Materiał Partnera
Najczęściej występujące wady wzroku

Najczęściej występujące wady wzroku

Coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. Szacuje się, że nawet 25% dorosłych ma problemy z czytaniem, a połowa polskiej młodzieży ma wady wzroku. Liczba chorych dynamicznie rośnie, co wynika m.in. z popularności i rozwoju nowoczesnych technologii. Długie wpatrywanie się w ekrany komputerów i telefonów komórkowych przyczynia się do pogorszenia widzenia i wystąpienia schorzeń okulistycznych. Dowiedz się, które z nich występują najczęściej!

 

Najczęściej występująca na świecie wady wzroku – krótkowzroczność

Krótkowzroczność w większości przypadków jest uwarunkowana genetycznie, jednak może ona stanowić ona skutek zaniedbań. Choroba o podłożu genetycznym wynika z nieprawidłowej budowy oka. Jej wysoki stopień zaawansowania może przyczyniać się do poważnych zmian zwyrodnieniowo-zanikowych. Osoby dotknięte krótkowzrocznością nie widzą wyraźnie przedmiotów daleko położonych. Powinny one unikać dużego wysiłku fizycznego i aktywności, które wiążą się z ryzykiem urazów głowy.

 

Zbyt duże napięcie włókien mięśnia rzęskowego oka przyczynia się do powstania oraz rozwoju tej wady wzroku. Zjawisko to występuje przede wszystkim u dzieci, które zbyt długo korzystają ze smartfonów. Mięśnie oka są przeciążane, przez co z czasem, z tzw. krótkowzroczności pozornej, wada ta staje się problemem stałym. Pierwszym objawem jest tu mrużenie oczu, co ma umożliwić „złapanie” ostrości. Powoduje to kolejne problemy, ponieważ mięśnie oka pozostają w ciągłym przykurczu i wada ta pogłębia się.

 

Dalekowzroczność i astygmatyzm

Wśród wad wzroku, które można skorygować okularami zamówionymi np. w Salonie Optycznym w Gorzowie Wielkopolskim, jest również dalekowzroczność. Osoby nią dotknięte mają problem z wyraźnym widzeniem na krótkie odległości. To, co jest usytuowane daleko, jest dla nich na ogół dobrze widoczne. Objawami tego schorzenia mogą być również częste bóle głowy i gałek ocznych, a także podwójne widzenie. Warto wówczas poszukać pomocy u specjalistów, by zapobiec pogłębianiu się choroby – badanie wzroku to pierwszy krok ku rozwiązaniu problemu.

 

Astygmatyzm to wada wzroku, która wynika z wadliwej budowy rogówki bądź soczewki. Występuje ona w różnych postaciach, może towarzyszyć krótkowzroczności i nadwzroczności. Jest chorobą dziedziczną, na którą nie ma wpływu styl życia. Prawie połowa pacjentów ze zdiagnozowanym astygmatyzmem cierpi z powodu upośledzenie jakości widzenia i mniejszy komfort codziennego funkcjonowania. Problemem jest brak ostrości widzenia, bez względu na to, czy są blisko, czy daleko, a także krzywienie się i deformacja obrazu, słaby kontrast oraz zaburzenia poczucia przestrzeni.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak działają szkła progresywne?
Szkła progresywne to rozwiązanie cieszące się obecnie dużą popularnością. Ich specyfika polega na tym, że umożliwiają wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, a także na odległości pośrednie. Jak dokładnie...
Jak dobrać oprawki okularowe dla dziecka?
Wady wzroku dotykają nawet najmłodszych, dlatego tak ważne jest wykonywanie badań już od pierwszych lat życia pociechy. Jeśli okaże się, że powinna ona nosić okulary, nie pozostaje nic innego jak wybranie odpowiednich...
Oprawy okularowe dla dzieci. Co jest teraz w modzie?
Nie da się zaprzeczyć, że naturalny wygląd naszej twarzy, wraz z założeniem okularów ulega diametralnej przemianie, co rzecz jasna musi mieć swoje odniesienie w postrzeganiu samego siebie, a w szczególności w samoocenie...
Znajdź optyków