Materiał Partnera
Szukasz działki pod budowę domu? Zadbaj o profesjonalne badanie gruntu!

Szukasz działki pod budowę domu? Zadbaj o profesjonalne badanie gruntu!

Choć obowiązujące prawo budowlane nie nakłada na inwestora bezpośredniego obowiązku przeprowadzenia badania gruntu, nie jest to sprawa, na pominięciu której, powinno się szukać oszczędności. Zaniedbanie tego procesu może przyczynić się do powstania wielu problemów, z którymi będzie bardzo trudno sobie poradzić, gdy konstrukcja zostanie postawiona. Co warto wiedzieć o badaniach geologicznych oraz na co konkretnie zwrócić uwagę?

Niestabilny grunt – do czego może się przyczynić?

W momencie, w którym nie wykona się podstawowych badań gruntu, trzeba liczyć się z dość poważnym ryzykiem. W skrajnych sytuacjach może się okazać, iż niestabilność geologiczna może mieć wpływ na budynek. O czym konkretnie mowa? Osiadanie gruntu w zdecydowanej większości przypadków odpowiada za uszkodzenia fundamentów. Przyczynia się do ich osłabienia, co ma oczywiście ogromny wpływ na stabilność budynku. Problemy z fundamentami, choć niewidoczne same w sobie, najczęściej ukazują się w formie mało przyjemnych dla oka pęknięć. W tym miejscu należy wspomnieć, iż próba usunięcia tego typu uszkodzeń ma jedynie charakter doraźny. Trzeba liczyć się z tym, iż pęknięcie z czasem pojawią się znowu. Niestety uszkodzenia fundamentów w domu jednorodzinnym często mają charakter lawinowy.

Zapadające się fundamenty mają wpływ na ściany, ściany na stropy, a stropy na konstrukcję dachową. Uszkodzenia tego typu są nieodwracalne. Aby niepotrzebnie nie narażać się na tak znaczne niebezpieczeństwo, warto zlecić prace, związane z badaniem gruntu najbardziej rekomendowanym wykonawcom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Geo-Bud, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej zdążyła wyrobić sobie opinię jednej z najrzetelniejszych w skali całego regionu. W jaki konkretnie sposób działają firmy geologiczne?

Badanie geologiczne – co warto wiedzieć?

Badanie geologiczne zasadniczo można podzielić na dwie kategorie. Na te prowadzone w terenie, jak i te, które wykonuje się już w laboratorium. W terenie geolodzy zajmują się przede wszystkim wierceniem, sondowaniem oraz pobieraniem próbek z poszczególnych miejsc na działce. Zebrane próbki dotyczą zarówno samego gruntu, jak i wód gruntowych. W razie zaistnienia takiej konieczności fachowcy zajmą się także pomiarem zwierciadła wody gruntowej. W laboratorium zaś wykonuje się prace związane z oznaczeniem parametrów geotechnicznych gruntu, czyli stopnia plastyczności, wskaźnika zagęszczenia oraz składu chemicznego wód gruntowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich agresywności w stosunku do betonu.

Całość procesu kończy się oczywiście wystawieniem stosownej dokumentacji geologicznej. Inwestorzy mogą liczyć na szczegółowe informacje, dotyczące gruntu w najbliższym otoczeniu działki, wskazanie tego, które grunty są nośne, a które nie oraz na informację o głębokości występowania wód gruntowych.

Opracowanie:
Kategorie
Warto przeczytać
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Właśnie kupiłeś działkę i chcesz rozpocząć budowę domu? Musisz koniecznie uzyskać pozwolenie na budowę. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane, by uzyskać zgodę. Dowiedz się, kto wydaje pozwolenie na budowę, jak długo...
Mapy geodezyjne – co warto wiedzieć przed ich zamówieniem?
Mapy geodezyjne są niezbędnym dokumentem podczas dopełniania formalności związanych z budową domu lub innego obiektu. Zlecenie wykonania takiej mapy geodecie wiąże się z koniecznością posiadania wiedzy, jaka mapa jest...
W jakim celu sporządza się mapy numeryczne
Mapę numeryczną właściwie równie dobrze można by nazwać mapą cyfrową – i to samo w sobie wiele wyjaśnia. Jako rodzaj zapisu kartograficznego pojawiła się ona wraz z rozwojem technologii informatycznych, rewolucjonizując...
Znajdź geodetów