Materiał Partnera
Jakie są najczęstsze wady wzroku i w jaki sposób się je koryguje?

Jakie są najczęstsze wady wzroku i w jaki sposób się je koryguje?

Problemy ze wzrokiem są prawdziwą plagą w XXI wieku, gdyż coraz więcej osób skarży się na pogarszające widzenie lub inne dolegliwości związane z oczami. Żeby skutecznie korygować problem, ważne jest odpowiednio wczesne jego wykrycie i wdrożenie właściwego leczenia. Na czym polegają najczęściej spotykane wady wzroku, które powinny zmusić Cię do pierwszej wizyty u optyka?

Najczęstsze wady wzroku

W większości przypadków są diagnozowane trzy podstawowe wady, które niekiedy łączą się ze sobą. Zaliczamy do nich:

  1. Krótkowzroczność – powodem jej powstawania jest wydłużanie się gałki ocznej, w wyniku czego obraz zamiast na siatkówce jest ogniskowany przed nią. Osoby cierpiące na tę wadę zwykle doskonale widzą przedmioty położone blisko, natomiast te w oddali ulegają rozmazaniu. Do korekcji krótkowzroczności są stosowane szkła o minusowych wartościach. Wada ta ma tendencję do znacznego pogarszania się, szczególnie w okresie dojrzewania oraz ciąży.
  2. Dalekowzroczność – jest wadą dziedziczoną i pogarsza się z wiekiem. W przeciwieństwie do krótkowidzów, osoby cierpiące na tę wadę nie są w stanie wyraźnie dostrzec przedmiotów, które znajdują się w bardzo bliskim położeniu. Do jej korygowania używa się szkieł o wartościach dodatnich.
  3. Astygmatyzm – wada ta dotyczy niesymetryczności rogówki oka. Astygmatycy mają problem z wyraźnym widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka. Do jego korekcji używa się specjalnych szkieł cylindrycznych. Test na astygmatyzm można przeprowadzić samodzielnie, patrząc na dwa skrzyżowane palce, wyciągniętej przed siebie dłoni. Jeśli ostro jest widziany tylko jeden z nich, oznacza to, że powinieneś niezwłocznie udać się na wizytę do optyka, w celu szczegółowej analizy wady oraz dopasowania sposobu jej korygowania.

Czy masz alternatywę dla okularów?

Kiedy już zdecydujesz się na badanie u optyka, najpierw musisz wybrać salon. Warto udać się do najbardziej polecanego miejsca w Twoim mieście, np. dobrym gabinetem w Brzeszczach jest OPTYMED. Okulary są pierwszym zaleceniem, jakie wyda Ci optyk. Wiele osób jednak za nimi nie przepada i szuka innego rozwiązania. Najpopularniejszą alternatywą dla okularów są soczewki kontaktowe. Żeby móc je nosić konieczne jest wykonanie badań u okulisty, gdyż nie dla wszystkich będą one odpowiednie. Oprócz soczewek istnieje również możliwość laserowej korekcji, wieloma różnymi metodami. Jest to jednak bardzo kosztowy zabieg i za jedno oko zapłacisz nawet kilka tysięcy – w zależności od rodzaju wady oraz metody przeprowadzenia operacji. Laserowa korekcja wzroku nie zawsze jest trwała, dlatego nim wada się ustabilizuje, warto jednak wybrać okulary oraz soczewki kontaktowe.

Opracowanie:
Kategorie
Warto przeczytać
Czy można pływać w soczewkach?
Jeżeli masz poważną wadę wzroku, wizyta na basenie może okazać się problematyczne. Należy stanąć przed wyborem – okulary czy soczewki? Okulary na basenie mogą przeszkadzać i być niewygodne. Z soczewkami często mamy...
Jakie soczewki kontaktowe są najlepsze na lato?
Wybór soczewek kontaktowych na ciepłe dni nie powinien być przypadkowy. By trafić na najlepszy model, trzeba mieć na uwadze szereg czynników. Soczewki kontaktowe powinny chronić oczy przed szkodliwymi czynnikami. Lubisz...
Gabinet Optyczny Max-Q - Zadbaj o swój wzrok
Regularne badania wzroku są niezwykle ważne. Zwłaszcza teraz, kiedy tak często musimy obcować z ekranami komputerów i narażeni jesteśmy na olbrzymią liczbę bodźców wzrokowych. Często nie możemy się od nich uwolnić, ze...
Znajdź optyków