Sprawdź, jakie wady wzroku mogą grozić twojemu dziecku

Sprawdź, jakie wady wzroku mogą grozić twojemu dziecku

Dziecko nie powie, że ma wadę wzroku, ponieważ nie wie, jak powinno widzieć. Dlatego ważne jest, żeby obserwować malucha i prawidłowo interpretować jego zachowania i przyzwyczajenia, które mogą świadczyć o problemie ze wzrokiem. Dowiedz się, kiedy warto wybrać się z dzieckiem do okulisty, jakie choroby wzroku są najpopularniejsze u dzieci i jak je skutecznie leczyć.

Jakie zachowania świadczą o wadzie wzroku?

Jeżeli twoje dziecko:

  •  często mruży i pociera oczy;
  •  blisko podchodzi do obiektów, które obserwuje;
  • pochyla się nad książką;
  • często upada,

może to świadczyć o tym, że jego wzrok nie funkcjonuje, tak jak powinien. Starsze dziecko może skarżyć się na zamazywanie obrazu czy ból głowy i oczu. Wystąpienie zeza jest bardzo poważnym sygnałem do tego, aby zgłosić się z dzieckiem do okulisty.

Pamiętaj o tym, że każdy maluch w trzech pierwszych miesiącach życia powinien przejść kontrolną wizytę u okulisty. Wady wzroku u dzieci występują bardzo często. Wizyta kontrolna pozwoli na wczesne wykrycie problemów i pomoże skuteczniej leczyć wady. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe sukcesy można osiągnąć.

Jakie wady wzroku mogą wystąpić u dzieci?

Dalekowzroczność jest najczęstszą wadą wzroku u dzieci. Powodem tego stanu rzeczy jest zbyt płaska rogówka. Dziecko z taką wadą wzroku będzie niewyraźnie widziało obiekty usytuowane blisko niego. Oddalone obiekty będzie widziało dobrze. Nadwzroczność fizjologiczną ma 90 procent małych dzieci. Związana jest ona z kulistym kształtem soczewki.

Wada ta spowoduje, że dziecko będzie miało problemy z czytaniem i pisaniem; męczyć je będą również obrazki z wieloma szczegółami. Może również skarżyć się na bóle głowy.

Jeżeli wada jest mała, sama może się cofnąć. Niezbędne będą jednak wizyty kontrolne. Przy dużej wadzie potrzebne są okulary korekcyjne.

Krótkowzroczność pojawia się później – w wieku 7-8 lat. Jest to wada wzroku u dzieci w wieku szkolnym. Związana często z intensywnym skupianiem wzroku w książkach. Dziecko wyraźnie widzi obiekty, które są blisko a gorzej te, które znajdują się daleko.

Wadę możesz rozpoznać, kiedy dziecko mruży oczy, aby na przykład zobaczyć co dzieje się w telewizji. Wizyta u okulisty i optyka oraz okulary są niezbędne. Częściej na krótkowzroczność  cierpią dziewczynki.

Obecnie uważa się, że krótkowzroczność u młodzieży jest epidemią. Wynika to z szybkiego rozwoju techniki – przeważnie patrzymy w bliży, spoglądając nieustannie na ekran komputera czy smartfona. Oko nie jest w stanie tak szybko przystosować się do zmian odległości, zatem kiedy patrzymy dalej, nasz wzrok nie jest w stanie nabrać ostrości.

Rzadko u dzieci zdarza się różnowzroczność, czyli kiedy w jednym oku wystąpiła wada, a drugie widzi dobrze.

Astygmatyzm jest kolejną wadą – przeważnie wrodzoną. Dziecko widzi niewyraźnie zarówno z bliska, jak i z daleka. Niezbędna jest wizyta u okulisty oraz okulary ze szkłami cylindrycznymi.

Jak skutecznie chronić oczy dziecka?

Jeżeli chcesz uchronić oczy dziecka przed wadą wzroku, warto:

  • ograniczyć czas spędzany przy ekranie telewizora bądź komputera;
  • przypilnować, żeby dziecko było na świeżym powietrzu przynajmniej 2 godziny na dobę – dzienne światło dobroczynnie wpływa na wzrok;
  • dostarczać maluchowi witamin oraz składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju wzroku.

Wszystko to pozwoli uchronić twoje dziecko przed wadą wzroku. Należy jednak pamiętać, że pomimo zdrowego trybu życia i przestrzegania zasad dbania o oczy, wady te mogą wystąpić. Często związane są one z predyspozycjami genetycznymi i na to już niestety nie mamy wpływu. Wada wzroku zazwyczaj jest skutkiem nieprawidłowej budowy oka. Dlatego należy pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych dziecka u okulisty. Bardzo ważne jest, aby szybko reagować na pojawiające się zmiany.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
Promieniowanie UV wpływa bardzo negatywnie na nasze oczy. Oczy dziecka narażone są na ich niekorzystne działanie w szczególny sposób. Dlatego już nawet kilkuletni maluch powinien nosić okulary przeciwsłoneczne. Takie...
Jak dobrać okulary u optyka?
Wybór okularów powinien być dobrze przemyślany, ponieważ jeden model służy nam średnio 3 lata. Ten odpowiednio dobrany powinien nie tylko poprawić jakość naszego widzenia, ale również stać się naszą wizytówką. Właśnie...
Jakie okulary powinieneś kupić?
Odpowiednio dopasowane okulary to zdecydowanie lepszy komfort życia. Oczywiście najważniejszy jest właściwy dobór szkieł, ale również oprawki mają ogromne znaczenie! Okulary powinny właściwie korygować wzrok i dobrze...
Znajdź optyków