Materiał Partnera
Jak dbać o układ hamulcowy?

Jak dbać o układ hamulcowy?

Dobre oświetlenie, poduszka powietrzna, odpowiednie opony – właśnie na te elementy zwraca uwagę większość kierowców, którzy chcą czuć się bezpiecznie w swoich samochodach. Jednak równie ważne jest też prawidłowe funkcjonowanie pozostałych podzespołów pojazdów. Należy do nich między innymi układ hamulcowy, który zawsze powinien być w idealnym stanie.

Co robić, aby układ hamulcowy był sprawny?

Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że układ hamulcowy, a raczej jego doskonały stan, ma ogromny wpływ na standardy bezpieczeństwa. Auto, którego właściciel nie dba o ten mechanizm, stanowi duże zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Już sam sposób prowadzenia pojazdu może przyczynić się do tego, że hamulce nie zniszczą się i nie zużyją. Niekiedy, zwłaszcza podczas długiego hamowania, zaleca się wykorzystywać do tego silnik. Dzięki temu klocki hamulcowe zostają znacznie odciążone. Nie można także przymykać oczu na jakiekolwiek podejrzenia, że w mechanizmie tym pojawiły się usterki.

Nic jednak nie zastąpi wykonywania przeglądów, kontrolowania stanu układu hamulcowego i jego smarowania. Fachowcy w warsztacie można ocenić, czy nie wymaga on naprawy, wymieniana uszkodzonych elementów lub konserwacji.

To, że poszczególne elementy układu hamulcowego niszczą się i zużywają, jest zupełnie normalne. Niekiedy wpływ na to ma brak regularnego smarowania. Systematyczne kontrolowanie stanu hamulców leży w interesie kierowcy, którego obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego” – wyjaśnia ekspert z firmy MDD Polska.

Na co należy zwrócić uwagę podczas konserwacji układu hamulcowego?

Każdy kierowca powinien zadbać, by układ hamulcowy przechodził okresowo skrupulatną kontrolę. Ważne są także środki wykorzystywane do jego konserwacji.

Płyn hamulcowy z biegiem czasu traci swoje właściwości. Dlatego też zaleca się, aby był wymieniany przynajmniej co dwa lata. Należy także oceniać stan tarcz, a kiedy przyjdzie taka potrzeba zdecydować się na ich wymianę. To samo dotyczy klocków hamulcowych.

Nie można zapomnieć też o smarowaniu układu hamulcowego. Specjalistyczne smary stanowią barierę dla wody, z którą elementy tego podzespołu mają kontakt – ich stosowanie ogranicza ryzyko wystąpienia korozji. Są one też odpowiedzialne za płynne działanie całego mechanizmu. Równie ważne jest czyszczenie elementów układu hamulcowego, które mają zostać poddane naprawie, odpowiednimi preparatami. Dzięki nim można usunąć resztki starego smaru, a także pyły powstałe podczas ścierania.

Kategorie
Warto przeczytać
Zalety posiadania samochodu z turbosprężarką
Na polskich drogach coraz częściej spotkać można samochody wyposażone w turbosprężarki. Urządzenia te swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że ich zastosowanie zwiększa moc pojazdu przy jednoczesnym...
Wymiana rozrządu – jak przebiega i kiedy jest potrzebna?
Zadaniem rozrządu jest sterowanie urządzeniami, które doprowadzają paliwo do silnika i usuwają z niego spaliny. Układ rozrządu cechuje się ograniczoną trwałością, dlatego ważne jest, aby wymieniać go regularnie. Jego...
Profesjonalny serwis powypadkowy – gdzie się zgłosić?
Miałeś kolizję lub wypadek? Twój samochód wymaga natychmiastowej i kompleksowej naprawy? Udaj się do profesjonalnych serwisów powypadkowych, które współpracują z większością Towarzystw Ubezpieczeniowych. To...
Znajdź warsztaty samochodowe