Przegląd rejestracyjny samochodu – kiedy, gdzie, za ile?

Przegląd rejestracyjny samochodu – kiedy, gdzie, za ile?

Przegląd auta jest niezbędny do przedłużenia ważności dowodu rejestracyjnego. Warto go wykonać również przed dłuższą podróżą lub wtedy, gdy jeden z podzespołów auta nie działa poprawnie. Jesteś właścicielem samochodu? Sprawdź, co ile należy wykonywać przegląd rejestracyjny, na czym polega badanie diagnostyczne auta i ile zapłacisz za taką usługę.

Kiedy wykonać przegląd samochodu?

Jeśli jest to pierwszy przegląd auta, musimy wykonać go w ciągu trzech lat od daty rejestracji pojazdu. Następnie badanie powinniśmy powtórzyć po dwóch latach, a kolejne – wykonywać co roku. Inne zasady dotyczą między innymi samochodów służących do nauki jazdy i aut wyposażonych w instalację LPG – te muszą być kontrolowane co roku.

Przegląd warto również wykonać, jeśli wybieramy się w daleką podróż, np. na wakacje. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wszystkie układy w aucie są sprawne, a my nie skończymy na poboczu gdzieś w Europie, gdy podczas urlopu dopadnie nas usterka. Do stacji diagnostycznej udajmy się również wtedy, gdy jeden z podzespołów nie działa poprawnie – mechanik zdiagnozuje usterkę, a my będziemy wiedzieć, co koniecznie trzeba naprawić.

Jak wygląda badanie diagnostyczne auta?

Przegląd auta możemy wykonać w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Wybierzmy placówkę, która w swojej ofercie ma również usługi z zakresu mechaniki pojazdowej – wówczas nie będziemy musieli szukać warsztatu, który naprawi ewentualne usterki wykryte podczas przeglądu.

Zanim mechanik sprawdzi stan techniczny auta, w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów kontrolowany jest numer rejestracyjny i numer nadwozia pojazdu.  Badanie techniczne samochodu rozpoczyna się od kontroli oświetlenia, sprawdza się również stan ogumienia, szyb oraz karoserii auta. Następnie diagnosta kontroluje działanie układu hamulcowego, amortyzatorów oraz jednostki napędowej. Auto jest również sprawdzane pod kątem wycieku płynów eksploatacyjnych. Jeśli posiadasz auto na gaz, specjalista sprawdzi również, czy masz ważną legalizację butli gazowej i czy cała instalacja jest sprawna.

Podczas badania mechanik wykonuje także dokumentację fotograficzną, oznacza wykryte usterki i wprowadza je do systemu. Wynik badania diagnostycznego pojawia się w Centralnej Ewidencji Pojazdów – ma do niego dostęp każda stacja diagnostyczna w kraju. Jeśli zostaną wykryte usterki, zostaną one wpisane do zaświadczenia o negatywnym wyniku przeglądu. Kierowca ma obowiązek naprawić je w ciągu 14 dni. Jeśli awaria zagraża bezpieczeństwu jazdy, do czasu jej naprawy może być nam odebrany dowód rejestracyjny.

Ile kosztuje przegląd?

Ceny przeglądu różnią się w zależności od rodzaju auta, zmian dokonanych w jego budowie oraz ewentualnych wypadków, w których uczestniczyliśmy.

  • Badanie diagnostyczne auta z instalacją LPG – 161 zł
  • Badanie diagnostyczne taksówki – 141/204 zł
  • Badanie diagnostyczne auta osobowego – 99 zł
  • Badanie diagnostyczne po kolizji drogowej z zabranym dowodem rejestracyjnym – 192 zł

Czym grozi jazda bez ważnego przeglądu?

Jeśli chcemy skontrolować auto, aby mieć pewność, że jest sprawne, możemy wykonać przegląd w dowolnym momencie. Inaczej wygląda sprawa z obowiązkowym przeglądem rejestracyjnym – jeśli policja zatrzyma nas w sytuacji, gdy nie będziemy posiadać ważnego badania, może odebrać nam dowód rejestracyjny i wystawić mandat do 500 zł. Jazda bez ważnego przeglądu może być sporym problemem również wtedy, gdy spowodujemy lub będziemy uczestnikami wypadku drogowego. Wówczas możemy nie dostać pełnego odszkodowania.

Kategorie
Warto przeczytać
Naprawy powypadkowe w warsztacie Bis Car Serwis!
Każdego roku na polskich drogach dochodzi do tysięcy wypadków samochodowych. Mowa zarówno o poważniejszych zdarzeniach, jak i też o drobnych kolizjach, czy też obtarciach karoserii. Niestety proces likwidacji szkód –...
Jak znaleźć dobrego mechanika? Garść praktycznych porad
Awaria samochodu potrafi napsuć nerwów. W takiej sytuacji konieczna okaże się pomoc wykwalifikowanego mechanika. Cała sztuka polega na tym, by fachowiec któremu powierzymy nasze auto rzeczywiście znał się na rzeczy. W...
Dobry serwis regeneracji części. Jakiej firmie zaufać?
Samochód nie tylko poprawia komfort życia. Często umożliwia wykonywanie pracy, realizowanie pasji turystycznej czy utrzymywanie kontaktów z bliskimi. Aby jak najdłużej zachował sprawność, należy inwestować w przeglądy,...
Znajdź warsztaty samochodowe