Materiał Partnera
Na czym polega perymetria?

Na czym polega perymetria?

Perymetria to badanie, które wykonuje się w celu sprawdzenia, czy w polu wzroku pacjenta nie ma żadnych ubytków. Tego typu badania okulistyczne należą do najważniejszych i najczęściej wykonywanych w trakcie wizyt w gabinetach okulistycznych. Perymetria jest wykorzystywana m.in. w diagnostyce jaskry. W naszym artykule dokładniej opisujemy, jakie mogą być wskazania do przeprowadzenia badania pola widzenia oraz na czym takie badanie dokładnie polega.

Jakie mogą być wskazania do przeprowadzenia badania pola widzenia?

Perymetria wykonywana jest w celu sprawdzenia przestrzeni widzianej bez poruszania gałką oczną. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania może być chęć sprawdzenia, czy u pacjenta nie ma obecnych żadnych ubytków w polu widzenia, co będzie świadczyło o tym, że siatkówka u pacjenta na całym swoim obszarze prawidłowo odbiera dochodzące wrażenia wzrokowe oraz że prawidłowo działają również nerw wzrokowy, oraz płaty potyliczne kory mózgowej. Najczęściej perymetria jest przeprowadzana w diagnostyce lub monitorowaniu przebiegu jaskry. Badanie to jednak może być też wykonywane w ocenie różnego typu chorób nerwu wzrokowego, chorób neurologicznych oraz chorób i schorzeń siatkówki.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, jednego z największych dystrybutorów urządzeń okulistycznych i optycznych w Polsce: Wskazań do przeprowadzenia badania pola widzenia, czyli perymetrii, może być bardzo dużo. Okuliści wykonują to badanie praktycznie u każdego pacjenta, który zgłasza się na wizytę kontrolną w gabinecie z powodu pogorszenia ostrości widzenia, z dużymi bólami głowy nieznanego pochodzenia oraz z nadciśnieniem tętniczym. Wskazaniem do wykonania badania są także niepokojące objawy, które polegają np. na niewyraźnym widzeniu tylko niektórych przedmiotów, które znajdują się przed nimi lub z boku pola widzenia.

Przygotowania do przeprowadzenia perymetrii

Perymetria to badanie, które wykonuje się u dorosłych pacjentów.  Badania pola widzenia raczej nie przeprowadza się u dzieci. Badanie ciężko jest również przeprowadzić u osób, które mają np. zaburzenia orientacji. Jest to bowiem badanie subiektywne, które wymaga od pacjenta skupienia i pełnej współpracy z lekarzem.  Samo badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania pacjenta. Warto jednak, żeby pacjent był przed nim odpowiednio wypoczęty, żeby mógł się dobrze skupić i w pełni współpracować z lekarzem. Standardowo badanie pola widzenia wykonuje się zaraz po przeprowadzeniu badania ostrości wzroku.

Przebieg badania pola widzenia

W trakcie badania pacjent przebywa w pozycji siedzącej. Badanie jest wykonywane z użyciem polomierza. Badanie jest w pełni bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent w trakcie badania patrzy jednym okiem na ekran monitora i sygnalizuje słownie lub za pomocą przycisku moment pojawienia się na ekranie świetlnego punktu. Momenty te są zaznaczane przez urządzenie na planszy i w ten sposób powstaje mapa pola widzenia dla każdego oka. Niedostrzeżenie przez pacjenta jakichś punktów świadczy o istnieniu ubytku w polu widzenia i może być wskazaniem do wykonania dalszych badań diagnostycznych w celu określenia dokładnych przyczyn tych ubytków.

Kategorie
Warto przeczytać
Zalety powłoki antyrefleksyjnej
Powłoka antyrefleksyjna dla szkieł okularowych to nie jest nowy pomysł. Została ona wynaleziona około 40 lat temu, ale popularność zyskuje ostatnio między innymi przez to, że jest to jedna z podstawowych metod ochrony...
Czy można pływać w soczewkach?
Jeżeli masz poważną wadę wzroku, wizyta na basenie może okazać się problematyczne. Należy stanąć przed wyborem – okulary czy soczewki? Okulary na basenie mogą przeszkadzać i być niewygodne. Z soczewkami często mamy...
Rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe nie są znane od wieków, aczkolwiek cieszą się ogromną popularnością. Pozwalają nie tylko żyć pełną piersią i wykonywać wszelkie czynności dnia codziennego, ale też zerwać ze statusem „okularnika”. Z...
Znajdź optyków