Materiał Partnera
Części zamienne do autobusów - gdzie ich szukać?

Części zamienne do autobusów - gdzie ich szukać?

Autobusy to pojazdy zaawansowane pod względem technicznym. Ze względu na intensywną eksploatację często ulegają awariom. W razie wystąpienia niepokojących objawów trzeba szybko udać się do serwisu. Nawet w przypadku kilkuletnich autobusów często niezbędna będzie wymiana części. Ale gdzie ich szukać? Jak znaleźć zaufanego dostawcę części do pojazdów autobusowych?

Najczęstsze usterki autobusów

Autobusy zaliczane do pojazdów transportu zbiorowego są często narażone na usterki. Wiąże się to z utrudnieniami w obsłudze pasażerów. W skrajnych sytuacjach może dojść do zablokowania drogi dojazdowej i spowodowania zatoru drogowego. Niestety awaryjne zjazdy z trasy dotyczą około kilku procent wszystkich wyjeżdżających z zajezdni pojazdów.

Najczęstszym awariom ulegają układ chłodzenia i układ powietrza pneumatycznego. Wśród innych usterek pojawiają się także wycieki płynów eksploatacyjnych oraz pozostałe trudności związane przede wszystkim z użytkowaniem przestarzałej konstrukcji. Nie należy też ignorować pozostałych uszkodzeń, którym ulega wyposażenie pojazdu.

Do poszukiwanych części autobusowych zaliczają się ponadto:

  • nadwozia i podwozia,

  • zawieszenie,

  • silniki,

  • skrzynie biegów,

  • lusterka i szyby,

  • zawory,

  • zderzaki,

  • klapy,

  • siedzenia,

  • części elektryczne.

Wymianie podlegają także poszczególne elementy układu kierowniczego oraz systemów klimatyzacji i ogrzewania.

Regularny serwis i diagnostyka to podstawa

Podobnie jak w przypadku wielu innych pojazdów, drogą do sukcesu jest regularna diagnostyka, a w razie konieczności serwisowanie i naprawa autobusu. Nie warto ignorować niepokojących sygnałów. „Stukanie” w podwoziu lub w układzie hamulcowym albo zbyt głośna praca silnika to pierwsze sygnały mogące świadczyć o zużyciu się lub o uszkodzeniu poszczególnych elementów. Warto pamiętać o tym, że niesprawny autobus stanowi zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, a ponadto przyczynia się do utrudnień w ruchu.

W razie wykrycia awarii należy bezzwłocznie zaopatrzyć się w części zamienne, najlepiej bezpośrednio u zaufanego producenta.

Gdzie wyposażyć się w dobrej klasy części?

Nie warto poszukiwać najtańszych opcji oraz części z niepewnych źródeł. Najbardziej dogodnym rozwiązaniem będzie wybór takiego dostawcy, który specjalizuje się w sprzedaży części do pojazdów i ma rozbudowaną ofertę produktów.

Wysokiej jakości części zamienne i eksploatacyjne do naprawy autobusów można nabyć na przykład w specjalistycznym sklepie motoryzacyjnym Rozruch. To właśnie w tym miejscu wyposażysz się w elementy o różnym zastosowaniu, m.in. w zawory, tłumiki, osuszacze, wkłady, czujniki itd. Do zakupu zachęca także atrakcyjna cena.

Nie wiesz, jaka część będzie odpowiednia do Twojego pojazdu? Skontaktuj się z przedstawicielem obsługi klienta. Fachowiec podzieli się z Tobą bogatą wiedzą na temat części motoryzacyjnych i dobierze produkt dopasowany do Twoich potrzeb oraz do charakterystyki konkretnego autobusu.

Kategorie
Warto przeczytać
Co warto wiedzieć o naprawie automatycznych skrzyni biegów
W Polsce automatyczne skrzynie biegów wciąż nie cieszą się ani dużą popularnością, ani uznaniem kierowców. Przez lata pojazdy w nią wyposażone traktowane były z przymrużeniem oka. Jednak, z biegiem czasu, podejście do...
Rodzaje podnośników samochodowych
Podnośnik samochodowy to niezwykle przydatne urządzenie w garażu każdego kierowcy. Ponadto jest on niezbędnikiem we wszystkich warsztatach samochodowych. Trapezowy, dwukolumnowy, nożycowy… rynek wręcz obfituje w różne...
Usterki, których nie wykrywa podstawowa diagnostyka komputerowa
Komputer pokładowy w samochodzie daje nam mnóstwo zalet, bo przede wszystkim steruje silnikiem i podzespołami, ale też między innymi monitoruje zużycie paliwa, czy czas i prędkość jazdy. Nowoczesne samochody z roku na...
Znajdź warsztaty samochodowe