Materiał Partnera
Skanowanie 3D w pracach geodezyjnych

Skanowanie 3D w pracach geodezyjnych

Współczesna geodezja coraz częściej sięga po nowoczesne technologie cyfrowe dające bogate możliwości projektowania, inwentaryzacji i planowania przestrzeni. Przykładem tego typu usług stanowiących alternatywę dla tradycyjnych metod pomiarowych jest skanowanie laserowe 3D. Na czym dokładnie polega ta technologia i w jakich dziedzinach znajduje zastosowanie?

Na czym polega skanowanie 3D?

Skanowanie 3D należy do nowoczesnych technik pomiarowych. Metoda ta polega na użyciu specjalnego skanera, który mierzy współrzędne danego obiektu i zapisuje je, przypisując im konkretne kolory.

Stworzony na tej podstawie obraz ma postać tzw. chmury punktów, czyli gęstego skupiska ogromnej ilości danych przestrzennych z możliwością skalowania i dokonywania pomiarów, a przede wszystkim przetwarzania informacji w postaci modeli trójwymiarowych lub przekrojów poprzecznych. - Tłumaczy specjalista reprezentujący firmę Format świadczącą usługi geodezyjne. - Dzięki temu można szybko, bezpiecznie, a przede wszystkim z ogromną dokładnością obrazować faktyczny stan istniejących budynków i innych obiektów z uwzględnieniem nie tylko ich kształtów i wymiarów, ale też np. kolorów i detali.

Warto przy tym zaznaczyć, że dane w postaci chmury punktów można odczytywać przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, np. z wykorzystaniem środowiska CAD, dzięki czemu skanowanie laserowe znajduje zastosowanie w szeroko pojętym projektowaniu i architekturze.

Zastosowanie skanowania 3D w geodezji

Możliwość szybkiego i precyzyjnego uzyskania szczegółowych danych dotyczących danego obiektu sprawia, że skaning laserowy znajduje zastosowanie w następujących branżach:

  • Przemysł – skanowanie 3D to ważne narzędzie służące do projektowania maszyn, linii produkcyjnych i innych elementów wykorzystywanych w procesie przemysłowym, zwłaszcza w przebiegu modernizacji zakładów. Pozwala ono również kontrolować przebieg realizowanych prac.
  • Projektowanie – możliwość uzyskania chmury punktów i zdjęć 360 pozwala na dokonywanie pomiarów bez konieczności pracy w terenie.
  • Architektura – skaning laserowy służy do inwentaryzacji budynków. Ze względu na bezpieczeństwo tej metody, chętnie wykorzystuje się ją w przypadku obiektów zabytkowych, również w dziedzinie archeologii.
  • Górnictwo – rola skanowania 3D w przemyśle wydobywczym polega na tworzeniu modeli umożliwiających inwentaryzację oraz pomiary mas ziemnych, zwałowisk i wyrobisk.

Oprócz tego skanowanie laserowe znajduje zastosowanie w modelowaniu informacji o budynku, a także w szeroko pojętej inżynierii. Jak zatem się okazuje, rola nowoczesnych technologii w geodezji jest niebagatelna.

Kategorie
Warto przeczytać
Bydgoskie biuro geodezyjne Geopoint – poznaj jego ofertę!
Żadna inwestycja budowlana nie może być przeprowadzona bez udziału biura geodezyjno-kartograficznego. Nie każde z nich jest jednak przygotowane do obsługi wielkich placów budowy klientów biznesowych, czy też...
Jakie pomiary wykonuje geodeta pod budowę domu?
Budowa własnego domu wymaga wielu czynności przygotowawczych, począwszy od zakupu działki i materiałów budowlanych, a skończywszy na uzyskaniu zezwoleń. Do tych ostatnich niezbędne jest wykonanie planu w celach...
Dlaczego należy zabezpieczyć skarpy przed osuwaniem?
Odpowiednie zabezpieczenie skarp jest istotne zarówno przy wykonywaniu nasypów, jak nasypy pod drogi, jak i przy wykonywaniu wykopów. Już na etapie projektowania konstrukcji i prac należy to wziąć pod uwagę. Jakie...
Znajdź geodetów