Materiał Partnera
Skanowanie 3D w pracach geodezyjnych

Skanowanie 3D w pracach geodezyjnych

Współczesna geodezja coraz częściej sięga po nowoczesne technologie cyfrowe dające bogate możliwości projektowania, inwentaryzacji i planowania przestrzeni. Przykładem tego typu usług stanowiących alternatywę dla tradycyjnych metod pomiarowych jest skanowanie laserowe 3D. Na czym dokładnie polega ta technologia i w jakich dziedzinach znajduje zastosowanie?

Na czym polega skanowanie 3D?

Skanowanie 3D należy do nowoczesnych technik pomiarowych. Metoda ta polega na użyciu specjalnego skanera, który mierzy współrzędne danego obiektu i zapisuje je, przypisując im konkretne kolory.

Stworzony na tej podstawie obraz ma postać tzw. chmury punktów, czyli gęstego skupiska ogromnej ilości danych przestrzennych z możliwością skalowania i dokonywania pomiarów, a przede wszystkim przetwarzania informacji w postaci modeli trójwymiarowych lub przekrojów poprzecznych. - Tłumaczy specjalista reprezentujący firmę Format świadczącą usługi geodezyjne. - Dzięki temu można szybko, bezpiecznie, a przede wszystkim z ogromną dokładnością obrazować faktyczny stan istniejących budynków i innych obiektów z uwzględnieniem nie tylko ich kształtów i wymiarów, ale też np. kolorów i detali.

Warto przy tym zaznaczyć, że dane w postaci chmury punktów można odczytywać przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, np. z wykorzystaniem środowiska CAD, dzięki czemu skanowanie laserowe znajduje zastosowanie w szeroko pojętym projektowaniu i architekturze.

Zastosowanie skanowania 3D w geodezji

Możliwość szybkiego i precyzyjnego uzyskania szczegółowych danych dotyczących danego obiektu sprawia, że skaning laserowy znajduje zastosowanie w następujących branżach:

  • Przemysł – skanowanie 3D to ważne narzędzie służące do projektowania maszyn, linii produkcyjnych i innych elementów wykorzystywanych w procesie przemysłowym, zwłaszcza w przebiegu modernizacji zakładów. Pozwala ono również kontrolować przebieg realizowanych prac.
  • Projektowanie – możliwość uzyskania chmury punktów i zdjęć 360 pozwala na dokonywanie pomiarów bez konieczności pracy w terenie.
  • Architektura – skaning laserowy służy do inwentaryzacji budynków. Ze względu na bezpieczeństwo tej metody, chętnie wykorzystuje się ją w przypadku obiektów zabytkowych, również w dziedzinie archeologii.
  • Górnictwo – rola skanowania 3D w przemyśle wydobywczym polega na tworzeniu modeli umożliwiających inwentaryzację oraz pomiary mas ziemnych, zwałowisk i wyrobisk.

Oprócz tego skanowanie laserowe znajduje zastosowanie w modelowaniu informacji o budynku, a także w szeroko pojętej inżynierii. Jak zatem się okazuje, rola nowoczesnych technologii w geodezji jest niebagatelna.

Kategorie
Warto przeczytać
Niezbędna pomoc geodety przy budowie domu
Skonstruowanie solidnego i bezpiecznego domu jednorodzinnego to niełatwe zadanie, które wymaga zrealizowania konkretnych prac budowlanych i robót ziemnych. Ponadto konieczne jest wynajęcie uprawnionego geodety – warto...
Tyczenie budynku krok po kroku
Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, wszystkie obiekty, które wymagają pozwolenia na budowę, podlegają tyczeniu geodezyjnemu. Geodeta wytycza budynek w oparciu o projekt budowlany oraz projekt zagospodarowania...
W jaki sposób firma Geonivel wyróżnia się spośród innych?
Geodezja to skomplikowana dziedzina, jednak firm geodezyjnych z pewnością nie brakuje. Każdy potrzebujący może z łatwością skorzystać z ich usług. Sprawia to, że czasem trudno wybrać tę najlepszą, bo dla laika firmy...
Znajdź geodetów