Materiał Partnera
Co warto wiedzieć o naprawie automatycznych skrzyni biegów

Co warto wiedzieć o naprawie automatycznych skrzyni biegów

W Polsce automatyczne skrzynie biegów wciąż nie cieszą się ani dużą popularnością, ani uznaniem kierowców. Przez lata pojazdy w nią wyposażone traktowane były z przymrużeniem oka. Jednak, z biegiem czasu, podejście do tematu automatycznych skrzyń biegów znacznie się zmieniło, toteż i na polskich drogach spotkać można „automaty”. Jednak nie są one nadal bezawaryjne, dlatego warto wiedzieć na czym polega ich naprawa.

O automatycznych skrzyniach biegów

Choć na polskich drogach wciąż częściej spotkać można pojazdy wyposażone w manualną skrzynię biegów, to jednak coraz częściej kierowcy decydują się na automaty, cieszące się na zachodzie popularnością już od wielu lat. Nie jest to jednak efekt mody, a raczej funkcjonalności i wielu zalet jakie można przypisać automatycznej skrzyni biegów.

-Współczesne automatyczne skrzynie biegów znacznie różnią się od tych, które produkowane były kilkanaście lat temu. Teraz są to urządzenia wysokiej jakości, zapewniające kierowcy prawdziwy komfort w czasie jazdy. Co więcej, automatyczne skrzynie biegów zachwycają szybkością przełożeń i płynnością oraz umożliwiają osiągnięcie takiej sprawności, o której można pomarzyć w przypadku auta z ręczną skrzynią – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę Seb-Kar.

Automatyczne skrzynie biegów zapewniają wygodę jazdy, a płynność jazdy jaką można dzięki nim osiągnąć pozwala na spokojny sen malucha lub spokojne wypicie napoju, bez ryzyka oblania nim siebie i tapicerki. Ponadto, automaty świetnie sprawdzają się w korkach (wystarczy włączyć odpowiednią pozycję na pulpicie i z odpowiednią siłą wciskać lub odpuszczać jedynie hamulec, co zupełnie inaczej wygląda w przypadku samochodów z ręczną skrzynią biegów).

Co powinniście wiedzieć o naprawie automatycznej skrzyni biegów?

Jako, że automatyczna skrzynia biegów to najbardziej złożony podzespół pojazdu (zwykle stanowi aż 1/3 jego wartości), to często koszty jej naprawy są wysokie. Nie warto jednak oszczędzać na naprawie, dlatego najlepiej znaleźć doświadczonego fachowca, który przed dokonaniem wyceny dokona diagnostyki komputerowej pojazdu.

Niektórzy, w poszukiwaniu oszczędności, decydują się na sprowadzenie zastępczej skrzyni z zagranicy, co jednak nie zawsze jest opcją korzystną – bardzo często okazują się być w złym stanie, a samo sprowadzanie ich również wymaga pewnych nakładów finansowych. Najlepiej jest serwisować samochód w profesjonalnym warsztacie, którego pracownicy z pewnością będą wiedzieli jak wam pomóc.

Warto wiedzieć, że w automatach najczęściej psują się elektrozawory hydrauliczne, a awaria ta wynika ze zbyt rzadkiej wymiany oleju, toteż należy o niej pamiętać w celach profilaktycznych. 

Kategorie
Warto przeczytać
Elektromechanika pojazdów. Zacznij od diagnostyki komputerowej auta
Większość samochodów poruszających się po drogach składa się ze skomplikowanych systemów mechaniki pojazdów, a także z instalacji elektromechanicznych. Wymiana ich poszczególnych komponentów bądź ich naprawa wymaga od...
Centrowanie koła – na czym polega?
Centrowanie koła w samochodzie polega na takim ustawieniu kół, aby opony idealnie przylegały do jezdni i nie występowało zjawisko ściągania podczas jazdy pojazdu w którąś ze stron. Geometrię najlepiej jest ustawiać...
Felgi aluminiowe. Odpowiedni dobór i pielęgnacja obręczy z aluminium
Dobrze dobrane felgi aluminiowe zdecydowanie upiększają auto –  najczęściej to właśnie dlatego się na nie decydujemy. Nie należy jednak zapominać, że felga musi być również odpowiednio dobrana do samochodu, którym...
Znajdź warsztaty samochodowe