Jak dbać o lakier samochodu zimą?

Jak dbać o lakier samochodu zimą?

Dbanie o samochód nie powinno ograniczać się do cotygodniowej wizyty w myjni. Zanim zima zacznie się na dobre, warto poświęcić trochę czasu i zabezpieczyć auto przed ewentualną korozją. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać, że rdza zaatakuje części nadwozia a zadbany lakier dłużej zachowa ładny wygląd. Dowiedz się, o jakich zabiegach nie powinieneś zapomnieć.

Woskowanie karoserii

W okresie zimowym samochód jest narażony na różnego typu uszkodzenia, dlatego już na początku grudnia warto zabezpieczyć karoserię specjalnym woskiem, który utworzy na lakierze powłokę ochronną i zabezpieczy auto przed negatywnym wpływem wilgoci. Możemy to zrobić samodzielnie. Wcześniej należy jednak pamiętać, by dokładnie umyć karoserię. Wosk wcieramy w nadwozie kolistymi ruchami. Przydadzą nam się do tego specjalne preparaty, które możemy kupić w sklepach motoryzacyjnych czy supermarketach.

Zabezpieczenie podwozia przed działaniem soli

Rozsypywana zimą na drogach sól w połączeniu z innymi zanieczyszczeniami skutecznie wdziera się w zakamarki nadwozia i pokrywa panele karoseryjne. Może ona doprowadzić do uszkodzenia warstwy antykorozyjnej, co z kolei poskutkuje rdzawym nalotem. Aby do tego nie dopuścić, starajmy się regularnie myć auto. Przemarznięciu uszczelek zapobiegnie wazelina techniczna. Mycie warto powtarzać co tydzień. Podwozie zabezpieczymy również za pomocą pokrywy zabezpieczającej, odpornej na uderzenia kamieni. Jej stan należy kontrolować co roku.

Glinkowanie karoserii

Glinkowanie to zabieg, który można porównać do peelingu usuwającego z karoserii auta wszelkie zabrudzenia – takie jak asfalt, kurz, sadza, opiłki metali czy pył z klocków hamulcowych – które trudno jest usunąć podczas mycia auta. Dzięki glinowaniu woskowanie karoserii będzie skuteczniejsze. Jak je wykonać? Zacznij od oderwania od glinki małego fragmentu i uformowania go w krążek o średnicy ok. 5 cm. Karoserię oczyść za pomocą szamponu, a następnie energicznymi ruchami pionowymi lub poziomymi wykonaj glinowanie.

Wizyta w warsztacie samochodowym

Obecnie, zwłaszcza w dużych miastach, jest wiele warsztatów samochodowych specjalizujących się w auto detailingu. Możemy w nich skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych poprawiających kondycję i trwałość powłoki lakierniczej. Przed działaniem wody, śniegu i błota karoserię zabezpieczy między innymi płynny kryształ – środek, który tworzy na szybie trwałą i mocną warstwę ochronną. Inną technologią ochrony lakieru jest powłoka ceramiczna, która pozwala zabezpieczyć karoserię przed uszkodzeniami i nadaje wysoki połysk. Miejsca najbardziej narażone na uszkodzenia można też okleić folią kryształową.

Ostrożne odśnieżanie auta

O karoserię samochodu warto zadbać również na co dzień. Pamiętaj, aby do odśnieżania używać tylko szczotek z naturalnym włosiem, które nie porysują lakieru. Do skrobania szyb sprawdzą się skrobaczki z miękkiego plastiku i specjalne odmrażacze w płynie. Takie płyny kupimy na stacjach benzynowych, w hipermarketach i w dedykowanych sklepach i serwisach samochodowych. Ich koszt to jedynie 4-20 złotych. Śnieg i szron usuwaj ostrożnie – dzięki temu wiosną pierwsze promienie słońca odbiją się w zadbanej i pozbawionej rys karoserii. Jeśli obawiasz się dużych opadów, zainwestuj w specjalny pokrowiec na samochód. Obecnie na rynku są również dostępne auta, które wykorzystują do zdalnego ogrzania samochodu akumulator. Wówczas możemy za pomocą telefonu komórkowego uruchomić ogrzewanie jeszcze zanim wsiądziemy do auta.

Kategorie
Warto przeczytać
Co zrobić, gdy wykryjemy awarię maglownicy w samochodzie?
Bezpieczeństwo podczas jazdy to, między innymi odpowiednia możliwość sterowania samochodem. Pojazd ma poruszać się tam, gdzie pokieruje go kierowca. Auto powinno również odpowiednio i szybko reagować na każdy ruch...
Jak dbać o wycieraczki samochodowe zimą?
Sprawne wycieraczki samochodowe są niezbędne, by zachować bezpieczeństwo na drodze zimową porą. To szczególnie istotne, gdy zapada zmrok i nawet drobne zabrudzenia na szybie mogą utrudniać widoczność. Mróz, sól czy...
Skąd brać części do samochodów amerykańskich?
Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup samochodu z amerykańskiego rynku. Jest to spowodowane wysoką jakością pojazdów, panującą modą i względami ekonomicznymi. Często okazuje się, że sprowadzenie uszkodzonego auta z...
Znajdź warsztaty samochodowe