Materiał Partnera
Pojemność akumulatora. Jej rola i znaczenie

Pojemność akumulatora. Jej rola i znaczenie

Wartość, jaką określa się pojemność akumulatora, jest niezwykle ważna podczas wybierania odpowiedniej baterii dla samochodu. To od niej zależy, ile prądu pomieści akumulator, a tym samym, jaką mocą i żywotnością będzie się on charakteryzować. Ważne jest też dobranie akumulatora, który odpowiada wartościom, jakie przewidział producent dla danego modelu samochodu. Dowiedz się, jaką rolę i znaczenie ma pojemność akumulatora.

 

Czym jest pojemność akumulatora?

Pojemność akumulatora, zwana też pojemnością znamionową, określa ilość prądu, jaką akumulator może zmieścić. Im większa pojemność, tym mocniejszy jest akumulator. Wartość na akumulatorze podawana jest w amperogodzinach (Ah) i informuje o ilości czasu, w ciągu którego akumulator będzie w stanie oddawać prąd o natężeniu 1A w temperaturze 25°C, aż do rozładowania. Przykładowo, wartość 74 Ah oznacza, że akumulator będzie oddawać prąd o natężeniu 1 amper, przez 74h.

 

Dobranie odpowiedniej pojemności akumulatora do parametrów samochodu jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania zarówno pojazdu, jak i samego akumulatora. Niewłaściwa pojemność może skutkować pojawieniem się usterek i awarii w samochodzie oraz drastycznie skrócić żywotność zakupionego akumulatora.

 

Jak wybrać prawidłową pojemność akumulatora?

Może się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie akumulatora o największej możliwej pojemności, jednak w rzeczywistości okaże się to sporym błędem. Alternator samochodu jest zazwyczaj przystosowany do określonej wartości, a większe odchylenia od normy będą zaburzać jego pracę. Wybór akumulatora powinien zawsze być poprzedzony odpowiednimi obliczeniami lub konsultacją z mechanikiem. Informację o optymalnej wartości można również odnaleźć w dokumentach oraz sprawdzonych forach internetowych.

 

Jeśli jesteśmy już pewni, jaką pojemność akumulatora rekomenduje producent danego modelu samochodu, można przystąpić do zakupów. Nie powinno się wybierać akumulatorów o wartości niższej, niż ta polecana, ponieważ nie będzie on w stanie sprostać wymaganym parametrom pojazdu. W ten sposób konieczna będzie szybka wymiana akumulatora na nowy, którego pojemność pozwoli na odpowiednie funkcjonowanie samochodu.

 

Zakupienie akumulatora o zbyt dużej pojemności poskutkuje znacznym skróceniem żywotności baterii, ponieważ nie będzie ona mogła zostać w pełni naładowana podczas codziennego użytkowania samochodu. Możliwe jest jednak wybranie akumulatora o pojemności do 10% większej, niż ta zalecana. Dzięki temu samochód będzie otrzymywać większą ilość prądu, bez ryzyka szybszego zużycia się akumulatora oraz wystąpienia usterek.

 

Niezwykle istotne dla prawidłowego działania akumulatora jest też miejsce jego zakupu. Warto jest wybierać akumulatory pochodzące od dobrze znanych producentów, które można kupić w hurtowni Bat Profi. Wykwalifikowani pracownicy pomogą dopasować odpowiednią pojemność akumulatora, a także doradzą wybór najlepszego rozwiązania dla danego modelu samochodu i mocy silnika.

Kategorie
Warto przeczytać
Gdzie znaleźć dobry warsztat samochodowy?
Znalezienie dobrego mechanika to duże ułatwienie dla każdego kierowcy. Nawet jeżeli auto nie wymaga poważnych napraw, konieczne jest regularne sprawdzanie jego stanu. Wybierając natomiast nieodpowiedni serwis, można się...
Najskuteczniejsze metody usuwania rys na lakierze
Rysy na lakierze to wbrew pozorom naturalne defekty występujące na większości eksploatowanych samochodów. Lakier samochodowy trudno jest utrzymać w nienaruszonym stanie. Pomimo tego, że posiada on wielowarstwową...
Jak znaleźć dobrego mechanika? Garść praktycznych porad
Awaria samochodu potrafi napsuć nerwów. W takiej sytuacji konieczna okaże się pomoc wykwalifikowanego mechanika. Cała sztuka polega na tym, by fachowiec któremu powierzymy nasze auto rzeczywiście znał się na rzeczy. W...
Znajdź warsztaty samochodowe