Materiał Partnera
Jak dbać o układ hamulcowy?

Jak dbać o układ hamulcowy?

Dobre oświetlenie, poduszka powietrzna, odpowiednie opony – właśnie na te elementy zwraca uwagę większość kierowców, którzy chcą czuć się bezpiecznie w swoich samochodach. Jednak równie ważne jest też prawidłowe funkcjonowanie pozostałych podzespołów pojazdów. Należy do nich między innymi układ hamulcowy, który zawsze powinien być w idealnym stanie.

Co robić, aby układ hamulcowy był sprawny?

Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że układ hamulcowy, a raczej jego doskonały stan, ma ogromny wpływ na standardy bezpieczeństwa. Auto, którego właściciel nie dba o ten mechanizm, stanowi duże zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Już sam sposób prowadzenia pojazdu może przyczynić się do tego, że hamulce nie zniszczą się i nie zużyją. Niekiedy, zwłaszcza podczas długiego hamowania, zaleca się wykorzystywać do tego silnik. Dzięki temu klocki hamulcowe zostają znacznie odciążone. Nie można także przymykać oczu na jakiekolwiek podejrzenia, że w mechanizmie tym pojawiły się usterki.

Nic jednak nie zastąpi wykonywania przeglądów, kontrolowania stanu układu hamulcowego i jego smarowania. Fachowcy w warsztacie można ocenić, czy nie wymaga on naprawy, wymieniana uszkodzonych elementów lub konserwacji.

To, że poszczególne elementy układu hamulcowego niszczą się i zużywają, jest zupełnie normalne. Niekiedy wpływ na to ma brak regularnego smarowania. Systematyczne kontrolowanie stanu hamulców leży w interesie kierowcy, którego obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego” – wyjaśnia ekspert z firmy MDD Polska.

Na co należy zwrócić uwagę podczas konserwacji układu hamulcowego?

Każdy kierowca powinien zadbać, by układ hamulcowy przechodził okresowo skrupulatną kontrolę. Ważne są także środki wykorzystywane do jego konserwacji.

Płyn hamulcowy z biegiem czasu traci swoje właściwości. Dlatego też zaleca się, aby był wymieniany przynajmniej co dwa lata. Należy także oceniać stan tarcz, a kiedy przyjdzie taka potrzeba zdecydować się na ich wymianę. To samo dotyczy klocków hamulcowych.

Nie można zapomnieć też o smarowaniu układu hamulcowego. Specjalistyczne smary stanowią barierę dla wody, z którą elementy tego podzespołu mają kontakt – ich stosowanie ogranicza ryzyko wystąpienia korozji. Są one też odpowiedzialne za płynne działanie całego mechanizmu. Równie ważne jest czyszczenie elementów układu hamulcowego, które mają zostać poddane naprawie, odpowiednimi preparatami. Dzięki nim można usunąć resztki starego smaru, a także pyły powstałe podczas ścierania.

Kategorie
Warto przeczytać
Samochód na gaz czy na benzynę?
W czasach, gdy cena paliwa zmienia się kilka razy w miesiącu, coraz częściej właściciele samochodów decydują się na zamontowanie instalacji LPG. To rozwiązanie, które zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Przed...
Opony wielkogabarytowe. Gdzie je naprawić lub wymienić na nowe?
Opony wielkogabarytowe są produktami specjalnego przeznaczenia. Montuje się je w pojazdach, które wykorzystywane są na placach budowy, w kamieniołomach, kopalniach czy zakładach przemysłu ciężkiego. Każde z tych miejsc...
Kiedy lewarek zgrzyta i trzeszczy... Awarie manualnych skrzyń biegów
Manualna skrzynia biegów to jeden z najintensywniej eksploatowanych elementów konstrukcyjnych samochodu. Nic dziwnego, że przytrafiają się mu okresowe awarie. Za część z nich odpowiadamy my sami, choć bywa i tak, że...
Znajdź warsztaty samochodowe