Artykuł sponsorowany
Czy autogaz jest bezpieczny dla silnika samochodowego?

Czy autogaz jest bezpieczny dla silnika samochodowego?

Czy zbiorniki gazu w instalacjach samochodowych wybuchają, a samo paliwo niszczy silnik? Na pewno nieraz spotkałeś się z nieprzychylnymi opiniami na temat LPG, jednak warto zastanowić się, ile jest w nich prawdy. Nowoczesne instalacje gazowe są w 100% bezpieczne dla użytkowników i silnika, a przy okazji pomagają chronić środowisko naturalne. Poznaj kilka faktów na temat autogazu.

Bezpieczna jazda na autogazie

W dzisiejszych czasach niedopuszczalna jest sprzedaż jakichkolwiek produktów, które przy stosowaniu zgodnie z przeznaczeniem stwarzałyby zagrożenie dla człowieka. Samochodowe instalacje LPG poddawane są rozmaitym badaniom potwierdzającym ich bezpieczeństwo, w tym testom zderzeniowym, ale też nieco ekstremalnym eksperymentom – jak ten przeprowadzony na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia. W testach balistycznych sprawdzono, jak zachowują się różne typy zbiorników LPG poddane ostrzałowi z broni palnej. Żaden z nich nie wybuchł. Chociaż na co dzień ryzyko ostrzału samochodu jest raczej znikome, warto wiedzieć, że nawet w razie wypadku zagrożenie wybuchem zbiornika LPG jest mniejsze niż baku z benzyną. Dlaczego więc wciąż spotykamy się z przekonaniem, że autogaz stwarza zagrożenie dla kierowców i pasażerów?

Wszystkiemu winne są przypadki wybuchów gazu – chętnie relacjonowane przez media, sensacyjne i rzeczywiście bardzo niebezpieczne. Zanim wydamy wyrok na autogaz, przyjrzyjmy się okolicznościom takich wydarzeń. Jak się okazuje, za każdym razem winna była wadliwa, nieszczelna instalacja. Prawidłowo wykonana i zadbana instalacja LPG nie ma prawa przeciekać ani tym bardziej wybuchnąć. Dlatego, jeśli chcesz w bezpieczny sposób zaoszczędzić na paliwie, powinieneś po pierwsze – wybrać oryginalną instalację sprawdzonego producenta, np. AG Centrum (właściciel cenionej na całym świecie marki Zenit Autogas), po drugie – powierzyć jej montaż profesjonalnemu warsztatowi, po trzecie – dbać o stan techniczny układu.

Autogaz nie niszczy silnika

Propan-butan jest paliwem zdecydowanie czystszym od benzyny, dlatego podczas spalania LPG w silniku odkłada się mniej nagarów. Poza tym paliwa gazowe nie łączą się z cząsteczkami oleju silnikowego, dzięki czemu smar dłużej zachowuje swoje właściwości. Można zatem powiedzieć, że autogaz służy silnikowi. Z drugiej strony gaz ma wyższą temperaturę spalania. Historia zna przypadki, w których po zamontowaniu instalacji LPG dochodziło do uszkodzenia katalizatora, zaworów i gniazd zaworowych. Źródłem problemu nie był jednak sam gaz, ale słabej jakości materiały, z których wykonano ulegające awarii części. Obecnie o takich sytuacjach się nie słyszy, co wynika z lepszej jakości samochodów, ale też większej kultury montażu i eksploatacji instalacji gazowych.

Na rynku przybyło warsztatów, które specjalizują się w obsłudze samochodów z napędem na gaz, rzadziej zdarzają się błędy przy montażu, same instalacje są coraz doskonalsze. Również kierowcy coraz lepiej zdają sobie sprawę ze znaczenia regularnych przeglądów auta i nie zwlekają z drobnymi wydatkami na wymianę części oraz płynów eksploatacyjnych – co chroni silnik przed poważniejszymi awariami i przyspieszonym zużyciem. 

Kategorie
Warto przeczytać
W poszukiwaniu okazji. Jak znaleźć dobre auto z komisu?
Planujesz w najbliższym czasie zakup samochodu używanego? Nie znalazłeś oferty od sprzedawcy prywatnego i zastanawiasz się, czy znajdziesz dobre auto w komisie? Takie punkty oferują klientom coraz większy i lepszy wybór...
Różnice między reflektorami halogenowymi a ksenonowymi
Od wydajności i sprawności reflektorów głównych samochodu w dużej mierze zależy bezpieczeństwo jazdy i komfort prowadzenia auta. Najpopularniejszym dotychczas rodzajem oświetlenia pojazdów były reflektory halogenowe. Od...
Naprawa karoserii w aucie. Co warto wiedzieć?
Karoseria jest wierzchnią warstwą pojazdu. To takie elementy najczęściej są niszczone podczas stłuczek i przypadkowego zarysowania. Aby naprawić powstałe wgniecenia, ubytki w lakierze oraz efekty korozji, można...
Znajdź warsztaty samochodowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas