Jak zamontować ogrodzenie betonowe?

Jak zamontować ogrodzenie betonowe?

Ogrodzenia betonowe są nie tylko tanie, ale i łatwe w budowie. Przy ich montażu należy jednak przestrzegać kilku zasad. Dobrze wykonane ogrodzenie będzie nie tylko trwałe, ale zapewni ci również bezpieczeństwo i ochronę przed wzrokiem obcych osób. Nie wiesz, od czego zacząć jego budowę? Zobacz naszą instrukcję i dowiedz się, jak zamontować ogrodzenie betonowe krok po kroku.

Zaplanuj wygląd ogrodzenia

Zanim zaczniesz montaż ogrodzenia betonowego, powinieneś je dokładnie rozplanować. Zastanów się, jaką wysokość będą miały słupki i podmurówka, ile przęseł będzie mieć ogrodzenie, gdzie będą znajdować się furtki i jak szeroka będzie ewentualna brama wjazdowa. Rozważ również, czy w system ogrodzenia ma być wkomponowana przestrzeń do magazynowania i odbierania odpadów.

Wyznacz oś ogrodzenia

Pierwszym krokiem jest wyznaczenie osi ogrodzenia, która może przebiegać w całości na naszym terenie lub w granicy, czyli po połowie na działce naszej i na terenie sąsiada. Przy wyznaczaniu osi ogrodzenia należy wziąć pod uwagę punkty graniczne. Jeśli nie są one wyznaczone, tę usługę warto zlecić geodecie. Pozwoli to na uniknięcie problemów w przyszłości, gdy okaże się, że postawiliśmy ogrodzenie na terenie działki sąsiada.

Do wyznaczenia osi ogrodzenia stosuje się sznurki lub stalowe linki, które z łatwością można napiąć, aby jednoznacznie wyznaczyć granice. Najlepiej, aby wyznaczyć za ich pomocą górny poziom pierwszych betonowych elementów.

Wykop fundamenty pod słupki betonowe

Kolejnym etapem budowy jest wykopanie fundamentów pod słupki betonowe. W zależności od ich rozmiarów doły powinny mieć średnicę około 30-50 cm, a ich głębokość powinna wynosić od 70 do 100 cm. Głębokość fundamentów należy dobrać do tzw. głębokości przemarzania gruntu, która wynosi około 0,8 m. Jeśli twoja działka posiada fundamenty piaszczyste, możesz spłycić doły, jednak nie jest to zalecane rozwiązanie.

Fundamenty wykonuje się poprzez zalewanie betonem dołów w ziemi lub przez ich wyszalowanie. Ten drugi sposób pozwala na zaoszczędzenie ilości produkowanego betonu, gdyż w praktyce nie uda nam się nigdy wykopać w ziemi idealnie prostych ścianek. Na tym etapie prac pamiętaj również o wykonaniu szczelin dylatacyjnych, które uchronią ogrodzenie betonowe przed zmianami temperatury i wilgocią.

Ustaw słupki w fundamentach

Jak to zrobić? Najpierw zalej fundamenty na grubości około 20-30cm i ustaw na nich słupek betonowy. Wciśnij słupek w fundament i ustaw go dokładnie w osi ogrodzenia i we właściwej odległości od pozostałych słupków. Następnie kontynuuj zalewanie słupka betonem, kontrolując cały czas jego usytuowanie. Kiedy beton stwardnieje, nie będziesz miał szans na wykonanie poprawy.

Między słupkami pozostaw około 1-2 cm odstępu, dzięki czemu będziesz mógł swobodnie włożyć panele betonowe. Zanim jednak to zrobisz, odczekaj minimum tydzień -  w tym czasie pielęgnuj beton wodą kilka razy dziennie – uchroni go to przed spękaniami. Po 2 dniach od zalania fundamentów ponownie zmierz odległości między słupkami i sprawdź ich ustawienie w pionie.

Zamontuj betonowe panele

Najpierw przygotuj elementy, które będą utrzymywać elementy betonowe. Pod panelami możesz ułożyć prefabrykowane podmurówki, które ustawiane są na fundamentach pod słupki. Wówczas fundamenty powinny być nieco większe, aby zapewniały dobre podparcie dla podmurówki.

W przypadku montażu paneli bez podmurówki należy użyć do ich podparcia pręta zbrojeniowego. W tym celu wyznacz dokładny poziom montażu dolnych paneli, nawierć w słupkach wylot o średnicy 12-14 mm i włóż pręt stalowy o długości około 60 cm. Taki pręt musi znaleźć się w każdym słupku.

Pręty możesz również przeciągnąć przez całą długość ogrodzenia. Panele betonowe wsuń między słupki od góry. Pamiętaj jednak, aby w pierwszej kolejności ułożyć panele dolne i dopiero później montować kolejne elementy. Pozwoli to na sprawdzenie, czy zachowałeś odpowiedni rozstaw między kolejnymi słupkami.

Czy budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia lub pozwolenia?

Z reguły budowa ogrodzenia betonowego nie wymaga od nas ubiegania się o pozwolenie. Są jednak wyjątki. Kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę?

  • budowa ogrodzenia o wysokości przekraczającej 2,2 m
  • budowa ogrodzenia, którego granica przebiega w pobliżu powierzchniowych wód publicznych

Nawet jeśli budujesz ogrodzenie niższe niż 2,2 metra, sprawdź, czy w danym rejonie jest dopuszczalne wykonywanie budowli tego typu. W decyzji o warunkach zabudowy i miejscowym planie zagospodarowania może bowiem istnieć wpis, który zabrania montażu ogrodzeń określonego typu.

Kategorie
Warto przeczytać
Dlaczego należy zabezpieczyć skarpy przed osuwaniem?
Odpowiednie zabezpieczenie skarp jest istotne zarówno przy wykonywaniu nasypów, jak nasypy pod drogi, jak i przy wykonywaniu wykopów. Już na etapie projektowania konstrukcji i prac należy to wziąć pod uwagę. Jakie...
Wyznaczanie granic działki z pomocą biura geodezyjnego Agromiar
Budowa domu lub kupno działki nieodzownie wiąże się z koniecznością zasięgnięcia rady wykwalifikowanego geodety. Pomoże on w ustaleniu przebiegu granic działki, co jest niezbędne do tego, aby móc postawić ogrodzenie na...
Jak wygląda współpraca z geodetą?
Bez geodety postawienie domu jest niemożliwe. Warto sprawdzić, w czym dokładnie taka osoba może nam pomóc. Wykonanie budowy jest skomplikowane. Warto zadbać o każdy szczegół, aby nie popełnić błędu. Dowiedz się, co robi...
Znajdź geodetów