Materiał Partnera
Klucze udarowe polecane mechanikom-amatorom

Klucze udarowe polecane mechanikom-amatorom

Wśród kierowców wielu jest takich, którzy swój samochód traktują nie tylko jako środek transportu, ale też hobby – dlatego spędzają na majsterkowaniu przy nim dużo wolnego czasu. Nawet jeśli nie jesteśmy aż takimi pasjonatami, w garażu przyda nam się szereg narzędzi i sprzętów niezbędnych do wykonywania drobnych napraw. Jednym z takim urządzeń jest klucz udarowy. Jak wybrać model odpowiedni dla amatora?

Po co mi klucz udarowy?

Klucz udarowy to urządzenie mechaniczne używane w tym samym celu co różnego rodzaju klucze ręczne – do odkręcania i dokręcania wszelkiego rodzaju śrub i śrubek. Oczywiście, klucz pozwala wykonać te prace duże szybciej, niż ręczne narzędzie, a przy tym dysponuje większą mocą, niż jesteśmy wykrzesać z własnych rąk – stąd idealnie spisze się szczególnie przy odkręcaniu śrub zapieczonych i zapiaszczonych.

Jak to działa?

Klucze udarowe to urządzenia dość skomplikowane, jednak generalna zasada działania mechanizmu pozwalającego odkręcać śruby jest stosunkowo prosta,

- Wystarczy wyobrazić sobie, że posługujemy się zwykłym kluczem płaskim, którym chwytamy śrubę, a następnie w drugi koniec uderzamy młotkiem – mówi przedstawiciel sklepu z elektronarzędziami SumaxWytworzymy w ten sposób dużą siłę, działającą na śrubę, która w efekcie zacznie się odkręcać lub dokręcać, w zależności od kierunku działania siły. Podobnie wygląda to w przypadku kluczy udarowych, z tą różnicą, że urządzenie generuje setki, a nawet tysiące drobnych uderzeń w śrubę. Ich skumulowana siła pozwala odkręcać nawet bardzo zapieczone i zardzewiałe śruby.

Klucz dla amatora – jak wybrać?

Wybierając klucz dla majsterkowicza-amatora należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • Rodzaj zasilania – segment kluczy amatorskich tworzą głównie urządzenia zasilane energią elektryczną, akumulatorowe lub podłączane do sieci. Pierwsze rozwiązanie pozwala używać klucza dosłownie wszędzie (przydaje się w podróży), jednak odznacza się mniejszą mocą i większą wagą, niż urządzenia zasilane z sieci. Wśród kluczy amatorskich znajdziemy również urządzenia pneumatyczne, wymagają one jednak posiadania sprężarki.
  • Regulacja prędkości obrotowej/mocy – najtańsze modele zwykle jej nie posiadają, co jej ich istotnym minusem. Niezależnie od stopnia naszego zaawansowania warto wybrać klucz posiadający przynajmniej trzystopniową regulację.
  • Dynamometr – to urządzenie pozwalające dokręcać śruby z bardzo precyzyjnie określoną siłą. Przydaje się w profesjonalnych warunkach, nie jest jednak niezbędne, dlatego klucz amatorski nie musi go posiadać.
  • Nasadki – powinny być dopasowane do rodzaju i wielkości śruby, na której pracujemy. Jeśli klucz w domu służy nam do odkręcania kół i nielicznych innych prac, możemy nie kupować klucza z bardzo rozbudowanym zestawem nasadek.

Czy warto brać pod uwagę cenę? Zdecydowanie – cena w dużej mierze przekłada się na jakość sprzętu. Dlatego zazwyczaj nie opłaca się kupować urządzenia najtańszego, istnieje bowiem ryzyko, że nie posłuży nam zbyt długo. Kupno amatorskiego klucza udarowego wiąże się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych.

Kategorie
Warto przeczytać
Samochód na gaz czy na benzynę?
W czasach, gdy cena paliwa zmienia się kilka razy w miesiącu, coraz częściej właściciele samochodów decydują się na zamontowanie instalacji LPG. To rozwiązanie, które zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Przed...
Jak radzić sobie z rdzą na nadkolach?
Rdzewienie elementów samochodu jest zmorą każdego kierowcy. Pojawienie się rdzy może być początkiem problemów nie tylko ze względów estetycznych, które powodują spadek wartości pojazdu, ale przede wszystkim dlatego, że...
Czy relingi dachowe to dobra inwestycja?
Relingi dachowe można zamontować we wszystkich rodzajach samochodów. Często stanowią one wyposażenie opcjonalne pojazdu. Nie są one niezbędne, ale są dużym udogodnieniem. Większe przedmioty wygodniej przewozić na...
Znajdź warsztaty samochodowe