Materiał Partnera
Jak odpowiednio układać opony w przechowalni i dlaczego to ma znaczenie?

Jak odpowiednio układać opony w przechowalni i dlaczego to ma znaczenie?

Opony to jedyna część samochodu, która ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią podczas jazdy. Dlatego są tak ważne z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa prowadzenia. Każdy kierowca z pewnością ma świadomość tego, jak ważne jest sezonowe wymienianie opon, nie każdy jednak wie, jak przechowywać ogumienie, którego aktualnie nie używamy. Wyjaśniamy, jak robić to dobrze, by opony były w świetnym stanie na następny sezon.

Jak układać opony?

Czy opona może zniszczyć się kiedy jest nieużywana? Oczywiście, że tak! Wystarczy, że nieprawidłowo ją ułożymy, a po kilku miesiącach możemy odkryć, że dawniej całkowicie sprawne ogumienie nie nadaje się do użytku. Dlaczego?

- W wyniku nieprawidłowego ustawienia opon na czas przechowywania może dojść do trwałego odkształcenia się gumy – mówi przedstawiciel serwisu EuromasterSpowodowane jest to zazwyczaj tym, że opony przechowujemy w komplecie, nie zdejmując ich z felg, co jest skądinąd dobrą praktyką. Jeśli jednak takie koło ustawiony pionowo i zostawimy na kilka miesięcy, ciężar felgi może doprowadzić do zgniecenia opony w punkcie jej stykanie się z podłożem.

O ile więc nie posiadamy specjalnych stojaków lub haków, opony na felgach powinniśmy układać płasko na podłożu – możliwe jest układanie ich jedna na drugiej. W ten sam sposób układamy opony, które zostały zdjęte z felgi – nie ustawiamy ich pionowo, ponieważ pod własnym ciężarem mogą się odkształcać. Opon bez felg nie wieszamy również na hakach, gdyż w ten sposób również doprowadzamy do odkształcania gumy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Prawidłowe ułożenie opon na czas przechowania jest ważne, ale to nie jedyna rzecz, o której powinniśmy pamiętać. Istotne jest również:

  • Przygotowanie odpowiedniego miejsca – najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie opon w profesjonalnej przechowalni, jednak jeśli już decydujemy się na trzymanie ich w domu, musimy pamiętać, by miejsce ich przechowania było suche i zacienione. Ważne jest również utrzymanie w nim temperatury pokojowej (czyli nie więcej, niż 25 stopni).
  • Opony i felgi należy dokładnie oczyścić – można w tym celu użyć myjki ciśnieniowej. Po myciu konieczne jest dokładne suszenie, wilgoć bowiem prowadzi do korodowania felg i parcenia gumy.
  • Warto zaopatrzyć się w specjalne pokrowce, które ochronią gumę przed kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym, zanieczyszczeniami etc. wielu kierowców używa worków foliowych, jednak nie dają one tego samego poziomu ochrony
  • Opony trzymamy z dala od źródła ciepła oraz chemikaliów.

Stosując się do tych zaleceń możemy mieć pewność, że po sezonie przechowywane opony będą jak nowe.

Kategorie
Warto przeczytać
Części zamienne do autobusów - gdzie ich szukać?
Autobusy to pojazdy zaawansowane pod względem technicznym. Ze względu na intensywną eksploatację często ulegają awariom. W razie wystąpienia niepokojących objawów trzeba szybko udać się do serwisu. Nawet w przypadku...
Czy można mieszać różne oleje silnikowe?
Stopniowy ubytek oleju silnikowego w miarę pokonywania przez samochód kolejnych kilometrów jest sprawą zupełnie naturalną. Właśnie dlatego przed i po każdej dłuższej podróży kierowca powinien sprawdzić poziom oleju i w...
Naprawa zawieszenia w samochodzie ciężarowym. Zasady postępowania
Na układ zawieszenia składają się elementy łączące koła z danym pojazdem. Jest on mocno eksploatowany szczególnie w samochodach ciężarowych, ze względu na wagę przewożonych ładunków, duże przebiegi i poruszanie się po...
Znajdź warsztaty samochodowe