Jak zadbać o oczy latem?

Jak zadbać o oczy latem?

Lato to czas odpoczynku i dobrej zabawy. Należy jednak pamiętać, żeby odpowiednio chronić się przed szkodliwymi działaniami promieni UV. Oczy są bardzo delikatne i potrzebują szczególnej opieki. Przeczytaj, jaka ochrona dla oczu jest najlepsza. Sprawdź, jak dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne i czym może grozić długotrwała ekspozycja oczu na intensywne światło słoneczne.

Dlaczego ochrona oczu przed słońcem jest ważna?

Działanie promieni słonecznych może mieć bardzo negatywne konsekwencje na nasze oczy. Promienie ultrafioletowe potrafią wysuszyć gałkę oczną. Należy pamiętać, że płyn tworzy na oku ochronną powłokę. Zabezpiecza nas ona przed bakteriami, wirusami i grzybami. Oczyszcza z ciał obcych oraz umożliwia dostarczenie do rogówki zarówno tlenu, jak i  substancji odżywczych.

Ekspozycja na słońce drażni tkankę oka. W konsekwencji zaburza jego pracę. Jeżeli jesteśmy na słońcu i białka naszych oczu stają się zaczerwienione, a do tego dochodzi pieczenie oraz swędzenie, warto usunąć się w cień. Takie działanie powinno pomóc. 

Jeżeli zignorujemy pierwsze objawy, możemy doprowadzić do zespołu suchego oka – jest to dolegliwość przewlekła i bardzo niekomfortowa. Nasze oko nie jest w stanie wydzielać odpowiedniej ilości płynów.

Kiedy odczuwamy światłowstręt, nasze widzenie ulega pogorszeniu i towarzyszy nam uczucie piasku w oku, są to bardzo niepokojące objawy, które mogą sygnalizować stan zapalny rogówki.

Czym nawilżać oczy?

Odpowiednie nawilżenie gałki ocznej jest zatem bardzo istotne. Letni czas powinien łączyć się ze wzmożoną ochroną oka. Przesuszenia spowodowane są nie tylko światłem słonecznym. Klimatyzacja w biurach także przyczynia się do suchości oka.

Jeżeli chcemy użyć środka, który profilaktycznie nawilży oko, idealne będą krople żelowe. Regularnie nawilżane oko nie będzie narażone na przesuszenia. Warto mieć przy sobie krople z płynem fizjologicznym, który imituje łzy. Możemy ich używać co parę godzin.

Dobór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych

Dobre okulary przeciwsłoneczne to podstawa. Pierwsza zasada, jaką powinniśmy się kierować to odpowiednie filtry UV. Filtr UV 400 pochłania sto procent promieniowania słonecznego. Okulary należy kupować w salonie optycznym – wtedy dopiero mamy gwarancję najlepszej ochrony. Okulary przeciwsłoneczne, które nie mają odpowiedniego filtra, szkodzą – ciemne soczewki powodują, że źrenice rozszerzają się oraz absorbują światło. Jeżeli nie towarzyszy temu odpowiednia ochrona, oko ulega uszkodzeniu.

Warto zainwestować w okulary, które mają specjalną powłokę utwardzającą. Zwiększa ona odporność szkła na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne – szczególnie jeżeli soczewki wykonane są z plastiku. Okulary z szerokimi zausznikami pomogą ograniczyć dopływ promieni słonecznych do oka po bokach, dzięki czemu zyskamy lepszą ochronę.

Pamiętajmy, że soczewka ludzkiego oka nie ma zdolności do regeneracji. Dlatego nasze działania mogą mieć duże konsekwencje w przyszłości. Dbajmy o swój wzrok.

Co stanowi świetną ochronę dla oczu?

Jeżeli zadbamy o odpowiednie nawilżenie i kupimy dobre okulary przeciwsłoneczne, możemy także chronić oczy, zakładając czapkę z daszkiem. Proste sposoby często bywają najlepsze. Czapka rzuca cień na twarz, dzięki czemu zyskujemy ochronę przed ostrym światłem.

Przed szkodliwymi promieniami możemy chronić się na różne sposoby. Im więcej sposobów wdrożymy w życie, tym większa pewność, że nasz wzrok jest bezpieczny. Podczas letnich dni pamiętajmy, aby odpowiednio dbać o siebie i swoje dzieci. 

Kategorie
Warto przeczytać
Z jakich usług skorzystasz u optyka?
Z usług optyka codziennie korzysta miliony Polaków. Jego zadaniem jest odpowiedni dobór okularów i soczewek kontaktowych. Może on również wykonać komputerowe badanie wzroku i doradzić nam w kwestiach dotyczących dbania...
Jak dbać o soczewki kontaktowe?
Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest bardzo ważna dla zdrowia naszych oczu. Nagromadzone na nich osady mogą bowiem stać się pożywką dla bakterii i zmniejszyć efektywność działania soczewki korekcyjnej....
Czy można pływać w soczewkach?
Jeżeli masz poważną wadę wzroku, wizyta na basenie może okazać się problematyczne. Należy stanąć przed wyborem – okulary czy soczewki? Okulary na basenie mogą przeszkadzać i być niewygodne. Z soczewkami często mamy...
Znajdź optyków