Jakie okulary do komputera wybrać?

Jakie okulary do komputera wybrać?

Odczuwasz dokuczliwe pieczenie oczu i masz problemy z widzeniem? Masz wrażenie, że twój wzrok męczy się w czasie wielogodzinnej pracy przed monitorem? Koniecznie pomyśl o wizycie u okulisty i optyka i dobierz idealne okulary do komputera. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie soczewki ochronne ze specjalną powłoką. Dowiedz się, czy warto zdecydować się na takie okulary i zadbaj o swój wzrok.

Jaki są objawy długiej pracy przy komputerze?

Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy związane z przemęczeniem wzroku:

  • zaburzenia widzenia
  • uczucie suchości oka
  • bóle głowy
  • bóle pleców i szyi
  • ogólne zmęczenie

Gdy długo pracujemy przy komputerze, wpatrujemy się w ekran monitora i zapominamy o odruchowym mruganiu niezbędnym do nawilżania oka. Z czasem zaczynamy odczuwać pieczenie, a wzrok zaczyna się męczyć. Rozwiązaniem może być nawilżanie pomieszczenia, w którym pracujemy oraz stosowanie kropli do oczu. Niestety zwykle przynosi to ulgę tylko na krótki czas.

Okuliści zalecają, by osoby, które noszą soczewki kontaktowe na co dzień, powinny w domu zakładać okulary. Do pracy przy komputerze optycy rekomendują jednodniowe soczewki z nowoczesnych materiałów. Najlepszym pomysłem jest jednak zakup okularów przeznaczonych do pracy na komputerze, które zwiększają komfort widzenia.

Jakie okulary do komputera kupić?

Wraz z wiekiem wzrok się pogarsza, a oczy jeszcze szybciej się męczą. Okulary do czytania i komputera jednocześnie nie wystarczą, dlatego warto pomyśleć o dodatkowej ochronie oczu w postaci okularów ze specjalnymi szkłami jednoogniskowymi, które pomogą wyraźnie widzieć obraz na ekranie podczas wielogodzinnej pracy.

Pracując na komputerze, musisz w międzyczasie czytać dokumenty w formie papierowej, przeglądać ważne arkusze czy sprawdzać telefon? W dodatku chcesz bez problemu wyjaśnić istotne kwestie z kolegą siedzącym obok przy biurku? Jeśli cenisz komfortowe rozwiązania, zdecydowanie pomyśl o okularach wieloogniskowych, które pozwalają na wyraźne i ostre widzenie pod różnymi kątami i na różne odległości. Takie okulary wieloogniskowe, czyli progresywne, pozwalają dobrze widzieć zarówno bliskie, jak i dalsze przedmioty.

Równie istotna w okularach do komputera jest dodatkowa powłoka, czyli powłoka antyrefleksyjna. Okulary antyrefleksyjne do komputera pozwalają zmniejszyć męczące dla oka odblaski pojawiające się na monitorze komputera. Wiele profesjonalnych salonów optycznych oferuje również soczewki z powłoką antyelektrostatyczną, które nie tylko zapobiegają elektryzowaniu się i chronią przed nadmiernym osiadaniem kurzu, ale także zabezpieczają przed promieniowaniem elektromagnetycznym

Jak dobrać odpowiednie okulary do komputera?

Każde okulary należy dobrać u profesjonalnego optyka, który przeprowadzi badanie ostrości wzroku, ustali wadę i wycentruje soczewki. Centrowanie polega m.in. na dokładnym określeniu rozstawu oczu i wysokości źrenic. Niezbędny będzie pomiar wszystkich parametrów i dopasowanie soczewek do oprawy okularów. Źle dobrane okulary ochronne do komputera nie tylko utrudnią pracę przy monitorze, ale także sprawią, że wzrok będzie męczył się jeszcze szybciej, a nawet mogą pojawić się bóle głowy. Wadę wzroku należy regularnie badać u okulisty, dlatego przynajmniej raz w roku odwiedzaj swojego lekarza.

Czy warto mieć okulary do komputera?

Tak, warto, ponieważ oczy w ciągu wielogodzinnej pracy są narażone na przemęczenie. Możesz tego uniknąć, wybierając profesjonalne okulary do komputera u optyka. Optymalną pracę zapewniają zarówno właściwa pozycja przy biurku, odpowiednie oświetlenie, prawidłowe ustawienie monitora, jak i dobrze dobrane okulary ochronne. Poza tym oczy wymagają specjalnej pielęgnacji, więc koniecznie zadbaj o właściwą dietę. Dodatkowo możesz wspomóc się suplementami diety z dodatkiem luteiny, witamin A i C oraz minerałów. Niezbędne mogą okazać się też specjalistyczne krople nawilżające do oczu.

Kategorie
Warto przeczytać
Okulary – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Poprawa widzenia w przypadku posiadania wady wzroku jest niezwykle istotna. Jednym z narzędzi wykorzystywanym do zredukowania m.in. nadwzroczności czy krótkowzroczności są okulary. Muszą być one jednak idealnie...
Jak dbać o soczewki kontaktowe?
Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest bardzo ważna dla zdrowia naszych oczu. Nagromadzone na nich osady mogą bowiem stać się pożywką dla bakterii i zmniejszyć efektywność działania soczewki korekcyjnej....
Choroby oczu u osób starszych. Jak dobrać okulary?
Z wiekiem w naszym ciele zachodzą zmiany, które mogą pogorszyć jakość widzenia. Do degradacji wzroku przyczyniają się zarówno naturalne czynniki, jak i długoletnie zaniedbania – czytanie przy słabym oświetleniu, czy...
Znajdź optyków