Artykuł sponsorowany
Jak działają soczewki progresywne?

Jak działają soczewki progresywne?

Przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy obserwować pogarszanie się naszego wzroku. Nie ma konkretnej granicy wieku, który możemy wskazać, jako cezurę, po której przekroczeniu należy badać swoje oczy i podjąć decyzję o noszeniu okularów. Na pewno po czterdziestym roku życia trzeba zwrócić szczególną uwagę na wzrok i sprawdzać go przynajmniej co dwa lata. Obecnie dużą popularnością cieszą się soczewki progresywne, które umożliwiają ostre widzenie przedmiotów znajdujących się zarówno w małej, jak i dużej odległości. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat działania tych soczewek, ich doboru oraz korzyści, które płyną z ich stosowania.

Co cechuje progresywne szkła kontaktowe?

Soczewki progresywne przeznaczone są dla osób cierpiących na zaburzenia akomodacji, również zaburzenia akomodacji związane z wiekiem, tzw. presbiopię - starczowzroczność. Rozwiązaniem tego problemu może być noszenie  dwóch różnych par okularów lub jednej pary z soczewkami progresywnymi.

Soczewki progresywne są podzielone na obszary - górna część umożliwia wyraźne widzenie w dal, dolna – bliży, a łącząca je strefa progresji ułatwia patrzenie na średnie dystanse. Dzięki temu soczewki progresywne niwelują trudności z dostosowaniem ostrości wzroku na obiektach położonych na różnych odległościach, bez konieczności "żonglowania'' okularami.

Jak prawidłowo dobrać soczewki progresywne?

Dobór soczewek progresywnych wymaga konsultacji z okulistą lub optometrystą, który precyzyjnie określi, jaką moc powinny mieć poszczególne obszary, aby widzenie było wyraźne.

Jak podkreśla specjalista z salonu optycznego Krzystof Ćwik: Ważnym parametrem  szkieł kontaktowych jest addycja, czyli różnica w dioptriach między dalą a bliżą. Ważne, aby addycję odpowiednio przeliczyć.

Należy mieć na uwadze, że soczewki progresywne wymagają adaptacji, która może trwać kilka minut lub nawet kilka dni/ tygodni. Dlatego warto wykonać soczewki progresywne u doświadczonego specjalisty, renomowanej firmy, gdyż wszystkie czynniki mogą mieć wpływ na komfort użytkowania. Zawsze przed zakupem soczewek progresywnych należy skonsultować wadę wzroku z lekarzem okulistą lub optometrystą, gdyż wartość na recepcie do dali i do czytania może różnić się, jeśli jesteśmy badani konkretnie pod kątem soczewek progresywnych.

Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega badanie astygmatyzmu?
Astygmatyzm to często występujący problem ze wzrokiem, który może prowadzić do rozmytego widzenia. Jest to spowodowane nieregularnym kształtem rogówki lub soczewki oka, co wpływa na sposób, w jaki oko rozprasza światło....
Na czym polega perymetria?
Perymetria to badanie, które wykonuje się w celu sprawdzenia, czy w polu wzroku pacjenta nie ma żadnych ubytków. Tego typu badania okulistyczne należą do najważniejszych i najczęściej wykonywanych w trakcie wizyt w...
W jaki sposób działają szkła progresywne?
Wzrok to jedna z najważniejszych zdolności wykorzystywana przez człowieka. Dzięki niemu jesteśmy w stanie reagować na bodźce zewnętrzne. Tym bardziej ważne jest jego systematyczne badanie, tak aby wszelkie wady i...
Znajdź optyków
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas