Materiał Partnera
Okulary czy soczewki kontaktowe - co wybrać?

Okulary czy soczewki kontaktowe - co wybrać?

Wybór pomiędzy okularami korekcyjnymi a soczewkami kontaktowymi nie jest prosty. Decydującym kryterium powinny być nasze indywidualne potrzeby, które mogą uwzględniać wybór jednego z dostępnych rozwiązań lub zamienne korzystanie z obydwóch opcji w różnych sytuacjach. Bardzo ważne jest to, aby wybór pomiędzy soczewkami i okularami uwzględniał przede wszystkim stan zdrowia naszego wzroku.

 

Jakie zalety i wady mają okulary korekcyjne?

 

Nowoczesne okulary korekcyjne nie są już powodem do wstydu. Zaawansowane pod względem budowy szkła okularowe zostały znacząco „odchudzone”, więc nawet poważna wada wzroku nie wpływa na samoocenę. Co więcej, nie musimy już korzystać z kilku par okularów – szkła progresywne dopasowują się do nas, więc pozwalają na komfortowe widzenie w bliży, dali oraz na odległości pośrednie. To jedna, ale nie jedyna z zalet nowoczesnych okularów, bo oprócz wpływu na komfort widzenia i zdrowie oczu, są one także sposobem na wyróżnienie się z tłumu i podkreślenie własnego „ja”. Dobrze dobrane okulary spełniają podobną funkcję jak biżuteria, więc warto udać się do optyka i wybrać swój wzór oprawek, które będą zgodne z indywidualnym stylem oraz dopasować soczewki okularowe do wady wzroku. Okulary mają też wady, a jedną z nich są problemy, które powodują w przypadku osób prowadzących intensywny tryb życia. Okulary mogą utrudniać intensywne uprawianie sportu, jednak nie są powodem do rezygnacji z ruchu – wystarczy wybrać odpowiedni model, aby móc cieszyć się różnymi formami aktywności.

 

- Okulary stają się w ostatnich latach wyjątkowo modne. Noszą je zarówno osoby, które mają wady wzroku i są zmuszone do ich korygowania, jak i osoby, które chcą jedynie poprawić swój wygląd i dołączyć do grona modnych okularników. Z drugiej strony na popularności nie straciły soczewki, które są często noszone zamiennie z okularami – wyjaśnia ekspert z Zakładu Optycznego mgr inż. Łukasza Plata z Gdyni.
 

Jakie zalety i wady mają soczewki kontaktowe?

 

Soczewki kontaktowe przez dłuższy czas były dostępne jedynie dla wąskiej grupy osób. Obecnie są dostępne niemal dla każdego. Soczewki gwarantują wyjątkową ostrość widzenia, są wygodne i bardzo dobrze adaptują się do oka, a także można bez problemu uprawiać w nich sport. Prawidłowo założone, są niewyczuwalne i można z nic korzystać w każdej sytuacji. Wadą soczewek kontaktowych jest to, że stosowane przez dłuższy czas, jako jedyny sposób korekcji wad wzroku, mogą negatywnie wpływać na kondycję oczu i powodować ich nadmierne wysuszenie. Co więcej, noszenie soczewek wymaga przestrzegania pewnych zasad – trzeba je m.in. zdejmować na noc, a także regularnie czyścić.

 

Zarówno okulary, jak i soczewki mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają wady wzroku. Coraz częściej stosowane są zamiennie w zależności od indywidualnej potrzeb oraz okoliczności.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
Promieniowanie UV wpływa bardzo negatywnie na nasze oczy. Oczy dziecka narażone są na ich niekorzystne działanie w szczególny sposób. Dlatego już nawet kilkuletni maluch powinien nosić okulary przeciwsłoneczne. Takie...
Czy można pływać w soczewkach?
Jeżeli masz poważną wadę wzroku, wizyta na basenie może okazać się problematyczne. Należy stanąć przed wyborem – okulary czy soczewki? Okulary na basenie mogą przeszkadzać i być niewygodne. Z soczewkami często mamy...
Gabinet Optyczny Max-Q - Zadbaj o swój wzrok
Regularne badania wzroku są niezwykle ważne. Zwłaszcza teraz, kiedy tak często musimy obcować z ekranami komputerów i narażeni jesteśmy na olbrzymią liczbę bodźców wzrokowych. Często nie możemy się od nich uwolnić, ze...
Znajdź optyków