Materiał Partnera
Jak działają soczewki progresywne?

Jak działają soczewki progresywne?

Przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy obserwować pogarszanie się naszego wzroku. Nie ma konkretnej granicy wieku, który możemy wskazać, jako cezurę, po której przekroczeniu należy badać swoje oczy i podjąć decyzję o noszeniu okularów. Na pewno po czterdziestym roku życia trzeba zwrócić szczególną uwagę na wzrok i sprawdzać go przynajmniej co dwa lata. Obecnie dużą popularnością cieszą się soczewki progresywne, które umożliwiają ostre widzenie przedmiotów znajdujących się zarówno w małej, jak i dużej odległości. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat działania tych soczewek, ich doboru oraz korzyści, które płyną z ich stosowania.

Co cechuje progresywne szkła kontaktowe?

Soczewki progresywne przeznaczone są dla osób cierpiących na zaburzenia akomodacji, również zaburzenia akomodacji związane z wiekiem, tzw. presbiopię - starczowzroczność. Rozwiązaniem tego problemu może być noszenie  dwóch różnych par okularów lub jednej pary z soczewkami progresywnymi.

Soczewki progresywne są podzielone na obszary - górna część umożliwia wyraźne widzenie w dal, dolna – bliży, a łącząca je strefa progresji ułatwia patrzenie na średnie dystanse. Dzięki temu soczewki progresywne niwelują trudności z dostosowaniem ostrości wzroku na obiektach położonych na różnych odległościach, bez konieczności "żonglowania'' okularami.

Jak prawidłowo dobrać soczewki progresywne?

Dobór soczewek progresywnych wymaga konsultacji z okulistą lub optometrystą, który precyzyjnie określi, jaką moc powinny mieć poszczególne obszary, aby widzenie było wyraźne.

Jak podkreśla specjalista z salonu optycznego Krzystof Ćwik: Ważnym parametrem  szkieł kontaktowych jest addycja, czyli różnica w dioptriach między dalą a bliżą. Ważne, aby addycję odpowiednio przeliczyć.

Należy mieć na uwadze, że soczewki progresywne wymagają adaptacji, która może trwać kilka minut lub nawet kilka dni/ tygodni. Dlatego warto wykonać soczewki progresywne u doświadczonego specjalisty, renomowanej firmy, gdyż wszystkie czynniki mogą mieć wpływ na komfort użytkowania. Zawsze przed zakupem soczewek progresywnych należy skonsultować wadę wzroku z lekarzem okulistą lub optometrystą, gdyż wartość na recepcie do dali i do czytania może różnić się, jeśli jesteśmy badani konkretnie pod kątem soczewek progresywnych.

Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega badanie wzroku u optyka?
Jeszcze do niedawna wizytę u optyka należało poprzedzić odwiedzinami u okulisty, który przeprowadzał serię badań i wypisywał receptę na odpowiednie okulary. Jednak dzisiaj coraz częściej niezbędne badania możemy wykonać...
Jak wybrać okulary, które skutecznie ochronią nasze oczy przed słońcem?
Okulary przeciwsłoneczne to modny dodatek do każdej letniej stylizacji. Przy ich zakupie nie powinniśmy jednak zwracać uwagi tylko na wygląd. Odpowiednio dobrane okulary ochronią nas przed szkodliwym promieniowaniem,...
Różnice między optykiem a optometrystą
Wiele osób odkłada wizytę u okulisty do czasu, kiedy pojawiają się problemy ze wzrokiem – zwłaszcza, gdy nagle dochodzi do utraty ostrości widzenia lub pogarsza się krótkowzroczność albo dalekowzroczność. Otóż okazuje...
Znajdź optyków