Jak przygotować samochód na wiosnę?

Jak przygotować samochód na wiosnę?

Czas pożegnać zimę i przygotować się do letniego sezonu. Niestety trudne zimowe warunki na drodze, wilgoć, śnieg i sól mogły z czasem obniżyć sprawność auta. Co zrobić, by zapewnić bezpieczną jazdę? Dowiedz się, o czym nie możesz zapomnieć w czasie wiosennych przygotować auta. Przeczytaj poradnik i sprawdź, jak przygotować samochód krok po kroku.

Konieczne mycie auta

Pierwszy niezbędny krok do przygotowania samochodu do wiosny to dokładne umycie auta. Postaraj się oczyścić karoserie z brudu i usuń wszelkie nieestetyczne zacieki. Zimą drogi pokrywa grupa warstwa soli i piachu, które gwarantują bezpieczeństwo na drodze, ale niestety drobinki często dostają się w różne zakamarki auta. W czasie mycia poświęć czas na skrupulatne oczyszczenie nadwozia. Następnie nie zapomnij o zakonserwowaniu karoserii, a tym samym zabezpieczeniu jej przed korozją. Sprawdź, czy na powierzchni lakieru nie ma rys, ewentualne ubytki możesz pokryć za pomocą woskowania.

Odświeżenie wnętrza samochodu

Samochód lśni, a co z wnętrzem samochodu? Tu również przydadzą się wiosenne porządki. Zimą wnosimy do samochodu błoto i piach zalegające na butach, które dostają się w różne zakamarki. W czasie kompleksowych porządków niezbędne będzie dokładne oczyszczenie miejsc pod fotelami, umycie szyb i kokpitu oraz odświeżenie i zakonserwowanie tapicerki. Po wysprzątaniu kabiny warto skorzystać z  wiosennej aury oraz pierwszych ciepłych promieni słonecznych i przewietrzyć auto.

Kontrola klimatyzacji samochodowej

Jednym z istotnych elementów wiosennego przygotowania samochodu do jazdy jest także wykonanie przeglądu klimatyzacji. Gdy temperatury wzrosną, klimatyzacja stanie się niezbędna na co dzień. Niestety zimą filtr kabinowy jest podatny na działanie wilgoci, która jest pożywką dla grzybów i pleśni, więc warto pomyśleć o odgrzybianiu klimatyzacji. Sprawna klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale także oczyszcza powietrze, więc jej kontrola jest niezbędna przed sezonem. Wszelkie zaniedbania w regularnej konserwacji są niebezpieczne dla zdrowia zarówno kierowcy, jak i pasażerów.

Sprawdzenie układu hamowania

Sprawne hamulce to gwarancja bezpieczeństwa na drodze, dlatego tak istotna jest sezonowa kontrola tego elementu. Niestety mróz i jazda na posypywanych solą drogach może z czasem wpłynąć na układ hamowania. Koniecznie odwiedź najbliższego mechanika, który skontroluje działanie układu hamulcowego, oceni stan amortyzatorów i układ zawieszenia.

Niezbędna wymiana i kontrola opon

Nowy sezon wiąże się z wymianą opon. Gdy temperatura przekracza siedem stopni, umów się do warsztatu. Zimowe opony nie są przeznaczone do wyższych temperatur, będą się zużywać, co zdecydowanie obniża bezpieczeństwo jazdy. Nie jest to też najlepsze rozwiązanie dla naszego portfela, ponieważ zimowe opony są droższe niż letnie. Sprawdź, jakie opony letnie wybrać.

W przypadku opon równie ważne jest odpowiednie ciśnienie. Jeśli nie jest właściwie, opony szybciej się zużywają, a także ubywa więcej paliwa.

Uzupełnienie płynów i olejów

Wiosną zadbaj o uzupełnienie płynów, płynu chłodzącego, hamulcowego oraz oleju silnikowego, chyba że stosujesz płyny całoroczne. Sprawdź również płyn do spryskiwaczy, który można wymienić na letni.

Dobra widoczność

Odpowiednia widoczność jest szczególnie ważna w sezonie zimowym, gdy szybko zapada zmrok, ale również wiosną należy skontrolować stan świateł. Sprawdź lampy przednie i tylne, upewnij się, czy nie trzeba wymienić żarówek. Przy okazji warto skontrolować też ustawienie świateł.

Dobrą widoczność zarówno w czasie deszczu, jak i opadów śniegu zapewniają także sprawne wycieraczki, więc warto zatroszczyć się również o ten element samochodu. Zimą wycieraczki są narażone na uszkodzenia, więc koniecznie skontroluj ich stan. Niezbędna jest zwykle wymiana piór wycieraczek. 

Kategorie
Warto przeczytać
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o częściach do pojazdów ciężarowych.
Pojazdom ciężarowym, choć konstrukcyjnie są bardziej wytrzymałe, też przytrafiają się usterki. Zazwyczaj dotykają one tych samych elementów i podzespołów, co w pozostałych autach. Jednak unieruchomienie samochodu...
Jak dobrać olej silnikowy?
W przypadku nowego auta, które kupiliśmy w salonie, dobór oleju jest sprawą banalnie prostą. Inaczej jest, gdy kupiliśmy samochód używany i nie mamy żadnych dokumentów, które informowałyby nas o historii jego...
Kiedy należy wezwać autolawetę?
Konieczność wezwania lawety to niezbyt przyjemna sytuacja dla każdego kierowcy. Jednocześnie każdy kierowca – niezależnie od swoich umiejętności i stażu za kółkiem - powinien być w pełni świadom tego, że może przed tą...
Znajdź warsztaty samochodowe