Materiał Partnera
Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Jeszcze do niedawna była synonimem luksusu. Dziś jest standardowym wyposażeniem samochodów każdej klasy. Klimatyzacja, bo to o niej mowa, jest w stanie zapewnić nam wysoki poziom komfortu jazdy, jednak wymaga też byśmy o nią odpowiednio zadbali. Co możemy zrobić, by klimatyzacja w naszym samochodzie zachowała swoją sprawność i służyła nam przez dłuższy czas?

Zasady prawidłowego korzystania z klimatyzacji

Pierwszym krokiem do utrzymania klimatyzacji w dobrym stanie technicznym, jest korzystanie z niej zgodnie z pewnym zasadami. Nie są one wymagające, jednak wielu kierowców o nich zapomina.

- Przede wszystkim musimy wiedzieć, kiedy możemy uruchomić klimatyzację – mówi przedstawiciel firmy Auto-LuxCzęsto powtarzanym błędem jest uruchamianie klimatyzacji w momencie, w którym samochód jest nagrzany i temperatura w jego wnętrzu jest nawet kilkanaście stopni wyższa, niż na zewnątrz. W takiej sytuacji zmuszamy instalację do pracy na bardzo wysokich obrotach, by „zbić” temperaturę do akceptowalnego poziomu dwudziestu-kilku stopni. Tak intensywna praca powoduje, że komponenty klimatyzacji poddawane są znacznemu obciążeniu i bardziej się zużywają. Podobnie dzieje się, jeśli jeździmy przy włączonej klimatyzacji i otwartych oknach, przez które wpadają masy ciepłego powietrza. Również wtedy klimatyzacja musi pracować ze wzmożoną intensywnością, by utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz kabiny. Dlatego pamiętajmy – przed jazdą wietrzymy kabinę, a podczas jazdy okna pozostają zamknięte.

Regularne uruchamianie klimatyzacji

Wielu kierowców nie jest tego świadomych, ale nawet w okresie jesienno-zimowym warto włączyć klimatyzację raz na kilka dni na kilka minut. Dlaczego? Ponieważ zapobiega to nadmiernemu zestaleniu się oleju, który zawarty jest w czynniku chłodzącym i niezbędny do zapewnienia optymalnej wydajności mechanicznych części klimatyzacji, np. sprężarki. W sytuacji, w której olej jest zestalony, uruchomienie klimatyzacji powoduje, że elementy te nie są smarowane i do momentu upłynnienia się oleju pracują „na sucho”, co sprzyja ich przyspieszonemu zużywaniu się i usterkom.

Czystość klimatyzacji i serwisowanie

Prawidłowe praktyki w codziennym użytkowaniu klimatyzacji to połowa sukcesu – jeśli chcemy, by instalacja w naszym samochodzie działała niezawodnie i była bezpieczna, musimy zdać się na ponadto na pomoc serwisów wyspecjalizowanych w serwisowaniu klimatyzacji i jej czyszczeniu. Dlaczego jest to tak ważne? Serwis klimatyzacji pozwoli nam wcześniej namierzyć pojawiające się usterki i usunąć je zanim przerodzą się w poważniejsze awarie. Z kolei podczas czyszczenia z klimatyzacji usuwane są mikroorganizmy, takie jak grzyby i roztocza, które mogą stać się przyczyną nieprzyjemnego zapachu w kabinie podczas pracy klimatyzacji oraz – co ważniejsze – stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Kategorie
Warto przeczytać
Opony wielkogabarytowe. Gdzie je naprawić lub wymienić na nowe?
Opony wielkogabarytowe są produktami specjalnego przeznaczenia. Montuje się je w pojazdach, które wykorzystywane są na placach budowy, w kamieniołomach, kopalniach czy zakładach przemysłu ciężkiego. Każde z tych miejsc...
Rodzaje akumulatorów samochodowych
Aby dostarczyć samochodowi odpowiednią energię elektryczną do rozruchu, potrzebny jest akumulator. Jest to swego rodzaju bateria, którą należy regularnie ładować. Niegdyś akumulatory charakteryzowały się niewielką mocą....
Profesjonalne usługi mechaniki pojazdowej – warsztat i sklep w jednym!
Dzisiejsze warsztaty mechaniki pojazdów, aby zdobyć klientów, muszą wyróżniać się na rynku innowacyjnością zaplecza technicznego, a także szerokim zakresem oferowanych usług. Tak jest w przypadku firmy Sekar, która...
Znajdź warsztaty samochodowe