Materiał Partnera
Jak odpowiednio układać opony w przechowalni i dlaczego to ma znaczenie?

Jak odpowiednio układać opony w przechowalni i dlaczego to ma znaczenie?

Opony to jedyna część samochodu, która ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią podczas jazdy. Dlatego są tak ważne z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa prowadzenia. Każdy kierowca z pewnością ma świadomość tego, jak ważne jest sezonowe wymienianie opon, nie każdy jednak wie, jak przechowywać ogumienie, którego aktualnie nie używamy. Wyjaśniamy, jak robić to dobrze, by opony były w świetnym stanie na następny sezon.

Jak układać opony?

Czy opona może zniszczyć się kiedy jest nieużywana? Oczywiście, że tak! Wystarczy, że nieprawidłowo ją ułożymy, a po kilku miesiącach możemy odkryć, że dawniej całkowicie sprawne ogumienie nie nadaje się do użytku. Dlaczego?

- W wyniku nieprawidłowego ustawienia opon na czas przechowywania może dojść do trwałego odkształcenia się gumy – mówi przedstawiciel serwisu EuromasterSpowodowane jest to zazwyczaj tym, że opony przechowujemy w komplecie, nie zdejmując ich z felg, co jest skądinąd dobrą praktyką. Jeśli jednak takie koło ustawiony pionowo i zostawimy na kilka miesięcy, ciężar felgi może doprowadzić do zgniecenia opony w punkcie jej stykanie się z podłożem.

O ile więc nie posiadamy specjalnych stojaków lub haków, opony na felgach powinniśmy układać płasko na podłożu – możliwe jest układanie ich jedna na drugiej. W ten sam sposób układamy opony, które zostały zdjęte z felgi – nie ustawiamy ich pionowo, ponieważ pod własnym ciężarem mogą się odkształcać. Opon bez felg nie wieszamy również na hakach, gdyż w ten sposób również doprowadzamy do odkształcania gumy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Prawidłowe ułożenie opon na czas przechowania jest ważne, ale to nie jedyna rzecz, o której powinniśmy pamiętać. Istotne jest również:

  • Przygotowanie odpowiedniego miejsca – najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie opon w profesjonalnej przechowalni, jednak jeśli już decydujemy się na trzymanie ich w domu, musimy pamiętać, by miejsce ich przechowania było suche i zacienione. Ważne jest również utrzymanie w nim temperatury pokojowej (czyli nie więcej, niż 25 stopni).
  • Opony i felgi należy dokładnie oczyścić – można w tym celu użyć myjki ciśnieniowej. Po myciu konieczne jest dokładne suszenie, wilgoć bowiem prowadzi do korodowania felg i parcenia gumy.
  • Warto zaopatrzyć się w specjalne pokrowce, które ochronią gumę przed kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym, zanieczyszczeniami etc. wielu kierowców używa worków foliowych, jednak nie dają one tego samego poziomu ochrony
  • Opony trzymamy z dala od źródła ciepła oraz chemikaliów.

Stosując się do tych zaleceń możemy mieć pewność, że po sezonie przechowywane opony będą jak nowe.

Kategorie
Warto przeczytać
Dobry serwis regeneracji części. Jakiej firmie zaufać?
Samochód nie tylko poprawia komfort życia. Często umożliwia wykonywanie pracy, realizowanie pasji turystycznej czy utrzymywanie kontaktów z bliskimi. Aby jak najdłużej zachował sprawność, należy inwestować w przeglądy,...
Rodzaje podnośników samochodowych
Podnośnik samochodowy to niezwykle przydatne urządzenie w garażu każdego kierowcy. Ponadto jest on niezbędnikiem we wszystkich warsztatach samochodowych. Trapezowy, dwukolumnowy, nożycowy… rynek wręcz obfituje w różne...
Zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt - jak postępować?
Gdzie możemy spotkać dzikie zwierzę? Okazuje się, że nie tylko w głębi lasu. W wyniku dynamicznego rozwoju miast coraz więcej obszarów zamieszkałych przez zwierzęta zostaje wtopionych w miejski krajobraz. Ma to wiele...
Znajdź warsztaty samochodowe