Jak wygląda współpraca z geodetą?

Jak wygląda współpraca z geodetą?

Bez geodety postawienie domu jest niemożliwe. Warto sprawdzić, w czym dokładnie taka osoba może nam pomóc. Wykonanie budowy jest skomplikowane. Warto zadbać o każdy szczegół, aby nie popełnić błędu. Dowiedz się, co robi geodeta. Sprawdź, jak należy się przygotować na spotkanie z tym specjalistą. Przeczytaj, dlaczego geolog także jest ważną osobą.

Na czym polega praca geodety?

Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy geodeta powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje, które uprawniają go do wykonywania zawodu. Jest to bowiem zawód bardzo odpowiedzialny. Specjalista ten wykonuje wiele działań.

W skład jego kompetencji wchodzą pomiary gruntów oraz działek. Geodeta sporządza także mapy, które niezbędne są do celów projektowych, sporządza również specjalistyczną dokumentację. Praca w geodezji jest różnorodna – należy do niej także wycena wartości nieruchomości. Wykonuje się ją na podstawie dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.

Warto podkreślić, że współpraca z tym specjalistą odbywa się na każdym etapie budowy. Pomiar geodezyjny można wykonać jeszcze przed wyborem projektu. Jeżeli już dostaniemy pozwolenie na budowę, geodeta wytyczy działkę. Skorzysta przy tym z miejscowego planu zagospodarowania terenu. Dzięki jego pracy ekipa budowlana będzie miała niezbędne informacje do rozpoczęcia prac.

Po wykonaniu prac przychodzi czas na dokumentację powykonawczą. Zanim dom trafi do użytkowania, geodeta uzupełni swoje pomiary. Powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego będzie wymagał operatu kolaudacyjnego, czyli:

  • dziennika budowy;
  • oświadczenia kierownika budowy o tym, że prace zostały zakończone;
  • dokumentacji powykonawczej;
  • protokołów badań oraz odbiorów i inwentaryzacji geodezyjnej oraz powykonawczej budynku i całych przyłączy.

Jak przygotować się na spotkanie z geodetą?

Do spotkania ze specjalistą zawsze warto się przygotować, aby współpraca przebiegała szybko i efektywnie. Podstawowe informacje, jakie powinieneś mieć to numer działki. Geodeta wymierzy ją i poda parametry. Przed spotkaniem warto też upewnić się, czy mamy do czynienia ze specjalistą. Każdy geodeta powinien dysponować pieczątką i numerem licencji – jest to bardzo ważne. Praca osoby, która nie ma uprawnień, nie zostanie uznana. Można mieć przez to olbrzymie problemy. Tylko geodeci uprawnieni mogą nam pomóc.

Wybór lokalnego eksperta to świetny pomysł. Jest on na bieżącą ze wszystkimi zmianami, a my jesteśmy pewni, że wybraliśmy odpowiedniego specjalistę. Dodatkowo możemy zasięgnąć opinii od sąsiadów, co też jest wielkim plusem. Warto upewnić się, że zatrudniamy dobrych i kompetentnych specjalistów.

Przed spotkanie z geodetą warto skonsultować się z architektem. On powinien powiedzieć nam, jakie informacje są potrzebne i na co zwrócić szczególną uwagę. Każda działka ma swoją specyfikę, o której możemy nie wiedzieć. Dlatego też taka konsultacja przed rozmową z geodetą jest potrzebna.

Dlaczego warto zaangażować także geologa?

Geolog ocenia warunki gruntowo-wodne. Grunt to podstawa. Dlatego też taka konsultacja jest niezbędna. Geolog podpowie rozwiązania dotyczące izolacji fundamentów na działce. Jeżeli grunt jest podmokły lub też, jeżeli chcemy wybudować piwnicę, geolog pomoże nam nie popełnić błędów.


Kategorie
Warto przeczytać
Dlaczego należy zabezpieczyć skarpy przed osuwaniem?
Odpowiednie zabezpieczenie skarp jest istotne zarówno przy wykonywaniu nasypów, jak nasypy pod drogi, jak i przy wykonywaniu wykopów. Już na etapie projektowania konstrukcji i prac należy to wziąć pod uwagę. Jakie...
Geo‐Bud – profesjonalne usługi geodezyjne
Chociaż geodetów mamy w Polsce pod dostatkiem, znalezienie prawdziwego profesjonalisty nie jest łatwe. Oczekiwania są wysokie – prace geodezyjne muszą zostać wykonane z ogromną precyzją, bo to od nich zależy przyszłość...
Mapy geodezyjne – co warto wiedzieć przed ich zamówieniem?
Mapy geodezyjne są niezbędnym dokumentem podczas dopełniania formalności związanych z budową domu lub innego obiektu. Zlecenie wykonania takiej mapy geodecie wiąże się z koniecznością posiadania wiedzy, jaka mapa jest...
Znajdź geodetów