Materiał Partnera
Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Jeszcze do niedawna była synonimem luksusu. Dziś jest standardowym wyposażeniem samochodów każdej klasy. Klimatyzacja, bo to o niej mowa, jest w stanie zapewnić nam wysoki poziom komfortu jazdy, jednak wymaga też byśmy o nią odpowiednio zadbali. Co możemy zrobić, by klimatyzacja w naszym samochodzie zachowała swoją sprawność i służyła nam przez dłuższy czas?

Zasady prawidłowego korzystania z klimatyzacji

Pierwszym krokiem do utrzymania klimatyzacji w dobrym stanie technicznym, jest korzystanie z niej zgodnie z pewnym zasadami. Nie są one wymagające, jednak wielu kierowców o nich zapomina.

- Przede wszystkim musimy wiedzieć, kiedy możemy uruchomić klimatyzację – mówi przedstawiciel firmy Auto-LuxCzęsto powtarzanym błędem jest uruchamianie klimatyzacji w momencie, w którym samochód jest nagrzany i temperatura w jego wnętrzu jest nawet kilkanaście stopni wyższa, niż na zewnątrz. W takiej sytuacji zmuszamy instalację do pracy na bardzo wysokich obrotach, by „zbić” temperaturę do akceptowalnego poziomu dwudziestu-kilku stopni. Tak intensywna praca powoduje, że komponenty klimatyzacji poddawane są znacznemu obciążeniu i bardziej się zużywają. Podobnie dzieje się, jeśli jeździmy przy włączonej klimatyzacji i otwartych oknach, przez które wpadają masy ciepłego powietrza. Również wtedy klimatyzacja musi pracować ze wzmożoną intensywnością, by utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz kabiny. Dlatego pamiętajmy – przed jazdą wietrzymy kabinę, a podczas jazdy okna pozostają zamknięte.

Regularne uruchamianie klimatyzacji

Wielu kierowców nie jest tego świadomych, ale nawet w okresie jesienno-zimowym warto włączyć klimatyzację raz na kilka dni na kilka minut. Dlaczego? Ponieważ zapobiega to nadmiernemu zestaleniu się oleju, który zawarty jest w czynniku chłodzącym i niezbędny do zapewnienia optymalnej wydajności mechanicznych części klimatyzacji, np. sprężarki. W sytuacji, w której olej jest zestalony, uruchomienie klimatyzacji powoduje, że elementy te nie są smarowane i do momentu upłynnienia się oleju pracują „na sucho”, co sprzyja ich przyspieszonemu zużywaniu się i usterkom.

Czystość klimatyzacji i serwisowanie

Prawidłowe praktyki w codziennym użytkowaniu klimatyzacji to połowa sukcesu – jeśli chcemy, by instalacja w naszym samochodzie działała niezawodnie i była bezpieczna, musimy zdać się na ponadto na pomoc serwisów wyspecjalizowanych w serwisowaniu klimatyzacji i jej czyszczeniu. Dlaczego jest to tak ważne? Serwis klimatyzacji pozwoli nam wcześniej namierzyć pojawiające się usterki i usunąć je zanim przerodzą się w poważniejsze awarie. Z kolei podczas czyszczenia z klimatyzacji usuwane są mikroorganizmy, takie jak grzyby i roztocza, które mogą stać się przyczyną nieprzyjemnego zapachu w kabinie podczas pracy klimatyzacji oraz – co ważniejsze – stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Kategorie
Warto przeczytać
Serwis samochodów Citroen. Co warto wiedzieć?
Francuska marka aut Citroen jest jedną z najbardziej znanych firm samochodowych na świecie. Produkowane przez nią pojazdy, podobnie jak samochody innych marek, potrzebują odpowiedniego serwisowania, które przyczyni się...
Jak zmienić koło w samochodzie?
Decydując się na jazdę samochodem, należy mieć świadomość, że w każdej chwili nasz pojazd może ulec awarii, dlatego warto wozić niezbędny sprzęt naprawczy oraz części zamienne ze sobą. Jednym z takich elementów są koła...
Jak często trzeba zmieniać tarcze hamulcowe
Tarcze hamulcowe to jeden z najważniejszych elementów układu hamulcowego. Gdy stykają się z klockami hamulcowymi, powstaje tarcie umożliwiające zatrzymanie się samochodu. Tarcie to generuje niekiedy ciepło sięgające...
Znajdź warsztaty samochodowe