Materiał Partnera
Okulary – modny gadżet czy konieczność?

Okulary – modny gadżet czy konieczność?

Wielu z nas pamięta jeszcze czasy, gdy noszenie okularów było powodem do śmiechu i drwin rówieśników. Na szczęście te lata dawno już minęły, a okulary stały się modnym dodatkiem, który noszą zarówno osoby posiadające wadę wzroku, jak i osoby zdrowe. Aby w okularach czuć się dobrze, warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiednich szkieł i oprawek, które pasować będą do nas i podkreślać nasza osobowość.

Czy na okulary trzeba mieć receptę?

Podobnie jak leki wpływają na nasz organizm, tak noszenie odpowiednio dobranych okularów może poprawić nasz wzrok, natomiast źle dobrane szkła mogą nam bardzo zaszkodzić. Na pewno spotkałeś się niegdyś z okularami sprzedawanymi w supermarkecie czy na przyulicznych stoiskach. Na zakup takiego towaru mogą pozwolić sobie osoby, dla których jest to rozwiązanie doraźne – np. zapomniały zapakować swoje okulary na kilkudniowy wyjazd. Jednak korzystanie z okularów tego typu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, dlatego, jeśli planujesz zakup okularów, powinieneś odwiedzić okulistę lub optometrystę.

Okulista, optyk a optometrysta

Okulista jest lekarzem zajmującym się leczeniem chorób oczu, a także badaniem refrakcji. Jednym z uprawnień okulisty jest wystawianie recepty, na podstawie której optyk wykona dla Ciebie odpowiednie okulary. Optometrysta to natomiast specjalista w zakresie badania refrakcji i zaopatrywania w pomoce wzrokowe – okulary czy też soczewki kontaktowe. To właśnie optometrysta jest ekspertem w dziedzinie dopierania odpowiednich szkieł okularowych.

Zazwyczaj przed wizytą u optyka, który zajmuje się dobraniem nam odpowiednich oprawek, a następnie wykonaniem okularów zgodnie z zaleceniami na recepcie należy więc odwiedzić okulistę lub optometrysta.

Na szczęście wiele salonów optycznych, takich jak Salon optyczny Ewy Głuch w Końskich zatrudnia także okulistów oraz specjalistów posiadających uprawnienia optometryczne. Dzięki temu podczas jednej wizyty w salonie optycznym możesz zbadać wzrok oraz dobrać odpowiednie oprawki. Pozostaje więc jedynie zaczekać kilka dni na profesjonalne wykonanie okularów!

A co z „zerówkami”?

Okulary „zerówki”, czyli takie, których celem nie jest korekcja wady wzroku, również dostępne są w salonach optycznych i jedynie w takich miejscach powinniśmy dokonywać ich zakupu.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że okulary wykonane z niewłaściwego materiału mogą wpłynąć na pogorszenie wzroku – również u osób noszących okulary jako modny gadżet, nie w celach korekty wzroku.

Co więcej, w dobrym salonie optycznym możesz zlecić wykonanie okularów bez właściwości korekcyjnych, jednak posiadających szkieł z tzw. antyrefleksem, czyli specjalną warstwą, której zadaniem jest odbijanie światła. Sprawdzają się one szczególnie dobrze w przypadku osób pracujących na stanowiskach komputerowych, chroniąc oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania.

Okulary takie mogą więc stanowić modny dodatek, a zarazem niezbędną ochronę wzroku.

Opracowanie:
Końskie, Krakowska 15
tel. 41 372 54 39
Kategorie
Warto przeczytać
Jakie okulary do komputera wybrać?
Odczuwasz dokuczliwe pieczenie oczu i masz problemy z widzeniem? Masz wrażenie, że twój wzrok męczy się w czasie wielogodzinnej pracy przed monitorem? Koniecznie pomyśl o wizycie u okulisty i optyka i dobierz idealne...
Jak dbać o soczewki kontaktowe?
Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest bardzo ważna dla zdrowia naszych oczu. Nagromadzone na nich osady mogą bowiem stać się pożywką dla bakterii i zmniejszyć efektywność działania soczewki korekcyjnej....
Rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe nie są znane od wieków, aczkolwiek cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają nie tylko żyć pełną piersią i wykonywać wszelkie czynności dnia codziennego, ale też zerwać ze statusem „okularnika”. Z...
Znajdź optyków