Jakie mogą być zaburzenia widzenia?

Jakie mogą być zaburzenia widzenia?

Zaburzenia widzenia nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale przed wszystkim świadczą o rozwijającej się chorobie. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny postępujących kłopotów ze wzrokiem. Poznaj najczęściej spotykane choroby oczu i przeczytaj, jakie objawy powinny cię zaniepokoić. Dowiedz się, o jakich innych schorzeniach mogą świadczyć nagłe zaburzenia widzenia.

Co powoduje zaburzenia widzenia?

Powodem zaburzeń wzroku mogą być przyczyny okulistyczne, do których zaliczają się wady refrakcji. Są to krótkowzroczność, dalekowzroczność, a także astygmatyzm. Dalekowzroczność, czyli inaczej nadwzroczność, polega na tym, że promienie, które wpadają do gałki ocznej, skupiają się za siatkówką, co jest wynikiem zbyt krótkiej osi gałki ocznej. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku krótkowzroczności, gdy promienie świetlne ogniskują przed siatkówką.  

Z kolei w zaburzeniu określanym jako astygmatyzm promienie świetlne skupiają się w dwóch innych miejscach, co powoduje zniekształcenie obrazu, a także niewyraźne widzenie. Przyczyną może być nieprawidłowa krzywizna rogówki. W leczeniu tych wad niezbędna jest wizyta u dobrego okulisty, który dobierze odpowiednie okulary, a także soczewki. Czasami niezbędne jest nawet przeprowadzenie operacji.

Innym powodem zaburzeń widzenia mogą być przyczyny neurologiczne, np. zapalenie nerwu wzrokowego spowodowane różnymi czynnikami. Powodów zapalenia, zarówno śródgałkowego, jak i pozagałkowego, jest wiele – od infekcji wirusowej, po zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zatok przynosowych. Kolejną przyczyną neurologiczną może być obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

W wyniku ucisku, zwyrodnienia lub stanu zapalnego może dojść do zaniku nerwu wzrokowego. Wówczas dochodzi do pogorszenia ostrości widzenia i rozróżniania barw. Inną przyczyną mogą być neuropatie albo nowotwory nerwu wzrokowego, którym towarzyszą zaburzenia widzenia.

Przyczyną kłopotów ze wzrokiem może być także obecność ciała obcego w oku, a także niebezpieczne urazy i mechaniczne uszkodzenia. Tego typu sytuacje zwykle wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem specjalistą.

Jakie choroby są związane z zaburzeniami widzenia?

Zaćma – jedną z często występujących chorób związanych z zaburzeniami wzroku jest zaćma, która charakteryzuje się kłopotami z ostrym widzeniem szczególnie w jasnym świetle. Widzenie u osób dotkniętych zaćmą jest lepsze w pochmurne dni.   

Zapalenie tęczówki – związane jest z nadwrażliwością na światło i zaczerwienieniem oka, a także uporczywym bólem głowy.

Zapalenie siatkówki – ból i zaczerwienienie oka, a przede wszystkim nieprawidłowości w siatkówce mogą świadczyć o tym zapaleniu.

Odwarstwienie siatkówki – pojawienie się kropek, muszek, błysków czy wrażenie widzenia jak przez mgłę mogą zwiastować odwarstwienie siatkówki. Niezbędna jest pilna pomoc okulisty.

Jaskra – światłowstręt, łzawienie to pierwsze objawy schorzenia, natomiast ostry atak jaskry charakteryzuje się pojawieniem nudności i silnego bólu oka i głowy. Wówczas potrzebna jest szybka pomoc lekarza.

Co może oznaczać zaburzenie widzenia?

Problemy ze wzrokiem nie muszą świadczyć wyłącznie o chorobach związanych bezpośrednio z narządem wzroku. Czasami może się okazać, że są symptomem innych nieprawidłowości. Pojawienie się w polu widzenia ciemnych plamek czy rozbłysków, a także podwójne widzenie i wytrzeszcz oczu mogą świadczyć o nadczynności tarczycy. Gdy dochodzi do zaburzeń widzenia jedynie po jednej stronie, może to świadczyć o udarze lub guzach przysadki mózgowej.

Kategorie
Warto przeczytać
Optyk-Okulista Sebastian Krawczyk radzi: jak dobrać soczewki do swoich potrzeb i stylu życia?
Soczewki kontaktowe to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą, aby wada wzroku definiowała jakość ich życia. Co ciekawe, noszenie szkieł kontaktowych może być zalecane z medycznego punktu widzenia, np. w dużych...
Czym jest prezbiopia? Problemy ze wzrokiem po czterdziestce
Osoby, które ukończyły 40 lat, są narażone na kłopoty z widzeniem, co utrudnia codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie pracy zawodowej. Prezbiopia dotyka niepostrzeżenie, więc często bagatelizujemy pierwsze objawy....
Jaskra – leczenie farmakologiczne czy laserowe
Jaskra jest przewlekłym schorzeniem, które charakteryzuje się zmianami w warstwie włókien nerwowych siatkówki RNFL, warstwie komórek zwojowych GCL i w tarczy nerwu wzrokowego ONH. W przypadku jej wystąpienia z czasem...
Znajdź optyków