Materiał Partnera
Czym charakteryzują się opony letnie?

Czym charakteryzują się opony letnie?

Obecnie na rynku funkcjonują dwa podstawowe rodzaje ogumienia do samochodów, mianowicie opony letnie oraz zimowe. Występują pomiędzy nimi istotne różnice pod względem składu mieszanki oraz konstrukcji bieżnika, co wpływa na odmienne właściwości jezdne tych opon. Jak dokładnie zbudowane są opony letnie, kiedy należy stosować ten typ ogumienia i dlaczego jest to tak ważne?

Twarda mieszanka

Najważniejszą cechą wyróżniającą opony letnie jest twardość tego ogumienia, co uzyskuje się poprzez zastosowanie specjalnej mieszanki składającej się z kauczuku z dodatkiem siarki oraz sadzy. Takie połączenie sprawia, że opona nawet w kontakcie z nagrzanym podłożem zachowuje sztywność i pozostaje twarda, znacznie poprawiając tym samym komfort jazdy i zapewniając dobrą przyczepność.

Gładki bieżnik

Kolejną różnicą pomiędzy oponami letnimi i zimowymi jest konstrukcja bieżnika. Chodzi tu o zewnętrzną część opony, która ze względu na swój bezpośredni styk z podłożem ma decydujący wpływ na przyczepność, a tym samym na bezpieczeństwo poruszania się samochodem po drodze. W ogumieniu letnim stosuje się mniej rozbudowane, płytsze bieżniki, ponieważ opony te nie są narażone na kontakt ze śniegiem, lodem i błotem pośniegowym, co wymagałoby stosowania rozwiązań służących intensywnemu odprowadzaniu wody. Z tego powodu opony letnie mają mniej rowków i lamelek w porównaniu do "zimówek", a gładsza powierzchnia zapewnia większy styk z podłożem, co z kolei pozwala skrócić drogę hamowania i zmniejszyć opór toczenia. Dzięki temu opony letnie w cieplejszym okresie roku są zarówno bezpieczniejszym, jak i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Nadają się one również do jazdy w deszczową aurę, a to dzięki specjalnym kanałom w bieżniku służącym do odprowadzania wilgoci i ułatwiającym jazdę po mokrej nawierzchni.

Kiedy i dlaczego zmienić opony na letnie?

Jak już wspomniano, twarda i sztywna mieszanka w połączeniu z gładką powierzchnią opon letnich sprawia, że doskonale nadają się one do jazdy, gdy jest ciepło. Chociaż jednak twardość mieszanki stosowanej w letnim ogumieniu jest atutem opony w wysokich temperaturach, to już w zimniejszych miesiącach taka cecha będzie wadą, a nawet zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu.

W niższych temperaturach - przyjmuje się, że kiedy spada ona poniżej 7 - mieszanka gumowa w oponie letniej twardnieje, co obniża przyczepność i wydłuża drogę hamowania w niesprzyjających warunkach, np. na śliskiej, oblodzonej powierzchni. - Zauważa pracownik hurtowni opon RafKar-Gum z siedzibą w Zielonej Górze. - Dlatego tak ważna jest sezonowa wymiana ogumienia.

Kategorie
Warto przeczytać
Dlaczego warto mieć akumulator VRLA?
Akumulator VRLA jest często wykorzystywany jako alternatywa dla tradycyjnych akumulatorów – kwasowych, zasadowych czy niklowo-kadmowych. Jego przewagą jest fakt, że nie wymaga uzupełniania wody, a także kontroli...
Regeneracja silnika samochodowego krok po kroku. Etapy postępowania
Każdy właściciel samochodu osobowego wie, jak wiele uwagi wymaga jego codzienna eksploatacja. Od tego, w jaki sposób użytkuje się auto, może zależeć ilość i stopień rozległości ewentualnych usterek. Najważniejszym...
Jakie opony letnie wybrać?
Zastanawiasz się, jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze? Przede wszystkim zatroszcz się o odpowiednie opony dopasowane do zmieniających się warunków. Wiosna za pasem, więc już teraz warto przygotować auto do spokojnej i...
Znajdź warsztaty samochodowe