
5 cech dobrego mechanika samochodowego
W dzisiejszych czasach dostęp do warsztatów samochodowych jest na tyle ułatwiony, że samo oddanie auta do przeglądu czy naprawy nie stanowi problemu. Schody zaczynają się wtedy, gdy chce się powierzyć swój pojazd dobremu mechanikowi. O takiego wcale nie jest łatwo, bo na rynku funkcjonuje wielu rzekomych fachowców, którzy albo okazują się nieuczciwi, albo nieprofesjonalni. Czym zatem powinien się cechować dobry mechanik samochodowy?
Profesjonalizm
To oczywiste, że dobry mechanik samochodowy powinien być profesjonalny, ale co to właściwie znaczy? Przede wszystkim musi posiadać doświadczenie, odpowiednią wiedzę teoretyczną na temat części aut i umiejętności praktyczne niezbędne do właściwego wykonywania zawodu. Od dobrego mechanika wymaga się też znajomości specyfiki różnych marek, typów i modeli samochodów oraz wszystkich układów, także elektronicznych. Na jego profesjonalizm składają się również umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia faktów i wyciągania prawidłowych wniosków. Dzięki nim dobry mechanik samochodowy potrafi trafnie zdiagnozować usterki, rozpoznać przyczyny niesprawności pojazdu i ocenić jego stan techniczny.
Rzetelność
Kolejny oklepany termin. Na rzetelność mechanika wpływają nie tylko profesjonalizm i doświadczenie, ale też takie przymioty, jak cierpliwość, zdolność koncentracji, precyzja i skrupulatność. Tę cechę widać w sposobie wykonania usługi. Jeśli naprawa czy przegląd zostały przeprowadzone starannie i dokładnie, to mechanika śmiało można nazwać rzetelnym. Rzetelność przejawia się dodatkowo w terminowości oraz właściwej, rozsądnej i dokonanej bezpośrednio po zdiagnozowaniu problemu wycenie pracy.
Uczciwość
To cecha, która nie pochodzi z wiedzy teoretycznej i nie wynika z umiejętności praktycznych, lecz leży w sferze wartości. Uczciwy mechanik samochodowy przede wszystkim mówi prawdę na temat rzeczywistego stanu technicznego auta i dokonuje ingerencji jedynie tam, gdzie jest to potrzebne i konieczne. Dodatkowo pobiera opłatę tylko za to, co faktycznie zostało zrobione i nie zawyża kosztów wykonania usługi, nawet jeśli widzi, że klient nie zna się na samochodach lub jest zdesperowany. Dla własnego bezpieczeństwa i ze względów finansowych najlepiej oddawać pojazd w ręce profesjonalnych, rzetelnych i uczciwych mechaników. Tacy pracują np. w serwisie samochodowym Carman w Szczecinie.
Odpowiedzialność
Dobry mechanik samochodowy powinien być także osobą odpowiedzialną. Trzeba przecież pamiętać, że klienci powierzają mu rzeczy o znacznej wartości, które przy tym wpływają na ludzkie bezpieczeństwo. Nie może więc popełnić błędu, zapomnieć o dokręceniu śrubki czy zwrócić po naprawie niesprawne auto. Jego odpowiedzialność na tyle duża, że musi być w stanie ją udźwignąć i mieć świadomość wagi wykonywanej przez siebie pracy.
Życzliwość i odpowiednie podejście do klienta
Tego również raczej nie da się nauczyć w technikum samochodowym. Dobry mechanik odznacza się wysoką kulturą osobistą, wzbudza zaufanie i jest życzliwy wobec swoich klientów. Niewątpliwie każdy z nich woli trafić na osobę spokojną, uśmiechniętą, kulturalną i rozmowną. Dobry mechanik powinien być przede wszystkim uprzejmym, chętnym do pomocy człowiekiem, który nie patrzy na nikogo z góry.