Materiał Partnera
Klucze udarowe polecane mechanikom-amatorom

Klucze udarowe polecane mechanikom-amatorom

Wśród kierowców wielu jest takich, którzy swój samochód traktują nie tylko jako środek transportu, ale też hobby – dlatego spędzają na majsterkowaniu przy nim dużo wolnego czasu. Nawet jeśli nie jesteśmy aż takimi pasjonatami, w garażu przyda nam się szereg narzędzi i sprzętów niezbędnych do wykonywania drobnych napraw. Jednym z takim urządzeń jest klucz udarowy. Jak wybrać model odpowiedni dla amatora?

Po co mi klucz udarowy?

Klucz udarowy to urządzenie mechaniczne używane w tym samym celu co różnego rodzaju klucze ręczne – do odkręcania i dokręcania wszelkiego rodzaju śrub i śrubek. Oczywiście, klucz pozwala wykonać te prace duże szybciej, niż ręczne narzędzie, a przy tym dysponuje większą mocą, niż jesteśmy wykrzesać z własnych rąk – stąd idealnie spisze się szczególnie przy odkręcaniu śrub zapieczonych i zapiaszczonych.

Jak to działa?

Klucze udarowe to urządzenia dość skomplikowane, jednak generalna zasada działania mechanizmu pozwalającego odkręcać śruby jest stosunkowo prosta,

- Wystarczy wyobrazić sobie, że posługujemy się zwykłym kluczem płaskim, którym chwytamy śrubę, a następnie w drugi koniec uderzamy młotkiem – mówi przedstawiciel sklepu z elektronarzędziami SumaxWytworzymy w ten sposób dużą siłę, działającą na śrubę, która w efekcie zacznie się odkręcać lub dokręcać, w zależności od kierunku działania siły. Podobnie wygląda to w przypadku kluczy udarowych, z tą różnicą, że urządzenie generuje setki, a nawet tysiące drobnych uderzeń w śrubę. Ich skumulowana siła pozwala odkręcać nawet bardzo zapieczone i zardzewiałe śruby.

Klucz dla amatora – jak wybrać?

Wybierając klucz dla majsterkowicza-amatora należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • Rodzaj zasilania – segment kluczy amatorskich tworzą głównie urządzenia zasilane energią elektryczną, akumulatorowe lub podłączane do sieci. Pierwsze rozwiązanie pozwala używać klucza dosłownie wszędzie (przydaje się w podróży), jednak odznacza się mniejszą mocą i większą wagą, niż urządzenia zasilane z sieci. Wśród kluczy amatorskich znajdziemy również urządzenia pneumatyczne, wymagają one jednak posiadania sprężarki.
  • Regulacja prędkości obrotowej/mocy – najtańsze modele zwykle jej nie posiadają, co jej ich istotnym minusem. Niezależnie od stopnia naszego zaawansowania warto wybrać klucz posiadający przynajmniej trzystopniową regulację.
  • Dynamometr – to urządzenie pozwalające dokręcać śruby z bardzo precyzyjnie określoną siłą. Przydaje się w profesjonalnych warunkach, nie jest jednak niezbędne, dlatego klucz amatorski nie musi go posiadać.
  • Nasadki – powinny być dopasowane do rodzaju i wielkości śruby, na której pracujemy. Jeśli klucz w domu służy nam do odkręcania kół i nielicznych innych prac, możemy nie kupować klucza z bardzo rozbudowanym zestawem nasadek.

Czy warto brać pod uwagę cenę? Zdecydowanie – cena w dużej mierze przekłada się na jakość sprzętu. Dlatego zazwyczaj nie opłaca się kupować urządzenia najtańszego, istnieje bowiem ryzyko, że nie posłuży nam zbyt długo. Kupno amatorskiego klucza udarowego wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.

Kategorie
Warto przeczytać
Typy wag samochodowych
Kontrolowanie masy pojazdów jest szczególnie ważne w przypadku zakładów produkcyjnych czy przedsiębiorstw transportowych. Urządzenia te pozwalają dokładnie określić, ile waży dany samochód, co ma duże znaczenie ze...
Zalety posiadania samochodu z turbosprężarką
Na polskich drogach coraz częściej spotkać można samochody wyposażone w turbosprężarki. Urządzenia te swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że ich zastosowanie zwiększa moc pojazdu przy jednoczesnym...
Przyczyny awarii manualnych skrzyń biegów
Gdybyśmy spytali kierowców, jaki typ skrzyni biegów w aucie preferują, wielu wskazałoby na manualną. Powodem takiego wyboru byłaby zapewne trwałość mechanizmu. Niestety, przekonanie o tym, że skrzynię wystarczy...
Znajdź warsztaty samochodowe