Jak dobrać oprawki okularów?

Jak dobrać oprawki okularów?

Marzysz o oprawkach, w których będziesz wyglądać idealnie? Dobór odpowiednich opraw nie jest łatwy. Dobrze dopasowane okulary powinny podkreślać zalety i ukryć mankamenty. Zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze oprawki? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę w czasie wizyty u optyka. Skorzystaj z poradnika i wybierz okulary dopasowane do twojego wyglądu i charakteru.

Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?

Dobór odpowiednich oprawek wcale nie jest prosty. Masz na oku modne oprawki okularowe, jednak nie wiesz, czy do ciebie pasują? Zastanawiasz się, czym kierować się w wyborze idealnych oprawek? Zanim udasz się do optyka, sprawdź pomocne wskazówki i najważniejsze zasady doboru okularów.

Przede wszystkim właściwie dobrane oprawki powinny kontrastować z kształtem twarzy i być odpowiedniego rozmiaru. Jeśli masz drobną twarz, nie wybieraj szerokich oprawek. I na odwrót, do pełnej buzi nie pasują drobne i delikatne oprawki.

Twarz kwadratowa

Jeśli masz wyraźne zarysowaną żuchwę, podobną szerokość czoła i podbródka, szukaj oprawek, które wysmuklą ostre rysy twojej twarzy. Sprawdzą się tu szerokie i lekko zaokrąglone oprawki. Najlepsze będą okrągłe lub owalne kształty. Możesz wybrać modne modele typu Aviator lub o kocim kształcie.

Twarz pociągła

Czyli inaczej określana jako twarz podłużna. By wizualnie skrócić odległość między czołem a podbródkiem, warto zdecydować się na oprawki szerokie i owalne. 

Twarz okrągła

Jeśli masz pełną twarz, musisz zadbać o wysmuklenie rysów. Lepiej postaw na proste kształty. Idealne będą okulary o kwadratowym lub prostokątnym kształcie z szerokimi zausznikami. Unikaj okrągłych oprawek, które podkreślą krągłości.

Twarz trójkątna

Masz szerokie czoło, ale wąski i wystający podbródek? Idealne dla ciebie będą oprawki do okularów owalne i szeroko rozstawione.

Twarz owalna

Osoby o owalnej twarzy nie muszą się martwić o ukrywanie mankamentów, bo praktycznie wszystkie kształty oprawek będą dobrze wyglądać. Jeśli masz owalną buzię, kieruj się swoim gustem i trendami.

Jak dopasować oprawki do wyglądu i charakteru?

Odpowiednio dobrane oprawki powinny być przede wszystkim dopasowane do twarzy, jednak warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Poza kształtem ważne są też kolor oprawek i szkieł, które warto dopasować do karnacji, włosów i stylu ubierania.

Kolor warto dobierać na zasadzie kontrastu – brunetki o ciemnej karnacji dobrze będą wyglądać w jasnych oprawkach, pasują im również odcienie czerwieni. Dla blondynek polecane są ciemniejsze oprawki lub złote. Rudowłosym pasują odcienie zieleni, złota i miedzi.

A co z twoim charakterem? Jeśli lubisz się wyróżniać, wybierz kolorowe modele w nietypowych kształtach lub modne oprawki. Nie lubisz ekstrawagancji? Idealne będą klasyczne oprawki lub delikatne szkła bezramkowe.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W dobrze dopasowanych oprawkach musisz czuć się wygodnie. Najlepiej, gdy od razu masz wrażenie, że nie masz nic na nosie. Wiesz, już jak dopasować oprawki do kształtu twarzy, karnacji i charakteru? Przekonaj się, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, gdy wybierasz się po okulary do optyka.

Przede wszystkim zwróć uwagę na szerokość oprawek. Dobrze dobrane oprawki nie powinny uciskać skroni, ani odstawać, o czym powinien wiedzieć każdy optyk. Oprawki nie mogą być ani za duże, ani za małe.

Istotne jest również to, jak oprawki „układają się” na naszej twarzy. Źle dobrana oprawka będzie wystawać ponad linię brwi i opierać się o policzki. Sprawi to, że w czasie uśmiechania, okulary będą się lekko unosić lub uwierać.

Weź też pod uwagę grubość soczewek, które nie we wszystkich rodzajach oprawek będą wyglądać estetycznie. W tym przypadku warto zdecydować się na grube oprawki okularów i szerokie zauszniki, które ukryją masywne szkła.

Wybrane oprawki wydają się idealne, pasują do twojej twarzy, a w dodatku są modne, jednak po założeniu gotowych okularów odczuwasz dyskomfort? Jeśli okulary zsuwają się, uciskają lub przekrzywiają, nie ma powodów do zmartwień. Profesjonalny optyk powinien dopasować je do kształtu głowy.

Kategorie
Warto przeczytać
Jakie mogą być zaburzenia widzenia?
Zaburzenia widzenia nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale przed wszystkim świadczą o rozwijającej się chorobie. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny postępujących kłopotów ze wzrokiem. Poznaj najczęściej...
Sprawdź, jakie wady wzroku mogą grozić twojemu dziecku
Dziecko nie powie, że ma wadę wzroku, ponieważ nie wie, jak powinno widzieć. Dlatego ważne jest, żeby obserwować malucha i prawidłowo interpretować jego zachowania i przyzwyczajenia, które mogą świadczyć o problemie ze...
Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
Promieniowanie UV wpływa bardzo negatywnie na nasze oczy. Oczy dziecka narażone są na ich niekorzystne działanie w szczególny sposób. Dlatego już nawet kilkuletni maluch powinien nosić okulary przeciwsłoneczne. Takie...
Znajdź optyków