Artykuł sponsorowany
Czym charakteryzują się opony letnie?

Czym charakteryzują się opony letnie?

Obecnie na rynku funkcjonują dwa podstawowe rodzaje ogumienia do samochodów, mianowicie opony letnie oraz zimowe. Występują pomiędzy nimi istotne różnice pod względem składu mieszanki oraz konstrukcji bieżnika, co wpływa na odmienne właściwości jezdne tych opon. Jak dokładnie zbudowane są opony letnie, kiedy należy stosować ten typ ogumienia i dlaczego jest to tak ważne?

Twarda mieszanka

Najważniejszą cechą wyróżniającą opony letnie jest twardość tego ogumienia, co uzyskuje się poprzez zastosowanie specjalnej mieszanki składającej się z kauczuku z dodatkiem siarki oraz sadzy. Takie połączenie sprawia, że opona nawet w kontakcie z nagrzanym podłożem zachowuje sztywność i pozostaje twarda, znacznie poprawiając tym samym komfort jazdy i zapewniając dobrą przyczepność.

Gładki bieżnik

Kolejną różnicą pomiędzy oponami letnimi i zimowymi jest konstrukcja bieżnika. Chodzi tu o zewnętrzną część opony, która ze względu na swój bezpośredni styk z podłożem ma decydujący wpływ na przyczepność, a tym samym na bezpieczeństwo poruszania się samochodem po drodze. W ogumieniu letnim stosuje się mniej rozbudowane, płytsze bieżniki, ponieważ opony te nie są narażone na kontakt ze śniegiem, lodem i błotem pośniegowym, co wymagałoby stosowania rozwiązań służących intensywnemu odprowadzaniu wody. Z tego powodu opony letnie mają mniej rowków i lamelek w porównaniu do "zimówek", a gładsza powierzchnia zapewnia większy styk z podłożem, co z kolei pozwala skrócić drogę hamowania i zmniejszyć opór toczenia. Dzięki temu opony letnie w cieplejszym okresie roku są zarówno bezpieczniejszym, jak i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Nadają się one również do jazdy w deszczową aurę, a to dzięki specjalnym kanałom w bieżniku służącym do odprowadzania wilgoci i ułatwiającym jazdę po mokrej nawierzchni.

Kiedy i dlaczego zmienić opony na letnie?

Jak już wspomniano, twarda i sztywna mieszanka w połączeniu z gładką powierzchnią opon letnich sprawia, że doskonale nadają się one do jazdy, gdy jest ciepło. Chociaż jednak twardość mieszanki stosowanej w letnim ogumieniu jest atutem opony w wysokich temperaturach, to już w zimniejszych miesiącach taka cecha będzie wadą, a nawet zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu.

W niższych temperaturach - przyjmuje się, że kiedy spada ona poniżej 7 - mieszanka gumowa w oponie letniej twardnieje, co obniża przyczepność i wydłuża drogę hamowania w niesprzyjających warunkach, np. na śliskiej, oblodzonej powierzchni. - Zauważa pracownik hurtowni opon RafKar-Gum z siedzibą w Zielonej Górze. - Dlatego tak ważna jest sezonowa wymiana ogumienia.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wybrać odpowiednią oprawę łożyskową?
Oprawy łożyskowe przeznaczone są do tworzenia różnego rodzaju zespołów łożyskowych w pojazdach bądź urządzeniach przemysłowych. Obecnie znajdują bardzo wiele zastosowań. Przy odpowiednim doborze podzespołów jest to...
Na czym polega naprawa bezgotówkowa autokarów?
Niestety nawet najlepszemu kierowcy może przytrafić się zdarzenie drogowe w postaci stłuczki, kolizji czy wypadku. Uszkodzony pojazd uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie, zatem chcemy, by wszelkie czynności...
Które części samochodowe wymagają okresowej wymiany?
Regularna wymiana oleju silnikowego, filtrów oraz m.in. elementów układu hamulcowego, gwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowników, a także niezawodność auta, zapobiegając awariom, których naprawa może nieść za sobą...
Znajdź warsztaty samochodowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas