Materiał Partnera
Czym zajmują się stacje kontroli pojazdów?

Czym zajmują się stacje kontroli pojazdów?

Kontrolowanie stanu technicznego pojazdu jest koniecznością dla każdego kierowcy, niezależnie od posiadanego przez niego samochodu. W przypadku wszystkich pojazdów starszych, badanie to wykonuje się corocznie. Dla aut nowych z salonu reguły związane z kontrolowaniem stanu są zupełnie inne i auta te nie wymagają corocznych przeglądów. Czym zajmuje się stacja kontroli i jak wybrać najlepszą?

Stacja kontroli pojazdów a kwestia badań technicznych

To dzięki odpowiedniej kontroli pojazdów poprzez wykonywanie badań technicznych, możliwe jest weryfikowanie pojazdów, które mogą poruszać się po drogach oraz tych, które kategorycznie nie powinny się tam znaleźć. Czynności, jakie wykonywane są podczas badań diagnostycznych, obejmują kluczowe elementy zapewniające bezpieczeństwo kierowcy, ale też innym uczestnikom ruchu. W pojeździe kontrolowane jest między innymi:

  • oświetlenie,
  • stan opon,
  • jakość szyb,
  • stan karoserii,
  • poprawność działania układu hamulcowego,
  • funkcjonowanie amortyzatorów.

Ponadto kontroli poddawana jest emisja spalin danego pojazdu oraz stan silnika – sprawdzany jest głównie pod względem ewentualnych wycieków, które w razie nieprawidłowości można z łatwością zaobserwować.

- Warto pamiętać, że w sytuacji, kiedy specjalista wykryje w pojeździe awarię, nie ma możliwości pomyślnego przejścia badania technicznego. Wówczas kierowca otrzymuje jasno określony przez polskie prawo czas, w którym musi odpowiednio zareagować i usunąć zaobserwowany problem – tłumaczy diagnosta z firmy Motozeg Diagnostyka Sp. z o.o.

Jak odpowiednio wybrać stację kontroli pojazdów?

Na wybranie właściwej stacji kontroli pojazdów warto poświęcić odrobinę czasu. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na opinie innych kierowców, którzy mieli okazję skorzystać z usług danej placówki. Nie bez znaczenia jest również kadra pracownicza z wieloletnim doświadczeniem, a także wyposażenie stacji w nowoczesne linie diagnostyczne renomowanych firm.

Wybór stacji diagnostycznej uzależniony jest także od tego, czy auto ma przejść rutynowe badania okresowe, czy też wymaga dodatkowych badań diagnostycznych. W stacjach kontroli pojazdów możemy bowiem zlecić badania aut przeznaczonych do transportu materiałów niebezpiecznych ADR, pojazdów, w których dokonano zmian konstrukcyjnych, czy też aut zabytkowych. Musimy się wówczas upewnić, czy dana stacja oferuje tego typu usługi.  

Ile kosztuje wykonanie przeglądu?

Stawki są jednakowe dla danego rodzaju aut i ustala je ministerstwo infrastruktury. Należy pamiętać, że rzetelnie wykonany przegląd samochodowy jest gwarancją zachowania bezpieczeństwa – dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Kategorie
Warto przeczytać
Regeneracja silnika samochodowego krok po kroku. Etapy postępowania
Każdy właściciel samochodu osobowego wie, jak wiele uwagi wymaga jego codzienna eksploatacja. Od tego, w jaki sposób użytkuje się auto, może zależeć ilość i stopień rozległości ewentualnych usterek. Najważniejszym...
Samochód na gaz czy na benzynę?
W czasach, gdy cena paliwa zmienia się kilka razy w miesiącu, coraz częściej właściciele samochodów decydują się na zamontowanie instalacji LPG. To rozwiązanie, które zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Przed...
Czy można mieszać różne oleje silnikowe?
Stopniowy ubytek oleju silnikowego w miarę pokonywania przez samochód kolejnych kilometrów jest sprawą zupełnie naturalną. Właśnie dlatego przed i po każdej dłuższej podróży kierowca powinien sprawdzić poziom oleju i w...
Znajdź warsztaty samochodowe