Materiał Partnera
Czy można mieszać różne oleje silnikowe?

Czy można mieszać różne oleje silnikowe?

Stopniowy ubytek oleju silnikowego w miarę pokonywania przez samochód kolejnych kilometrów jest sprawą zupełnie naturalną. Właśnie dlatego przed i po każdej dłuższej podróży kierowca powinien sprawdzić poziom oleju i w razie potrzeby go uzupełnić. Do zbiornika oleju nie można jednak dolewać przypadkowo dobranego środka smarnego – zawsze należy kierować się wskazówkami producenta samochodu.

Najprostsze rozwiązanie? Zawsze ten sam olej

Olej silnikowy jest bardzo ważnym płynem eksploatacyjnym. Od jego jakości zależy prawidłowa praca jednostki napędowej. Brak środka smarnego, stosowanie oleju zużytego lub niewłaściwie dopasowanego może doprowadzić do poważnych i kosztownych w naprawie awarii. Doświadczeni kierowcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego przykładają dużą wagę do kontroli poziomu oleju i zawsze mają w bagażniku zapas takiego samego środka, jaki został wcześniej dolany przez mechanika. Pustą butelkę po oleju silnikowym warto przechowywać, aby przy kolejnym zakupie mieć pewność, jaki płyn był używany dotychczas. Stosowanie zawsze tego samego oleju jest rozwiązaniem najłatwiejszym i najbardziej bezpiecznym, chociaż niekoniecznie najtańszym. A więc czy można, np. dla oszczędności, mieszać różne oleje silnikowe?

Czy i jak mieszać oleje silnikowe?

Większość mechaników odradza mieszanie olejów silnikowych, a właściciele samochodów się z nimi zgadzają. Nieumiejętne połączenie dwóch różnych rodzajów oleju może doprowadzić do niepożądanych reakcji, w wyniku których środek smarny zupełnie zmieni swoje właściwości. Wśród częstych efektów takich eksperymentów należy wymienić zmianę konsystencji oleju w gęsty żel, wytrącanie się dodatków uszlachetniających i powstawanie osadów. Wszystkie te okoliczności stwarzają warunki wysokiego niebezpieczeństwa zatarcia się silnika. Jednak oleje silnikowe można mieszać pod warunkiem, że oba środki smarne mają identyczne parametry.

Dolanie do zbiornika oleju środka smarnego innego producenta jest możliwe. Decydując się na taki zabieg, należy pamiętać o wyborze oleju o identycznej lepkości i klasie jakości, jak ten, który znajduje się już w zbiorniku – mówi ekspert z firmy PROAUTO. Dwa oleje różnych marek, ale o identycznej klasie API i lepkości, są w stanie stworzyć jednorodną mieszaninę, która będzie dobrze spełniała swoje funkcje smarne.

Skąd wiedzieć, jakiego oleju dolać, jeśli nie zachowaliśmy butelki po tym użytym poprzednio? Pierwsze źródło to instrukcja obsługi auta, w której producent na pewno zawarł wymagania odnośnie oleju. Drugą opcją jest telefon do mechanika, który dokonał ostatniego przeglądu i wymiany lub uzupełnienia oleju silnikowego w twoim pojeździe.

 

 

Kategorie
Warto przeczytać
Najczęstsze przyczyny uszkodzeń karoserii
Nawet kierowcom, którzy bardzo dbają o swoje auta, zdarza się uszkodzić ich karoserię. Niekiedy nie mamy na to wpływu, jak to bywa w sytuacjach kolizji drogowych z winy osób trzecich czy opadów gradu. Podobnie nie da...
Peugeot czy Citroen - który wybrać?
Konkurencja na rynku motoryzacyjnym zmusza producentów samochodów do poszukiwania nowych sposobów na przekonanie klientów do swoich produktów. Rywalizacja ta trwa już od dłuższego czasu i obejmuje wiele sfer począwszy...
Koszomyjki jako element wyposażenia stacji paliw
Codzienna jazda samochodem wiąże się ze zużywaniem paliwa. W tym celu kilka razy w miesiącu wybieramy się na stację paliw, aby zatankować nasze auto. Okazuje się, że oprócz tej czynności możemy przy okazji wyrzucić...
Znajdź warsztaty samochodowe