ciśnienia, które powinno być takie samo w każdej oponie. Niewłaściwe ciśnienie przyczynia się do szybkiego niszczenia ogumienia i utrudnia prawidłowe kierowanie pojazdem. Ciśnienie sprawdza się za pomocą kompresora. Poza oponami sprawdź też stan koła zapasowego.

Ustaw światła

Odpowiednie ustawienie reflektorów zapewnia bezpieczną jazdę, gdy szybko zapada zmrok. W tym celu mechanik wykorzystuje specjalny sprzęt pomiarowy, który gwarantuje precyzyjne ustawienie świateł.

Skontroluj płyny

Przygotowując auto do zimy, w czasie przeglądu samochodu koniecznie trzeba ocenić temperaturę krzepnięcia płynu chłodzącego, by nie doszło do uszkodzenia silnika pod wpływem działania mrozu. Zbyt wysoka temperatura kwalifikuje płyn do wymiany. Dodatkowo przyda się kontrola płynu hamulcowego. 

Zobacz stan wycieraczek

Wycieraczki samochodowe są niezbędne szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Jeśli zauważysz, że są niesprawne, bo np. doszło do uszkodzenia gumy, nieunikniona będzie wymiana. Nie zapomnij też o płynie do spryskiwaczy wysokiej jakości. Profesjonalny preparat nie zamarznie w czasie mrozu, dlatego raczej zrezygnuj z tanich zamienników, które niewiele dają.

Sprawdź zawieszenie auta

Weź pod uwagę stan zawieszenia oraz układ hamulcowy. Mechanik powinien skontrolować stan amortyzatorów. Niesprawne lub zużyte amortyzatory są niebezpieczne, bo sprawiają, że opony niszczą się szybciej, poza tym wydłużają drogę hamowania i stwarzają zagrożenie na zakrętach, gdy pojazd może wpaść w poślizg. Sprawdź też zbieżność kół.

Kategorie
Warto przeczytać
Przegląd rejestracyjny samochodu – kiedy, gdzie, za ile?
Przegląd auta jest niezbędny do przedłużenia ważności dowodu rejestracyjnego. Warto go wykonać również przed dłuższą podróżą lub wtedy, gdy jeden z podzespołów auta nie działa poprawnie. Jesteś właścicielem samochodu?...
Wielospecjalistyczna firma motoryzacyjna – Serwis Toyota Sowier
Czy zakład mechaniki i elektroniki pojazdu, może łączyć się z serwisem Bosch, punktem blacharsko-lakierniczym, firmą auto detailingową, a także z hurtownią części motoryzacyjnych? Oczywiście, że tak! Pomimo tego, iż w...
Sezonowa wymiana ogumienia — kiedy wymienić opony?
Chociaż wiele osób decyduje się na całoroczne opony, warto pamiętać o tym, że nawet taki rodzaj ogumienia z czasem ulega zużyciu i wymaga wymiany. Co więcej, tego rodzaju opony powinny być ostatecznością, ponieważ...
Znajdź warsztaty samochodowe