Materiał Partnera
Jak dbać o przyczepę samochodową?

Jak dbać o przyczepę samochodową?

Nawet bardzo pojemny bagażnik samochodu może być zbyt mały, by przewieźć w nim większe ładunki, takie jak meble. Dlatego w niektórych sytuacjach bardzo przydatnym sprzętem może być przyczepa samochodowa. Dla niektórych kierowców, np. pracujących w branży budowlanej, przyczepa jest wręcz niezbędna do transportowania niezbędnego wyposażenia i materiałów. Podobnie jak samochód wymaga ona starannej konserwacji. Jak o nią zadbać?

Czystość to podstawa

Jedną z najważniejszych rzeczy, o którą powinniśmy zadbać podczas eksploatacji przyczepy – niezależnie od jej rodzaju – jest utrzymanie jej we względnej czystości. Dlaczego jest to takie ważne?

- Przyczepa to sprzęt czysto użytkowy, więc względy estetyczne nie są tutaj najważniejsze – mówi przedstawiciel firmy Przyczepy BoldGłównym powodem, dla którego utrzymanie przyczepa powinna być utrzymywana w czystości, jest fakt, że wszelkiego rodzaj zanieczyszczenia narażają ją na przyspieszone niszczenie. Najprostszym przykładem jest tutaj problem z błotem pośniegowym, które zwykle zawiera dużą ilość soli drogowej. Sól ma właściwości higroskopijne, to znaczy chłonie wilgoć z otoczenia – jeśli pozostanie na powierzchni przyczepy przez dłuższy czas lub dostanie się do zakamarków konstrukcji, może przyczynić się do korodowania metalowych elementów. To z kolei powoduje obniżenie trwałości przyczepy. Inne zanieczyszczenia mogą ponadto powodować nadmierne tarcie między ruchomymi elementami przyczepy, co również niekorzystnie wpływa na ich stan. Dlatego raz na jakiś czas warto umyć przyczepę, szczególnie jeśli wykorzystywana jest ona w trudniejszych warunkach, na przykład na placu budowy.

Przechowywanie przyczepy

Drugim czynnikiem, który w dużym stopniu wpływa na żywotność przyczepy, jest sposób jej przechowywania. O ile mamy taką możliwość powinniśmy trzymać ją na utwardzonym podłożu zadaszeniem – w ten sposób zminimalizujemy wpływ czynników środowiskowych na konstrukcję przyczepy. Nie musimy dla przyczepy stawiać osobnego garażu – wiata może spisać się równie dobrze.

Regularny serwis

Dla bezpieczeństwa zarówno przyczepy, jak i przewożonych nią ładunków powinniśmy pamiętać o jej serwisowaniu. Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać, jest zadbanie o dobry stan opon – regularnie sprawdzamy poziom ciśnienia oraz głębokość bieżnika, a także sezonowo wymieniamy opony na odpowiednie do aktualnych warunków pogodowych. Co jakiś czas sprawdzamy sprawność poszczególnych elementów, np. haków oraz oświetlenia. Jednak czynności, które możemy wykonać w domu nie dadzą nam pełnej pewności, że przyczepa samochodowa jest sprawna, dlatego należy ją poddawać obowiązkowym badaniom w uprawnionych do tego stacjach kontroli pojazdów. W razie konieczności przyczepę należy oddać do profesjonalnego serwisu, by usunąć usterki.

Kategorie
Warto przeczytać
Jakie silniki nie tolerują LPG?
Samochodowe instalacje LPG to rozwiązanie dość popularne w społeczności kierowców – w roku 2018 po polskich drogach poruszało się ponad 3 miliony samochodów zasilanych gazem, co daje 14% ogólnej ilości zarejestrowanych...
Zalety posiadania samochodu z turbosprężarką
Na polskich drogach coraz częściej spotkać można samochody wyposażone w turbosprężarki. Urządzenia te swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że ich zastosowanie zwiększa moc pojazdu przy jednoczesnym...
Chiptuning – wady i zalety tuningu elektronicznego silnika
Tuning samochodu większości z nas kojarzy się z mechanicznymi zmianami w układzie hamulcowym czy dolotowym. Tymczasem większą moc można uzyskać także poprzez elektroniczną modyfikację silnika. Czy chiptuning jest...
Znajdź warsztaty samochodowe